MBBİ-nin baş direktoru akademik İradə Hüseynova COP29 çərçivəsində “Birləşmiş Ərəb Əmirliklərinin qlobal iqlimə dayanıqlılıq çərçivəsi üzrə tərəqqinin təminində iqlim məlumatlı transsərhəd su idarəçiliyinin rolu” mövzusunda tədbirə qatılıb. + Foto Noy 22, 2024 | 10:00 / Konfranslar, iclaslar
MBBİ-nin baş direktoru akademik İradə Hüseynova BMT-nin İqlim Dəyişmələri üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının 29-cu (COP29) sessiyası çərçivəsində “Birləşmiş Ərəb Əmirliklərinin qlobal iqlimə dayanıqlılıq çərçivəsi üzrə tərəqqinin təminində iqlim məlumatlı transsərhəd su idarəçiliyinin rolu” mövzusunda tədbirdə iştirak edib.
Ekologiya və Təbii Sərvətlər Nazirliyinin, Almaniya Beynəlxalq Əməkdaşlıq Cəmiyyəti (GIZ) və BMT-nin Avropa üzrə İqtisadi Komissiyasının (UNECE), Sərhəddən keçən su axınlarının və beynəlxalq göllərin mühafizəsi və istifadəsi Konvensiyasının birgə təşkilatçılığı ilə keçirilən tədbirdə iqlim dəyişikliyinin transsərhəd su resurslarına təsiri və bu resursların dayanıqlı idarə edilməsi sahəsində əməkdaşlıq məsələləri müzakirə edilib. Rəsmilərin, sahə üzrə ekspertlərin iştirakı ilə aparılan müzakirələrdə qlobal və regional miqyasda transsərhəd su hövzələrinin iqlimə dayanıqlılığı, yeni və müasir texnologiyalar əsasında su idarəçiliyinin vacibliyi qeyd olunub.
Tədbirdə çıxış edən ekologiya və təbii sərvətlər nazirinin müavini Vüqar Kərimov su ehtiyatlarından səmərəli istifadə sahəsində həyata keçirilən tədbirlər barədə məlumat verib, BMT və digər beynəlxalq, regional təşkilatların, özəl sektorun, vətəndaş cəmiyyətinin “Dayanıqlı İnkişaf üzrə 2030 Gündəliyi”nin su ilə bağlı məqsəd və hədəflərinin həyata keçirilməsində bütün səylərin birləşdirilməsinin vacibliyini diqqətə çatdırıb.

Генеральный директор ИМББ академик Ирада Гусейнова приняла участие в мероприятии COP29 на тему «Роль климатически-ориентированного управления трансграничными водами Объединенных Арабских Эмиратов в рамках обеспечения прогресса в глобальной системе устойчивости к изменению климата» + Фото Ноя 22, 2024 | 10:00 / Конференции, встречи
Генеральный директор ИМББ академик Ирада Гусейнова приняла участие в мероприятии на тему «Роль климатически ориентированного управления трансграничными водами Объединенных Арабских Эмиратов в рамках обеспечения прогресса в глобальной системе устойчивости к изменению климата», прошедшем на 29-й (COP29) сессии Конференции сторон Рамочной конвенции ООН по изменению климата.
На мероприятии, организованном совместно Министерством экологии и природных ресурсов Азербайджана, Германским обществом международного сотрудничества (GIZ), Европейской экономической комиссией ООН (ЕЭК ООН), Конвенцией по охране и использованию трансграничных водотоков и международных озер обсуждались влияние изменения климата на трансграничные водные ресурсы и вопросы сотрудничества в области устойчивого управления этими ресурсами. В дискуссиях, проведенных с участием официальных лиц и экспертов в этой области, была отмечена важность управления водными ресурсами на основе новых и современных технологий, климатической стабильности трансграничных водных бассейнов в глобальном и региональном масштабе.
Выступивший на мероприятии, заместитель министра экологии и природных ресурсов Азербайджана Вугар Керимов проинформировал о мерах, реализуемых в сфере эффективного использования водных ресурсов, а также подчеркнул важность объединения усилий.   ООН, и других международных и региональных организаций, частного сектора и гражданского общества в реализации обозначенных в "Повестке дня в области устойчивого развития на период до 2030 года" целей и задач, связанных с водой.