“COP29-da Heydər Əliyev imzası və gender dividendləri” mövzusunda tədbir keçirilib + Foto Dek 11, 2024 | 14:25 / Konfranslar, iclaslar
Dekabrın 11-də AMEA-nın Mərkəzi Elmi Kitabxanasında Ulu Öndər Heydər Əliyevin anım gününə həsr olunmuş “COP29-da Heydər Əliyev imzası və gender dividendləri” mövzusunda tədbir keçirilib.
Əvvəlcə Ümummilli Lider Heydər Əliyevə və COP29-a həsr edilmiş videoçarx nümayiş etdirilib.
Tədbiri giriş sözü ilə AMEA-nın vitse-prezidenti akademik İradə Hüseynova açaraq bu gün müstəqil Azərbaycan dövlətinin özünün ən şanlı dövrünü yaşadığını bildirib. Qeyd edib ki, bu dövr bütün digər xüsusiyyətləri ilə yanaşı, qarşıya xalqın rifahı və sağlamlığı üçün çox böyük əhəmiyyət daşıyan “Təmiz ətraf mühit və yaşıl artım ölkəsi” olmaq kimi bir ciddi hədəfin qoyulması ilə də xarakterikdir.
Akademik İradə Hüseynova cari ilin ölkəmizdə “Yaşıl dünya naminə həmrəylik ili” elan olunmasının, eləcə də BMT-nin İqlim Dəyişmələri üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının 29-cu sessiyası – COP29-un Azərbaycanda keçirilməsinin ölkəmizin qlobal iqlim dəyişikliyi ilə mübarizədə fəal rolunun və beynəlxalq əməkdaşlığa verdiyi töhfələrin bariz nümunəsi olduğunu vurğulayıb. Onun sözlərinə görə, COP29-un Bakıda uğurla keçirilməsi Prezident İlham Əliyevin nüfuzunun, həmçinin Azərbaycanın qlobal siyasi arenada özünü etibarlı tərəfdaş, birləşdirici güc, ideya və idrak mərkəzi kimi sübut etməsinin təsdiqinin nəticəsidir.
“Ümummilli Lider Heydər Əliyevin ekoloji təhlükəsizlik konsepsiyası və suverən Azərbaycanın iqlimə dayanıqlı gələcək üçün hədəfləri” mövzusunda məruzəsini təqdim edən alim vurğulayıb ki, COP29-un yüksək səviyyədə baş tutması və burada qəbul edilmiş qərarlar, həmçinin Ümummilli Lider Heydər Əliyevin əsasını qoyduğu ekoloji təhlükəsizlik konsepsiyanın təntənəsi hesab edilə bilər.
AMEA-nın vitse-prezidenti qeyd edib ki, Azərbaycanda elmi əsaslı ekoloji fikrin inkişafının əsasında, ilk növbədə, akademik Həsən Əliyevin, daha sonra akademiklər Budaq Budaqovun, Cəlal Əliyevin, Musa Musayevin, Qərib Məmmədovun və digər alimlərin əsərləri durmuşdur. Onların qaldırdığı problemlər və irəli sürdükləri həll yolları Ulu Öndər Heydər Əliyevin ekoloji təhlükəsizlik konsepsiyasının konturlarının müəyyən edilməsində önəmli rol oynamışdır.
Onun sözlərinə görə, 1969-1982-ci illərdə Ümummilli Liderin təşəbbüsü ilə ekologiya, ətraf mühitin mühafizəsi və təbii resurslardan səmərəli istifadəyə dair çox mühum 8 qanun, Azərbaycan KP MK-nın və Nazirlər Sovetinin 32 qərarı qəbul olunmuşdur. 1969-cu ildən qorunan təbiət ərazilərinin sayının artırılması və sahələrinin genişləndirilməsi də xüsusilə intensivləşmişdir.
“1950-60-cı illər ərzində Bakı şəhərində adambaşına düşən yaşıl sahəni yalnız 6,5 kvadratmetrə çatdırmaq mümkün olmuşdusa, Ulu Öndərin təşəbbüsu ilə 7 sentyabr 1971-ci ildə Bakı şəhərinin yaşıllaşdırılması haqqında verilmiş, bu mühüm qərar sayəsində 1975-ci ildə bu göstərici 17,5 kvadratmetr olmuşdur”, - deyə akademik İradə Hüseynova qeyd edib.
AMEA-nın vitse-prezidenti vurğulayıb ki, Azərbaycan müstəqillik qazanandan sonra Ümummilli Liderin ilk addımlarından biri “Yaşıl dünya” məfkurəsinin yenidən ön plana çıxarılması olmuşdur. Azərbaycan Respublikası ətraf mühit və biomüxtəlifliklə bağlı çoxsaylı beynəlxalq sənədlərə, konvensiyalara, onların protokollarına qoşulmuş, beynəlxalq öhdəliklər də nəzərə alınmaqla ölkə qanunvericiliyi təkmilləşdirilmişdir.
