Azərbaycan tarixinin ən möhtəşəm dövrlərindən birini yaşamaqdadır Noy 15, 2024 | 13:00 / Nəşrlər
Ərazisi və əhali sayı ilə çox da fərqlənməyən Azərbaycan Respublikası Ulu Öndər Heydər Əliyevin dövlət və cəmiyyət həyatının bütün sahələrində əsasını qoyduğu analoqsuz siyasi kursun Prezident İlham Əliyev tərəfindən ardıcıl həyata keçirilməsi və inkişaf etdirilməsi sayəsində milli, regional və hətta qlobal problemlərin həllində öz sözü və imzası olan nüfuzlu və qüdrətli bir dövlətə çevrilmişdir.
Azərbaycan beynəlxalq təşkilatların 30 il ərzində edə bilmədiyini - Qarabağla bağlı BMT-nin qətnamələrinin həyata keçirilməsini öz gücü ilə həll etməyi bacarmış, tarixi İpək yolunun bərpası, Avropanın enerji təhlükəsizliyi kimi layihələrdə önəmli rol oynamış, Qoşulmama Hərəkatının lideri kimi bu hərəkata ikinci nəfəs gətirə bilmiş, regional sülh və əməkdaşlığın təmin olunmasına real töhfələr vermişdir.
Bu baxımdan BMT-nin Baş Assambleyasından sonra ikinci böyük tədbiri olan İqlim Dəyişmələri üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının 29-cu sessiyası - COP29-un dünya birliyinin yekdil qərarı ilə ölkəmizdə keçirilməsi Azərbaycan Respublikasının qlobal problemlərin həllinə verdiyi töhfələrin, əldə etdiyi davamlı mövqeyin, oynadığı mühüm rolun növbəti göstəricisidir.
Belə bir nüfuzlu tədbirə evsahibliyi etməyimiz, eləcə də 2024-cü ilin "Yaşıl dünya naminə həmrəylik ili" elan olunması kimi ölkədə "yaşıl iqtisadiyya"tın, "yaşıl enerji"nin, "yaşıl texnologiya"ların tətbiqinə, geniş mənada "yaşıl artım"a hesablanmış strateji qərar Azərbaycan Respublikasına beynəlxalq səviyyədə əhəmiyyətli siyasi dividendlər qazandırmaqla yanaşı, ekologiya, iqlim dəyişiklikləri, biomüxtəliflik, bio- və ərzaq təhlükəsizliyi, bərpaolunan, emissiyasız enerji və sairə kimi sahələrdə milli elmimizin və təhsilin inkişafına, yüksək texnologiyalar üzrə əməkdaşlıq və bilik mübadiləsinə əhəmiyyətli təkan verəcəkdir.
COP29-un Bakıda keçirilməsi ilə bağlı bir ilə yaxın davam edən hazırlıq işləri, həyata keçirilən yerli, regional və beynəlxalq tədbirlər, həmçinin cəmiyyətin diqqətinin əlaqədar sahələrə yönəldilməsi, sağlam ətraf mühitin, təbiətin və onun yaşıl örtüyünün qorunması və artırılmasının, ümumən bioloji müxtəlifliyin əsl dəyərinin dərk edilməsi, deməli, ictimai şüurun yeni, "yaşıl dəyərlər" əsasında formalaşdırılması baxımından da mühüm irəliləyişlərə nail olunmasına imkan verəcəkdir.
Bu gün Azərbaycan müasir texnoloji inkişafa açıq olan, növbəti sənaye inqilablarında seyrçi deyil, iştirakçı olmağı hədəfləyən modern ölkədir. Azərbaycan Prezidentinin müasir dövrün, 4-cü sənaye inqilabının çağırışlarına, ərzaq və bioloji təhlükəsizliyin təmin olunmasına, süni intellektə əsaslanan texnoloji - "yaşıl iqtisadiyyat"ın ölkənin uzunmüddətli ehtiyaclarına istiqamətlənməsinə dair müvafiq elmlərin inkişaf perspektivləri ilə bağlı verdiyi sərəncam və fərmanları, dəyərli tövsiyə və tapşırıqları elm sahəsində yaxın perspektiv üçün çağırışların strateji istiqamətlərini müəyyən etmişdir.
