MBBİ-nin baş direktoru akademik İradə Hüseynova COP29 çərçivəsində “Birləşmiş Ərəb Əmirliklərinin qlobal iqlimə dayanıqlılıq çərçivəsi üzrə tərəqqinin təminində iqlim məlumatlı transsərhəd su idarəçiliyinin rolu” mövzusunda tədbirə qatılıb. + Foto Noy 22, 2024 | 10:00 / Konfranslar, iclaslar
MBBİ-nin baş direktoru akademik İradə Hüseynova BMT-nin İqlim Dəyişmələri üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının 29-cu (COP29) sessiyası çərçivəsində “Birləşmiş Ərəb Əmirliklərinin qlobal iqlimə dayanıqlılıq çərçivəsi üzrə tərəqqinin təminində iqlim məlumatlı transsərhəd su idarəçiliyinin rolu” mövzusunda tədbirdə iştirak edib.
Ekologiya və Təbii Sərvətlər Nazirliyinin, Almaniya Beynəlxalq Əməkdaşlıq Cəmiyyəti (GIZ) və BMT-nin Avropa üzrə İqtisadi Komissiyasının (UNECE), Sərhəddən keçən su axınlarının və beynəlxalq göllərin mühafizəsi və istifadəsi Konvensiyasının birgə təşkilatçılığı ilə keçirilən tədbirdə iqlim dəyişikliyinin transsərhəd su resurslarına təsiri və bu resursların dayanıqlı idarə edilməsi sahəsində əməkdaşlıq məsələləri müzakirə edilib. Rəsmilərin, sahə üzrə ekspertlərin iştirakı ilə aparılan müzakirələrdə qlobal və regional miqyasda transsərhəd su hövzələrinin iqlimə dayanıqlılığı, yeni və müasir texnologiyalar əsasında su idarəçiliyinin vacibliyi qeyd olunub.
Tədbirdə çıxış edən ekologiya və təbii sərvətlər nazirinin müavini Vüqar Kərimov su ehtiyatlarından səmərəli istifadə sahəsində həyata keçirilən tədbirlər barədə məlumat verib, BMT və digər beynəlxalq, regional təşkilatların, özəl sektorun, vətəndaş cəmiyyətinin “Dayanıqlı İnkişaf üzrə 2030 Gündəliyi”nin su ilə bağlı məqsəd və hədəflərinin həyata keçirilməsində bütün səylərin birləşdirilməsinin vacibliyini diqqətə çatdırıb.

Academician Irada Huseynova, Director General of IMBB, participated in the COP29 side event "Climate-informed transboundary water management as a tool for achieving progress within UAE Framework for Global Climate Resilience" + Photo Nov 22, 2024 | 10:00 / Conferences, assemblies
In the event jointly organized by the Ministry of Ecology and Natural Resources, the German Society for International Cooperation (GIZ) and the UN Economic Commission for Europe (UNECE), the Convention on the Protection and Use of Transboundary Watercourses and International Lakes, the impact of climate change on transboundary water resources and the use of these resources issues of cooperation in the field of sustainable management were discussed. In the discussions with the participation of officials and experts in the field, the importance of water management based on new and modern technologies, climate resilience of transboundary water basins on a global and regional scale was noted.
Speaking at the event, Deputy Minister of Ecology and Natural Resources Vugar Karimov informed about the measures implemented in the field of efficient use of water resources, and drew attention to the importance of combining all efforts of the UN and other international and regional organizations, the private sector, and civil society in implementing the water-related goals and objectives of the "2030 Agenda for Sustainable Development".