Ulu Öndərin ekoloji təhlükəsizlik kursunun Prezident İlham Əliyev tərəfindən uğurla davam və inkişaf etdirildiyini söyləyən akademik İradə Hüseynova Azərbaycanda eko- və biotəhlükəsizlik istiqamətində inanılmaz dərəcədə böyük işlərin görüldüyünü diqqətə çatdırıb. Bildirib ki, Heydər Əliyev Fondu və IDEA İctimai Birliyi tərəfindən respublikamızda nadir və həssas növlərin bərpası məqsədilə əhəmiyyətli tədbirlər, o cümlədən nadir növlərin bərpası, kütləvi ağacəkmə aksiyaları, “Azərbaycan Respublikasında bioloji müxtəlifliyin qorunmasına və davamlı istifadəsinə dair Milli Strategiya”lar və fəaliyyət planları, 2010-cu ilin “Ekologiya ili” elan olunması, Cənubi Qafqazda ilk dəfə Azərbaycanda Vəhşi Təbiətin Bərpası və Reabilitasiya Mərkəzinin yaradılması ekologiyanın sağlamlaşdırılması istiqamətində görülən işlərə nümunələrdir. Bütün bu proseslərdə Birinci vitse-prezident Mehriban xanım Əliyevanın rolu və xidmətləri də xüsusi qeyd edilməlidir.
Akademik İradə Hüseynova əlavə edib ki, Ulu Öndərin bütün dünya üçün faydalı nümunə sayıla biləcək ekoloji təhlükəsizlik konsepsiyasının əsas müddəaları COP29 müddətində keçirilən əksər tədbirlərdə müzakirələrin mövzuları sırasında olmuşdur. Qarşıya qoyulan məqsədlərdə iqlim dəyişikliklərinə qarşı mübarizə ilə yanaşı, bu dəyişikliklərin əhali və biomüxtəlifliyin həssas qruplarına təsirinin, fəsadlarının aradan qaldırılması və ya azaldılması məsələləri geniş şəkildə əhatə edilmişdir. Həmçinin gender və iqlim problemlərinə elmi əsas və ədalət prizmasından yanaşma respublikaya rəhbərlik etdiyi bütün dövrlərdə Heydər Əliyevin ekoloji təhlükəsizlik konsepsiyasının əsas istiqamətlərindən olmuşdur. Böyük şəxsiyyətin irəli sürdüyü prinsiplər Azərbaycanın iqlimə dayanıqlı gələcək üçün hədəfləri sırasında mühüm yer tutur.
Vitse-prezident həm yerli, həm də qlobal miqyasda elm tərəfindən ekoloji, ərzaq və bioloji təhlükəsizliyə müasir yanaşmaların tətbiqinin AMEA Biologiya və Tibb Elmləri Bölməsinin daim diqqət mərkəzində olduğunu söyləyib. Çıxışının sonunda akademik İradə Hüseynova Azərbaycanın yaşıl dünya və sağlam ətraf mühit hədəflərinin təkcə xalqımızın deyil, dünyanın da gələcəyi üçün mühüm əhəmiyyət daşıdığını bildirib, konfransın işinə uğurlar arzulayıb.
Tədbirdə, həmçinin AMEA Qadınlar Şurasının sədri professor Rəna Mirzəzadənin “Xanım Mehriban Əliyevanın COP29-da sülh, barış, “yaşıl mədəniyyət” çağırışları”, AMEA Qadınlar Şurasının İdarə Heyətinin üzvü Zərifə Quliyevanın “Ulu Öndər Heydər Əliyev və Azərbaycan təbiəti”, Folklor İnstitutunun Qadınlar Şurasının sədr müavini fil.ü.f.d., dosent Aynur İbrahimovanın “Ekoloji düşüncə və mifik başlanğıc” və digər mövzularda məruzələr dinlənilib, müzakirələr aparılıb.

An event was held on the theme "Heydar Aliyev's signature and gender dividends at COP29" + Photo Dec 11, 2024 | 14:25 / Conferences, assemblies
On December 11, an event dedicated to the anniversary of the Great Leader Heydar Aliyev was held at the Central Scientific Library of ANAS on the topic of “Heydar Aliyev’s signature and gender dividends at COP29”.
First, a video dedicated to the National Leader Heydar Aliyev and COP29 was shown.