Elmin inkişafı üçün ən vacib məsələlərdən biri Prezident İlham Əliyevin qeyd etdiyi kimi, prioritetlərin düzgün seçilməsidir. Ətraf mühitin sağlamlaşdırılması, iqlim dəyişikliyinə və onun fəsadlarına qarşı mübarizə kimi COP məqsədləri üzrə strateji istiqamətlərin və prioritetlərin dövrün tələblərinə uyğun şəkildə müəyyənləşdirilməsi, ekosistem və molekulyar səviyyələrdə müasir yanaşmalarla kompleks tədqiqatların aparılması zəruri olan bir çox problemlərin ön plana çıxarılmasını vacib edir:
- İqlim ssenariləri və onlarla bağlı proqnozların işlənib hazırlanması;
- ölkənin təbii landşaftlarının, torpaq, su və yaşıl örtük resurslarının, atmosferin vəziyyətinin, onun element tərkibində baş verən dəyişikliklərin, çirklənmə dərəcəsinin, radiasiya fonunun daimi monitorinqi;
- səhralaşmanın, torpaqların deqradasiyaya uğramasının qarşısının alınması, bərpası, ekoloji təmiz şəkildə yaxşılaşdırılması;
- ölkənin yerüstü və yeraltı su ehtiyatlarının müasir vəziyyətinin ekosistem yanaşmalarla kompleks şəkildə (geoloji, geocoğrafi, mikrobioloji, hidrobioloji, sanitar-epidemioloji, fiziki-kimyəvi) qiymətləndirilməsi, onlardan davamlı inkişaf prinsiplərinə müvafiq istifadə imkanlarının müəyyənləşdirilməsi;
- eko- və biotəhlükəsizlik standartlarının dəqiqləşdirilməsi, identikləşdirilməsi, uyğunluq monitorinqləri, bioloji təhlükəsizlik prinsiplərinin hazırlanması;
- bərpaolunan, ekoloji təmiz - "yaşıl" enerji, o cümlədən bioenerji məsələlərinin tədqiqi, "yaşıl enerji" zonaları və dəhlizlərinin yaradılması;
- iqlim dəyişikliyindən doğan fəsadların ətraf mühitə, bitki, heyvan və xüsusən insan sağlamlığına təsirinin qiymətləndirilməsi və s.
Eyni zamanda su hövzələrinin, tranzit çayların çirklənmə vəziyyəti və çirkli sulardan təkrar istifadə üçün onların təmizləməsində yeni fiziki-kimyəvi və bioloji metod və yanaşmaların hazırlanaraq tətbiq edilməsi, kənd təsərrüfatı və meşə bitkilərinin xəstəlik və zərərvericilərinə qarşı ətraf mühitə ziyan vurmayan inteqrir mübarizə üsullarının yaradılması və tətbiqi, nadir və itmək təhlükəsində olan bitki və heyvan növlərinin vəziyyətinin, areallarının dəyişmə dinamikasının daimi izlənməsi, onların bərpası, artırılması və reintroduksiyası üzrə tədbirlərin görülməsi vacibdir. Qorunmasına ehtiyac duyulan biomüxtəliflik elementlərinin, rüşeym plazmasının xüsusi şəraitlərdə, o cümlədən genbanklarda mühafizəsinin təşkili, müxtəlif heyvan, o cümlədən köçəri quş növlərinin populyasiyalarında dəyişikliklərin, miqrasiya məsələlərinin tədqiqi, nadir təbiət abidələrinə, əsrlərlə yaşı olan ağaclara xüsusi qoruma rejiminin tətbiqi, fitosintez prosesinin (idarəolunması, süni fotosintez və s.) yeni metodlarla öyrənilməsi də xüsusi əhəmiyyət kəsb edir.
