MBBİ-nin icraçı direktoru, b.ü.f.d, dosent Ələmdar Məmmədov Astana şəhərində keçirilən forumda iştirak edib + Foto Okt 16, 2024 | 10:00 / Ezamiyyətlər
AT ETN Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun icraçı direktoru, b.ü.f.d, dosent Ələmdar Məmmədov Kazaxstanın Astana şəhərində 9-10 oktyabr  2024-cü il tarixlərində keçirilən “Sovet və Rusiya Federasiyasının ali məktəblərini bitirmiş MDB ölkələrinin təhsil və səhiyyə sistemlərinin nümayəndələrinin” görüşünə həsr olunmuş Forumda iştirak edib.
Forum “Rossotrudniçestvo” təşkilatı və onun  Kazaxstandakı nümayəndəliyi və Şimali Qafqaz Federal Universitetinin  təşkilatçılığı ilə təşkil olunmuşdu.  Forumda MDB dövlətləri, Abxaziya, Cənubi Osetiya, Dnepryanı Respublikaların və Rusiya Federasiyasının nümayəndələr iştirak ediblər.
Forumun məqsədi MDB ölkələrində ali təhsil və səhiyyə sferasında işləyən keçmiş Sovet İttifaqı və Rusiya Federasiyasının ali məktəblərini bitirmiş məzunlar arasında əməkdaşlığın möhkəmləndirilməsi, həmçinin təcrübə, ideyalar və təşəbbüslər mübadiləsi olub.
Azərbaycan nümayəndə heyətinin rəhbəri Elm və Təhsil Nazirliyinin Elm və Ali Təhsil üzrə Dövlət Agentliyinin direktor müavini,  AMEA-nın müxbir üzvü, prof. Əminağa Sadıqov forumun açılışında və  seksiyalarda geniş çıxış edərək vaxtilə Sovetlər Birliyində və Rusiya Federsiyasının universitetlərində Ümummilli Lider Heydər Əliyevin səyləri sayəsində 15000-dən çox gəncin təhsil aldığını vurğulayıb. Ə. Sadıqov Azərbaycanın ən ağır günlərində həmin kadrların H.Əliyevə dəstək olması və respublikanın çətin vəziyyətdən çıxarılmasında mühüm rol oynadıqlarını, onların bu gün də həyatımızın  bütün sahələrinə, təhsilə, səhiyyəyə və dövlət idarəçiliyinə öz tövhələrini verdiyini  xüsusi qeyd edib.
Ə. Məmmədov MBBİ-nin, Rusiya Federasiyasının Elmlər Akademiyasının bəzi institutları ilə elmi əməkdaşlığı və yeni elm sahələri üzrə yüksək ixtisaslı kadr hazırlanması barədə məlumat verərək, bu təcrübənin gələcək elmi əlaqələrdə faydalı ola biləcəyini qeyd edib. Nümayəndə Heyətinin digər üzvləri də çıxış edərək təmsil etdikləri təhsil idarələrinin əlaqələri barədə məlumat veriblər. Eyni zamanda Azərbaycanın nümayəndə heyətinin üzvləri forumda təşkil olunmuş “Ali təhsil sisteminin menecmenti” üzrə kvalifikasiyanın yüksəldilməsi proqramında iştirak ediblər.

Исполнительный директор ИMBB д.ф. по б., доц. Аламдар Мамедов принял участие в форуме, прошедшем в Астане + Фото Окт 16, 2024 | 10:00 / Командировки
Исполнительный директор Института молекулярной биологии и биотехнологий МНО АР, доктор философии по биологии, доцент Аламдар Мамедов принял  участие в форуме Представителей систем образования и здравоохранения стран СНГ, окончивших высшие учебные заведения Советского Союза и Российской Федерации, проходившем 9-10 октября 2024 года в г. Астана, Казахстан.
Организаторами форума выступили федеральный орган исполнительной власти России «Россотрудничество» и его представительство в Казахстане и СевероКавказский федеральный университет.  В форуме приняли участие представители стран СНГ, Абхазии, Южной Осетии, Приднепровских республик и Российской Федерации.
Целью форума было укрепление сотрудничества между выпускниками вузов бывшего Советского Союза и Российской Федерации, работающих в сфере высшего образования и здравоохранения в странах СНГ, а также обмен опытом, идеями и инициативами.
Глава азербайджанской делегации, заместитель директора Государственного агентства по науке и высшему образованию Министерства науки и образования Азербайджана, член-корреспондент НАНА, проф. Аминага Садыгов выступил с большой речью на открытии форума и в секциях и подчеркнул, что, благодаря усилиям общенационального лидера Гейдара Алиева, более 15 тысяч молодых людей получили образование в вузах Советского Союза и Российской Федерации. А. Садыгов особо отметил, что эти кадры сыграли важную роль в поддержке Г.Алиева и выводе республики из сложной ситуации в самые трудные для Азербайджана дни, и что они до сих пор вносят свой вклад во все сферы нашей жизни - образование, здравоохранение и государственное управление.
А. Мамедов проинформировал участников мероприятия о научном сотрудничестве ИMBB с некоторыми институтами Академии наук Российской Федерации и подготовке высококвалифицированных кадров в новых областях науки, отметив, что этот опыт может быть полезен в для будущих научных связей. Другие члены делегации в своих выступлениях также проинформировали присутствующих о связях и сотрудничестве образовательных учреждений, которые они представляют.  Кроме того, члены делегации Азербайджана приняли участие в организованной на форуме программе повышения квалификации по теме «Управление системой высшего образования».