MBBİ-nin baş direktoru akademik İradə Hüseynova COP29 çərçivəsində mavi zonada keçirilən “Fermerlər üçün Bakı Harmoniya İqlim Təşəbbüsü” adlı tədbirdə iştirak edib + Foto Noy 19, 2024 | 17:00 / Konfranslar, iclaslar
Noyabrın 19-da AR ETN Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun baş direktoru, akademik İradə Hüseynova Birləşmiş Millətlər Təşkilatının İqlim Dəyişmələri üzrə Çərçivə Konvensiyasının Katibliyi və BMT-nin Ərzaq və Kənd Təsərrüfatı Təşkilatı ilə əməkdaşlıq çərçivəsində Azərbaycan Respublikasının Kənd Təsərrüfatı Nazirliyi tərəfindən təşkil olunan “Qida, Kənd Təsərrüfatı və Su Günü” çərçivəsində “Fermerlər üçün Bakı Harmoniya İqlim Təşəbbüsü” adlı tədbirdə iştirak edib. “Mavi zona”da keçirilən tədbirdə qlobal iqlim öhdəlikləri müzakirə olunub.
Tədbirdə çıxış edən BMT-nin Ərzaq və Kənd Təsərrüfatı Təşkilatının (FAO) İqlim Dəyişikliyi, Biomüxtəliflik və Ətraf Mühit Ofisinin Direktoru Kaveh Zahedi, kənd təsərrüfatı naziri Məcnun Məmmədov, Böyük Britaniyanın Ətraf mühit naziri Mary Creagh, Birləşmiş Ərəb Əmirliklərinin İqlim dəyişikliyi və ətraf mühit naziri Amna Al Dahak, eləcə də “COP-dan COP-a fəaliyyətin sürətləndirilməsi” panel sessiyasında çıxış edən rəsmilər COP konfranslarının iqlim dəyişikliyi ilə mübarizə və onun təsirlərinə uyğunlaşma üçün mühüm sektor kimi aqro-ərzaq sistemlərinə getdikcə daha çox diqqət yetirdiyini, qlobal iqlim öhdəliklərini yerinə yetirməyin vacib olduğunu diqqətə çatdırıblar.
Bildirilib ki, bu tədbir sinerjiləri müəyyən etməyə, öyrənilən dərsləri bölüşməyə və UNFCCC çərçivəsində qlobal iqlim öhdəliklərinə nail olmaq üçün milli və regional səviyyələrdə sürətləndirilmiş fəaliyyəti təşviq etməyə xidmət edəcək. Eyni zamanda, tədbir sektorlar arasında daha güclü əməkdaşlığı inkişaf etdirmək, resursları sadələşdirmək və uzunmüddətli hədəflərə davamlı diqqəti təşviq etmək üçün bir fürsət kimi dəyərləndirilir.

Academician Irada Huseynova, general director of IMBB, participated in the event "Baku Harmony Climate Initiative for Farmers" held in the blue zone within COP29  + Photo Nov 19, 2024 | 17:00 / Conferences, assemblies
On November 19, academician Irada Huseynova, general director of the Institute of Molecular Biology and Biotechnologies of the MSE AR, took part in the in the event "Baku Harmony Climate Initiative for Farmers " within “Food, Agriculture and Water Day”, organized by the Ministry of Agriculture of the Republic of Azerbaijan within the framework of collaboration with the COP29 Presidency, the Ministry of Agriculture and the Food and Agriculture Organization of the United Nations (FAO).
Global climate obligations were discussed at the event held in the "Blue Zone".
Speaking at the event Kaveh Zahedi, Director of the Office for Climate Change, Biodiversity and Environment of the Food and Agriculture Organization of the United Nations (FAO), Minister of Agriculture Majnun Mammadov, UK Environment Minister Mary Creagh, Amna Al Dahhak, Minister of Climate Change and Environment of the United Arab Emirates, as well as officials speaking at the COP-to-COP Acceleration panel session, highlighted that COP conferences increasingly focused on agri-food systems as an important sector for combating climate change and adapting to its impacts and emphasized that it is important to fulfill global climate obligations.
The event will find synergies, exchange lessons learned, and promote expedited national and regional action to meet the UNFCCC's global climate commitments, according to the organizers. At the same time, the event is seen as an opportunity to develop stronger collaboration between sectors, streamline resources and promote a sustained focus on long-term goals.