Aparılan tədqiqatlarda yeni nəsil, o cümlədən rəqəmsal texnologiyaların və süni intellektin tətbiqinin uğurlu nəticələrin alınmasında mühüm vasitə ola biləcəyi nəzərə alınmalıdır, müvafiq kadr hazırlığına, mövcud kadr potensialının bilik və bacarıqlarının artırılmasının vacibliyinə diqqət artırılmalıdır. Təsadüfi deyildir ki, COP29 sədrliyinin təşəbbüsləri sırasında "Yaşıl rəqəmsal fəaliyyət" də yer almışdır. Bu təşəbbüs üzrə bəyannamə İKT sektorunda iqlimə müsbət təsir göstərən rəqəmsallaşma və emissiyaların azaldılmasını sürətləndirmək və "yaşıl rəqəmsal texnologiya"ların əlçatanlığını artırmaq məqsədi daşıyır.
Azərbaycanda dövrün tələblərindən biri, yuxarıda qeyd edilmiş bütün istiqamətlərdə "yaşıl təhsil" sisteminin qurulması və inkişafından ibarətdir. Bu sahədə ilk addımlardan biri kimi, məsələlərə yeni, daha modern dünyagörüşü ilə yanaşılması, ali və orta ixtisas məktəblərində ümumən "ekologiya" ixtisası ilə yanaşı, "mühəndislik ekologiyası", "iqlim-menecment", "landşaft ekologiyası", "ekoloji hüquqşünaslıq", "ekoloji jurnalistika", "ekoloji urbanist" və s. kimi dar ixtisas sahələrində müxtəlif profilli iqlim mütəxəssislərinin hazırlanması vacibdir. Bu ideya təhsil, bacarıqlar, sağlamlıq və rifah halına, təhsil standartları vasitəsilə ekoloji savadlılığın artırılmasının təmin edilməsinə istiqamətlənmiş "İqlim davamlılığı üçün insan inkişafı üzrə Bakı Təşəbbüsü"ndə də özünə yer almışdır.
COP29-un müvafiq elm və təhsil sahələrinin inkişafına, cəmiyyətdə "yaşıl düşüncə" tərzinin təsbit olunmasına verəcəyi real təkanları qeyd etməklə yanaşı, digər məsələlərə də diqqət çəkilməlidir. COP29-la bağlı Azərbaycana gəlmiş on minlərlə xarici ölkə nümayəndəsi, KİV və vətəndaş cəmiyyəti, beynəlxalq təşkilat təmsilçiləri Vətənimizin təbii və antropogen landşaftlarının özəlliklərini, ölkənin siyasi sistemində və sosial-iqtisadi inkişafında qazanılmış nailiyyətləri, əhalinin sabitlik, əmin-amanlıq və rifah halında yaşayışını, dövlətin dini və etnik tolerantlığa əsaslanan dünyəvi quruluşunu, insanlarımızın xeyirxahlığı və qonaqpərvərliyini, yüksək mədəniyyətini öz gözləri ilə seyr etmək imkanı əldə edirlər. Bu isə Azərbaycan dövlətinin və xalqının beynəlxalq imicinin daha da yaxşılaşmasına, turizm sektorunun intibahına, ölkə iqtisadiyyatına xarici investisiya qoyuluşunun artmasına real töhfələr verəcəkdir.
Əminliklə demək olar ki, Azərbaycan Respublikası bütün digər sahələrdə olduğu kimi, Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə özünün daim yüksələn insan kapitalı, iqtisadi gücü, elmi və texnoloji potensialı ilə qarşıya qoyulmuş bütün "yaşıl" prioritetlərə, ətraf mühit və biomüxtəlifliklə bağlı Davamlı İnkişaf Məqsədlərinə, COP29-un öhdəliklərinin, şüar və qərarlarının milli səviyyədə səmərəli icrasına ən qısa zamanda optimal şəkildə nail olacaq, "təmiz ətraf mühit və yaşıl artım ölkəsi"nə çevriləcəkdir.

