“COP29-da Heydər Əliyev imzası və gender dividendləri” mövzusunda tədbir keçirilib + Foto Dek 11, 2024 | 14:25 / Konfranslar, iclaslar
Dekabrın 11-də AMEA-nın Mərkəzi Elmi Kitabxanasında Ulu Öndər Heydər Əliyevin anım gününə həsr olunmuş “COP29-da Heydər Əliyev imzası və gender dividendləri” mövzusunda tədbir keçirilib.
Əvvəlcə Ümummilli Lider Heydər Əliyevə və COP29-a həsr edilmiş videoçarx nümayiş etdirilib.
Tədbiri giriş sözü ilə AMEA-nın vitse-prezidenti akademik İradə Hüseynova açaraq bu gün müstəqil Azərbaycan dövlətinin özünün ən şanlı dövrünü yaşadığını bildirib. Qeyd edib ki, bu dövr bütün digər xüsusiyyətləri ilə yanaşı, qarşıya xalqın rifahı və sağlamlığı üçün çox böyük əhəmiyyət daşıyan “Təmiz ətraf mühit və yaşıl artım ölkəsi” olmaq kimi bir ciddi hədəfin qoyulması ilə də xarakterikdir.
Akademik İradə Hüseynova cari ilin ölkəmizdə “Yaşıl dünya naminə həmrəylik ili” elan olunmasının, eləcə də BMT-nin İqlim Dəyişmələri üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının 29-cu sessiyası – COP29-un Azərbaycanda keçirilməsinin ölkəmizin qlobal iqlim dəyişikliyi ilə mübarizədə fəal rolunun və beynəlxalq əməkdaşlığa verdiyi töhfələrin bariz nümunəsi olduğunu vurğulayıb. Onun sözlərinə görə, COP29-un Bakıda uğurla keçirilməsi Prezident İlham Əliyevin nüfuzunun, həmçinin Azərbaycanın qlobal siyasi arenada özünü etibarlı tərəfdaş, birləşdirici güc, ideya və idrak mərkəzi kimi sübut etməsinin təsdiqinin nəticəsidir.
“Ümummilli Lider Heydər Əliyevin ekoloji təhlükəsizlik konsepsiyası və suverən Azərbaycanın iqlimə dayanıqlı gələcək üçün hədəfləri” mövzusunda məruzəsini təqdim edən alim vurğulayıb ki, COP29-un yüksək səviyyədə baş tutması və burada qəbul edilmiş qərarlar, həmçinin Ümummilli Lider Heydər Əliyevin əsasını qoyduğu ekoloji təhlükəsizlik konsepsiyanın təntənəsi hesab edilə bilər.
AMEA-nın vitse-prezidenti qeyd edib ki, Azərbaycanda elmi əsaslı ekoloji fikrin inkişafının əsasında, ilk növbədə, akademik Həsən Əliyevin, daha sonra akademiklər Budaq Budaqovun, Cəlal Əliyevin, Musa Musayevin, Qərib Məmmədovun və digər alimlərin əsərləri durmuşdur. Onların qaldırdığı problemlər və irəli sürdükləri həll yolları Ulu Öndər Heydər Əliyevin ekoloji təhlükəsizlik konsepsiyasının konturlarının müəyyən edilməsində önəmli rol oynamışdır.
Onun sözlərinə görə, 1969-1982-ci illərdə Ümummilli Liderin təşəbbüsü ilə ekologiya, ətraf mühitin mühafizəsi və təbii resurslardan səmərəli istifadəyə dair çox mühum 8 qanun, Azərbaycan KP MK-nın və Nazirlər Sovetinin 32 qərarı qəbul olunmuşdur. 1969-cu ildən qorunan təbiət ərazilərinin sayının artırılması və sahələrinin genişləndirilməsi də xüsusilə intensivləşmişdir.
“1950-60-cı illər ərzində Bakı şəhərində adambaşına düşən yaşıl sahəni yalnız 6,5 kvadratmetrə çatdırmaq mümkün olmuşdusa, Ulu Öndərin təşəbbüsu ilə 7 sentyabr 1971-ci ildə Bakı şəhərinin yaşıllaşdırılması haqqında verilmiş, bu mühüm qərar sayəsində 1975-ci ildə bu göstərici 17,5 kvadratmetr olmuşdur”, - deyə akademik İradə Hüseynova qeyd edib.
AMEA-nın vitse-prezidenti vurğulayıb ki, Azərbaycan müstəqillik qazanandan sonra Ümummilli Liderin ilk addımlarından biri “Yaşıl dünya” məfkurəsinin yenidən ön plana çıxarılması olmuşdur. Azərbaycan Respublikası ətraf mühit və biomüxtəlifliklə bağlı çoxsaylı beynəlxalq sənədlərə, konvensiyalara, onların protokollarına qoşulmuş, beynəlxalq öhdəliklər də nəzərə alınmaqla ölkə qanunvericiliyi təkmilləşdirilmişdir.