Opening the event with an introductory speech, the Vice-President of ANAS, academician Irada Huseynova, stated that today the independent Azerbaijani state is experiencing its most glorious period. She noted that this period, along with all its other features, is characterized by setting a serious goal of becoming a “country of clean environment and green growth”, which is of great importance for the well-being and health of the people.
Academician Irada Huseynova emphasized that the announcement of this year as the "Year of Solidarity for a Green World" in our country, as well as the holding of the 29th session of the Conference of the Parties to the UN Framework Convention on Climate Change (COP29) in Azerbaijan are a vivid example of our country's active role in the fight against global climate change and its contribution to international cooperation. According to her, the successful holding of COP29 in Baku is the result of confirmation of the authority of President Ilham Aliyev, as well as Azerbaijan's demonstration of itself as a reliable partner, a unifying force, a center of ideas and mutual understanding in the global political arena.
Presenting her report on the topic “National Leader Heydar Aliyev’s Concept of Ecological Security and Goals of Sovereign Azerbaijan for a Climate-Resilient Future” the scientist emphasized that holding COP29 at a high level and the decisions adopted here can also be considered a triumph of the ecological security concept founded by National Leader Heydar Aliyev.
The Vice-President of ANAS noted that the development of scientifically based ecological thought in Azerbaijan was based, first of all, on the works of academician Hasan Aliyev, then academicians Budag Budagov, Jalal Aliyev, Musa Musayev, Garib Mammadov and other scientists. The problems they raised and the solutions they put forward played an important role in determining the contours of the ecological security concept of the Great Leader Heydar Aliyev.
According to her, in 1969-1982, at the initiative of the National Leader, 8 very important laws on ecology, environmental protection and efficient use of natural resources, 32 decisions of the Central Committee of the Communist Party of Azerbaijan and the Council of Ministers were adopted. Since 1969, the increase in the number of protected natural areas and the expansion of their areas have also been particularly intensified.
"If in the 1950-1960s it was possible to increase the area of green spaces per capita in Baku to only 6.5 square meters, then thanks to the important decision on the greening of Baku on September 7, 1971, made at the initiative of the Great Leader, this figure reached 17.5 square meters in 1975" noted academician Irada Huseynova.
The Vice-President of ANAS emphasized that one of the first steps of the National Leader after Azerbaijan gained independence was to bring the ideology of the "Green World" to the forefront again. The Republic of Azerbaijan has joined numerous international documents, conventions and protocols related to the environment and biodiversity, and the country's legislation has been improved taking into account international commitments.
Stating that the Great Leader's ecological safety course has been successfully continued and developed by President Ilham Aliyev, academician Irada Huseynova drew attention to the incredibly large-scale work being done in Azerbaijan in the direction of eco- and biosafety. She noted that the important measures taken by the Heydar Aliyev Foundation and the IDEA Public Union to restore rare and vulnerable species in our republic, including the restoration of rare species, mass tree planting campaigns, the “National Strategy for the Protection and Sustainable Use of Biological Diversity in the Republic of Azerbaijan” and action plans, the declaration of 2010 as the “Year of Ecology”, as well as the establishment of the Wildlife Restoration and Rehabilitation Center in Azerbaijan for the first time in the South Caucasus, are examples of the work done to improve the ecology. The role and merits of First Vice-President Mehriban Aliyeva in all these processes should also be especially noted.
Academician Irada Huseynova added that the main provisions of the Great Leader's ecological security concept, which can be considered a useful example for the whole world, were among the topics of discussion at most events held during COP29. In addition to combating climate change, the objectives set included the elimination or reduction of the impact and consequences of these changes on vulnerable groups of the population and biodiversity. Also, the approach to gender and climate issues from the prism of science and justice was one of the main directions of Heydar Aliyev's ecological security concept throughout the entire period of his leadership of the republic. The principles put forward by the great personality occupy an important place among Azerbaijan's goals for a climate- sustainable future.
The Vice-President said that the application of modern approaches to ecological, food and biological security by science, both locally and globally, is always in the focus of the Division of Biological and Medical Sciences of ANAS. At the end of her speech, academician Irada Huseynova noted that Azerbaijan's goals in the field of green world and healthy environment are of great importance not only for the future of our people, but also for the whole world, and wished success in the work of the conference.
At the event, reports were also heard on the topics “Calls for peace, reconciliation and “green culture” of Mrs. Mehriban Aliyeva at COP29” by Professor Rena Mirzazade, Chairman of the Women’s Council of ANAS, “Great Leader Heydar Aliyev and the nature of Azerbaijan” by Zarifa Guliyeva, member of the Council Directors of the Women's Council of ANAS, “Ecological thought and the mythical beginning” by Doctor of Philosophy, Associate Professor Aynur Ibragimova, Deputy Chairman of the Women's Council of the Institute of Folklore, and other topics, discussions took place.