Азербайджан переживает один из самых ярких периодов в своей истории Ноя 15, 2024 | 13:00 / Публикации
Благодаря последовательной реализации и развитию Президентом Ильхамом Алиевым беспрецедентного политического курса, заложенного Великим Лидером Гейдаром Алиевым во всех сферах государственной и общественной жизни, Азербайджанская Республика, мало чем отличающаяся по территории и численности населения, стала влиятельной страной со своим словом и подписью в решении национальных, региональных и даже глобальных проблем и стала могущественным государством.
Азербайджану удалось самостоятельно решить то, что международные организации не могли сделать за 30 лет - выполнение резолюций ООН по Карабаху, сыграло важную роль в таких проектах, как восстановление исторического Шелкового пути, энергетическая безопасность Европы. Россия, будучи лидером Движения неприсоединения, смогла дать этому движению второе дыхание, внесла реальный вклад в обеспечение мира и сотрудничества.
В связи с этим проведение в нашей стране по единогласному решению мирового сообщества 29-й сессии Конференции сторон Рамочной конвенции об изменении климата – COP29, которая является вторым крупным мероприятием после Генеральной Ассамблеи ООН, Следующим показателем является стремление Азербайджанской Республики к решению глобальных проблем, достигнутое ею устойчивое положение, важная роль, которую играет Азербайджанская Республика.
Проведение нами столь престижного мероприятия, а также объявления 2024 года «Годом солидарности зеленого мира» в стране, реализации «зеленой экономики», «зеленой энергетики», «зеленых технологий» и «зеленый рост» в широком смысле рассчитанное стратегическое решение, помимо принесения Азербайджанской Республике значительных политических дивидендов на международном уровне, экологии, изменения климата, биоразнообразия, био- и продовольственной безопасности, Это придаст значительный импульс развитию нашей национальной науки и образования, сотрудничеству и обмену знаниями в области высоких технологий в таких областях, как возобновляемая, безэмиссионная энергетика и так далее.
Сегодня Азербайджан – современная страна, открытая для современного технологического развития и стремящаяся быть участником, а не зрителем следующих промышленных революций. Распоряжения и указы Президента Азербайджана относительно перспектив развития соответствующих наук, ценных рекомендаций и поручений относительно вызовов современной эпохи, 4-й промышленной революции, обеспечения пищевой и биологической безопасности, ориентации технологической - «зеленая экономика», основанная на искусственном интеллекте для долгосрочных потребностей страны, наука определила стратегические направления вызовов на ближайшее будущее в этой области.
Подготовка к проведению COP29 в Баку, которая продолжается уже почти год, местных, региональных и международных мероприятий, а также сосредоточение внимания общества на смежных областях, понимание истинной ценности защиты и увеличения здоровой окружающей среды, природы и ее зеленого покрова, а также биологического разнообразия в целом, позволит добиться важного прогресса в плане формирования общественного сознания на основе новых, Как отметил Президент Ильхам Алиев, одним из важнейших вопросов развития науки является правильный выбор приоритетов. Определение стратегических направлений и приоритетов для целей КС, таких как улучшение состояния окружающей среды, борьба с изменением климата и его последствиями, в соответствии с требованиями времени, а также проведение комплексных исследований с использованием современных подходов на экосистемном и молекулярном уровнях, обуславливает необходимость приоритезации многих проблем:
- Разработка климатических сценариев и прогнозов по ним;
- постоянный мониторинг природных ландшафтов страны, земельных, водных и зеленых ресурсов
При этом разработка и применение новых физико-химических и биологических методов и подходов в очистке водоемов, транзитных рек и их очистке для повторного использования грязных вод, создание и применение экологически чистых комплексных методов борьбы с болезнями. и вредителей сельскохозяйственных и лесных растений важно постоянно следить за состоянием редких и исчезающих видов растений и животных, динамикой их местообитаний, принимать меры по их восстановлению, увеличению и реинтродукции. Организация охраны элементов биоразнообразия и зародышевой плазмы, нуждающихся в охране в особых условиях, в том числе генбанков, исследование изменений популяций различных животных, в том числе перелетных видов птиц, вопросов миграции, применения особого режима охраны к редким памятникам природы, имеющим многовековую историю. деревьев, процесс фитосинтеза (управление, искусственный фотосинтез и т. д.) также имеет особое значение для изучения новыми методами.