Ulu Öndərin ekoloji təhlükəsizlik kursunun Prezident İlham Əliyev tərəfindən uğurla davam və inkişaf etdirildiyini söyləyən akademik İradə Hüseynova Azərbaycanda eko- və biotəhlükəsizlik istiqamətində inanılmaz dərəcədə böyük işlərin görüldüyünü diqqətə çatdırıb. Bildirib ki, Heydər Əliyev Fondu və IDEA İctimai Birliyi tərəfindən respublikamızda nadir və həssas növlərin bərpası məqsədilə əhəmiyyətli tədbirlər, o cümlədən nadir növlərin bərpası, kütləvi ağacəkmə aksiyaları, “Azərbaycan Respublikasında bioloji müxtəlifliyin qorunmasına və davamlı istifadəsinə dair Milli Strategiya”lar və fəaliyyət planları, 2010-cu ilin “Ekologiya ili” elan olunması, Cənubi Qafqazda ilk dəfə Azərbaycanda Vəhşi Təbiətin Bərpası və Reabilitasiya Mərkəzinin yaradılması ekologiyanın sağlamlaşdırılması istiqamətində görülən işlərə nümunələrdir. Bütün bu proseslərdə Birinci vitse-prezident Mehriban xanım Əliyevanın rolu və xidmətləri də xüsusi qeyd edilməlidir.
Akademik İradə Hüseynova əlavə edib ki, Ulu Öndərin bütün dünya üçün faydalı nümunə sayıla biləcək ekoloji təhlükəsizlik konsepsiyasının əsas müddəaları COP29 müddətində keçirilən əksər tədbirlərdə müzakirələrin mövzuları sırasında olmuşdur. Qarşıya qoyulan məqsədlərdə iqlim dəyişikliklərinə qarşı mübarizə ilə yanaşı, bu dəyişikliklərin əhali və biomüxtəlifliyin həssas qruplarına təsirinin, fəsadlarının aradan qaldırılması və ya azaldılması məsələləri geniş şəkildə əhatə edilmişdir. Həmçinin gender və iqlim problemlərinə elmi əsas və ədalət prizmasından yanaşma respublikaya rəhbərlik etdiyi bütün dövrlərdə Heydər Əliyevin ekoloji təhlükəsizlik konsepsiyasının əsas istiqamətlərindən olmuşdur. Böyük şəxsiyyətin irəli sürdüyü prinsiplər Azərbaycanın iqlimə dayanıqlı gələcək üçün hədəfləri sırasında mühüm yer tutur.
Vitse-prezident həm yerli, həm də qlobal miqyasda elm tərəfindən ekoloji, ərzaq və bioloji təhlükəsizliyə müasir yanaşmaların tətbiqinin AMEA Biologiya və Tibb Elmləri Bölməsinin daim diqqət mərkəzində olduğunu söyləyib. Çıxışının sonunda akademik İradə Hüseynova Azərbaycanın yaşıl dünya və sağlam ətraf mühit hədəflərinin təkcə xalqımızın deyil, dünyanın da gələcəyi üçün mühüm əhəmiyyət daşıdığını bildirib, konfransın işinə uğurlar arzulayıb.
Tədbirdə, həmçinin AMEA Qadınlar Şurasının sədri professor Rəna Mirzəzadənin “Xanım Mehriban Əliyevanın COP29-da sülh, barış, “yaşıl mədəniyyət” çağırışları”, AMEA Qadınlar Şurasının İdarə Heyətinin üzvü Zərifə Quliyevanın “Ulu Öndər Heydər Əliyev və Azərbaycan təbiəti”, Folklor İnstitutunun Qadınlar Şurasının sədr müavini fil.ü.f.d., dosent Aynur İbrahimovanın “Ekoloji düşüncə və mifik başlanğıc” və digər mövzularda məruzələr dinlənilib, müzakirələr aparılıb.

Состоялось мероприятие на тему «Подпись Гейдара Алиева и гендерные дивиденды на COP29» + Фото Дек 11, 2024 | 14:25 / Конференции, встречи
11 декабря в Центральной научной библиотеке НАНА состоялось мероприятие, посвященное юбилею Великого Лидера Гейдара Алиева, на тему «Подпись Гейдара Алиева и гендерные дивиденды на COP29».
Сначала был показан видеоролик, посвященный Общенациональному Лидеру Гейдару Алиеву и COP29.
Открывая мероприятие вступительной речью, вице-президент НАНА, академик Ирада Гусейнова заявила, что сегодня независимое Азербайджанское государство переживает свой самый славный период. Она отметила, что этот период, наряду со всеми другими его особенностями, характеризуется постановкой серьезной цели стать «страной чистой окружающей среды и зеленого роста», что имеет большое значение для благосостояния и здоровья народа.