радиационного фона;
- предотвращение опустынивания, деградации земель, восстановление, оздоровление экологически чистым способом;
оценка современного состояния поверхностных и подземных водных ресурсов страны с помощью экосистемных подходов комплексным образом (геологический, геогеографический, микробиологический, гидробиологический, санитарно-эпидемиологический, физико-химический) и определение возможностей их использования по принципам устойчивого развития; - уточнение стандартов эко- и биобезопасности, их идентификация, контроль соблюдения, подготовка принципов биологической безопасности; - исследование возобновляемой, экологически чистой – «зеленой» энергетики, включая вопросы биоэнергетики, создание зон и коридоров «зеленой энергетики»; - оценка воздействия изменения климата на окружающую среду, растения, животных и особенно здоровье человека и т.д.
Следует учитывать, что новое поколение, в том числе с применением цифровых технологий и искусственного интеллекта, может стать важным инструментом получения успешных результатов в проводимых исследованиях, а также следует учитывать важность повышения знаний и навыков существующего кадрового потенциала. быть увеличено. «Зеленые цифровые действия» не случайно были включены в число инициатив председательства COP29. Декларация об этой инициативе направлена на ускорение экологически безопасной цифровизации и сокращения выбросов в секторе ИКТ, а также на повышение доступности «зеленых цифровых технологий».
Одним из требований времени в Азербайджане является создание и развитие системы «зеленого образования» по всем указанным выше направлениям. В качестве одного из первых шагов в этой области подход к вопросам с новым, более современным взглядом, помимо специальности «экология» в высших и средних специальных школах, включает в себя «инженерную экологию», «климат-менеджмент», «ландшафтную экологию». , «экологическое правоведение», «экологическая журналистика», «экологический урбанист» и др. Важно готовить специалистов по климату разного профиля в узких специализированных областях, таких как Эта идея также включена в «Бакинскую инициативу по человеческому развитию для устойчивости к изменению климата», которая направлена на обеспечение повышения экологической грамотности посредством образования, навыков, здоровья и благополучия, образовательных стандартов.
Помимо констатации реального импульса, который COP29 придаст развитию соответствующих научных и образовательных сфер, становлению «зеленого мышления» в обществе, следует обратить внимание и на другие вопросы. Десятки тысяч представителей зарубежных стран, средств массовой информации и гражданского общества, представители международных организаций, прибывшие в Азербайджан в связи с COP29, узнали об особенностях природных и антропогенных ландшафтов нашей Родины, достижениях политической системы страны и социально-экономическое развитие, стабильность, мир и благополучие населения, состояние, которое они имеют возможность увидеть своими глазами, светское устройство, основанное на религиозной и национальной толерантности, доброте и гостеприимстве нашего народа, высоком культура. Это внесет реальный вклад в дальнейшее улучшение международного имиджа государства и народа Азербайджана, возрождение туристического сектора, увеличение иностранных инвестиций в экономику страны.
Можно с уверенностью сказать, что Азербайджанская Республика, как и во всех других сферах, под руководством Президента Ильхама Алиева, обладая постоянно растущим человеческим капиталом, экономической мощью, научно-техническим потенциалом, выполнила все «зеленые» приоритеты. , Целей устойчивого развития, связанных с окружающей средой и биоразнообразием, COP29 добьется эффективной реализации своих обязательств, лозунгов и решений на национальном уровне в кратчайшие сроки и станет «страной чистой окружающей среды и зеленого роста».