Академик Ирада Гусейнова подчеркнула, что объявление этого года «Годом солидарности во имя зеленого мира» в нашей стране, а также проведение 29-й сессии Конференции сторон Рамочной конвенции ООН об изменении климата (COP29) в Азербайджане являются ярким примером активной роли нашей страны в борьбе с глобальным изменением климата и ее вклада в международное сотрудничество. По ее словам, успешное проведение COP29 в Баку является результатом подтверждения авторитета президента Ильхама Алиева, а также проявления Азербайджаном себя как надежного партнера, объединяющей силы, центра идей и взаимопонимания на мировой политической арене.
Представляя свой доклад на тему «Концепция экологической безопасности Общенационального Лидера Гейдара Алиева и цели суверенного Азербайджана для климатически устойчивого будущего», ученый подчеркнула, что проведение COP29 на высоком уровне и принятые здесь решения также можно считать триумфом концепции экологической безопасности, заложенной Общенациональным Лидером Гейдаром Алиевым.
Вице-президент НАНА отметила, что развитие научно обоснованной экологической мысли в Азербайджане основывалось, прежде всего, на трудах академика Гасана Алиева, затем академиков Будаг Будагова, Джалала Алиева, Мусы Мусаева, Гариба Мамедова и других ученых. Поднятые ими проблемы и предложенные ими решения сыграли важную роль в определении контуров концепции экологической безопасности Великого Лидера Гейдара Алиева.
По ее словам, в 1969-1982 годах по инициативе Общенационального Лидера были приняты 8 очень важных законов по экологии, охране окружающей среды и эффективному использованию природных ресурсов, 32 постановления Центрального Комитета Коммунистической партии Азербайджана и Совета Министров. С 1969 года также особенно усилились рост числа охраняемых природных территорий и расширение их площадей.
«Если в 1950-1960-х годах в Баку удалось увеличить площадь зеленых насаждений на душу населения всего до 6,5 квадратных метров, то благодаря важному решению об озеленении Баку от 7 сентября 1971 года, принятому по инициативе Великого Лидера, в 1975 году этот показатель достиг 17,5 квадратных метров», - отметила академик Ирада Гусейнова.
Вице-президент НАНА подчеркнула, что одним из первых шагов Общенационального Лидера после обретения Азербайджаном независимости было выдвижение идеологии «Зеленого мира» на первый план. Азербайджанская Республика присоединилась к многочисленным международным документам, конвенциям и протоколам, связанным с окружающей средой и биоразнообразием, а законодательство страны было усовершенствовано с учетом международных обязательств.
Заявив, что курс Великого Лидера на экологическую безопасность успешно продолжается и развивается Президентом Ильхамом Алиевым, академик Ирада Гусейнова обратила внимание на невероятно большую работу, проводимую в Азербайджане в направлении эко- и биобезопасности. Она отметила, что важные меры, предпринимаемые Фондом Гейдара Алиева и Общественным объединением IDEA по восстановлению редких и уязвимых видов в нашей республике, в том числе восстановление редких видов, массовые кампании по посадке деревьев, «Национальная стратегия по защите и устойчивому использованию биологического разнообразия в Азербайджанской Республике» и планы действий, объявление 2010 года «Годом экологии», а также создание в Азербайджане первого на Южном Кавказе Центра восстановления и реабилитации дикой природы являются примерами проделанной работы по улучшению экологии. Также следует особо отметить роль и заслуги Первого вице-президента Мехрибан Алиевой во всех этих процессах.
Академик Ирада Гусейнова добавила, что основные положения концепции экологической безопасности Великого Лидера, которую можно считать полезным примером для всего мира, были среди тем обсуждения на большинстве мероприятий, проводимых в ходе COP29. Помимо борьбы с изменением климата, среди поставленных задач были устранение или сокращение воздействия и последствий этих изменений на уязвимые группы населения и биоразнообразие. Также подход к гендерным и климатическим проблемам с призмы науки и справедливости был одним из основных направлений концепции экологической безопасности Гейдара Алиева на протяжении всего периода его руководства республикой. Принципы, выдвинутые великой личностью, занимают важное место среди целей Азербайджана для климатически устойчивого будущего.
Вице-президент сообщила, что применение современных подходов к экологической, продовольственной и биологической безопасности со стороны науки как на локальном, так и на глобальном уровне всегда находится в центре внимания Отделения биологических и медицинских наук НАНА. В конце своего выступления академик Ирада Гусейнова отметила, что цели Азербайджана в области зеленого мира и здоровой окружающей среды имеют большое значение не только для будущего нашего народа, но и для всего мира, и пожелала успехов в работе конференции.
На мероприятии также были заслушаны доклады на темы «Призывы к миру, примирению и «зеленой культуре» госпожи Мехрибан Алиевой на КС-29» профессора Рены Мирзазаде, председателя Женского совета НАНА,  «Великий Лидер Гейдар Алиев и природа Азербайджана» Зарифы Гулиевой, члена Совета директоров Женского совета НАНА, «Экологическая мысль и мифическое начало» доктора философских наук, доцента Айнур Ибрагимовой, заместителя председателя Женского совета Института фольклора, и другие темы, состоялись обсуждения.