31 dekabr-Dünya Azərbaycanlılarının Həmrəyliyi Günüdür! Dek 29, 2024 | 12:12 / Mühüm hadisələr
31 dekabr Azərbaycan xalqının tarixində ən yadda qalan, ən şərəfli günlərdən biri – Dünya Azərbaycanlılarının Həmrəyliyi Günüdür!  Bu tarixin rəsmiləşdirilməsi isə Ümummilli Lider Heydər Əliyevin adı ilə bağlıdır. Onun təşəbbüsü ilə 1991-ci ilin 16 dekabrında Naxçıvan Muxtar Respublikası Ali Məclisi Milli Həmrəylik və Birlik Gününün təsis olunması barədə qərar qəbul etdikdən sonra Azərbaycan Respublikası Ali Sovetinin Milli Şurası dekabr ayının 31- nin Azərbaycanlıların Həmrəylik Günü elan olunması barədə sərəncam verdi. Beləliklə, bu tarix dünya azərbaycanlılarının hər il sevinclə qeyd etdikləri milli bayrama çevrildi. Ümummilli Liderimiz 31 Dekabr Dünya Azərbaycanlılarının Həmrəylik Günü münasibətilə xarici ölkələrdə yaşayan soydaşlarımıza müraciətində deyirdi: “Dünya Azərbaycanlılarının Həmrəylik Gününün dövlət bayramı kimi qeyd edilməsi xalqımızın milli azadlıq mübarizəsinin məntiqi nəticəsi olaraq artıq xoş ənənəyə çevrilmişdir. Hal-hazırda dünyanın müxtəlif ölkələrində milyonlarla soydaşımız yaşayır, işləyir, fəaliyyət göstərir. Buna baxmayaraq, onların milli-mənəvi varlığını yaşadan yeganə bir dövlət var. Bu, müstəqil, suveren Azərbaycan Respublikasıdır”. Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İham Əliyev milli həmrəylik ideyalarının bu gün də Azərbaycan dövləti üçün öz aktuallığını saxladığını nümayiş etdirir. Dünya Azərbaycanlılarının Həmrəyliyi Günü—Azərbaycan millətinin birlik rəmzidir.
Dünya Azərbaycanlılarının Həmrəyliyi Günü və Yeni il bayramı münasibəti ilə xalqımızı səmimi qəlbdən təbrik edir, sağlıq, səadət və uğur dolu günlər arzulayırıq!

December 31 is the Solidarity Day of World Azerbaijanis! Dec 29, 2024 | 12:12 / Important events
December 31 is one of the most memorable and glorious days in the history of the Azerbaijani people - the Solidarity Day of World Azerbaijanis! The formalization of this date is related to the name of National Leader Heydar Aliyev. On his initiative, on December 16, 1991, the Supreme Assembly of the Nakhchivan Autonomous Republic adopted a decision to establish the Day of National Solidarity and Unity, the National Council of the Supreme Soviet of the Republic of Azerbaijan issued an order declaring December 31 as the Day of Solidarity of Azerbaijanis. Thus, this date has become a national holiday that Azerbaijanis around the world celebrate with joy every year. Our national leader stated in his address to our compatriots living abroad on the occasion of the Day of Solidarity of World Azerbaijanis on December 31: "Celebrating the Solidarity Day of World Azerbaijanis as a state holiday has already become a pleasant tradition as a logical result of our people's national liberation struggle. Currently, millions of our compatriots live, work, and operate in different countries of the world. Despite this, there is only one state that preserves their national-spiritual existence. This is the independent, sovereign Republic of Azerbaijan”. The President of the Republic of Azerbaijan, Mr. Iham Aliyev, demonstrates that the ideas of national solidarity are still relevant for the state of Azerbaijan today. Solidarity Day of World Azerbaijanis is a symbol of the unity of the Azerbaijani nation.
On the occasion of the Solidarity Day of World Azerbaijanis and the New Year holiday, we warmly congratulate our people and wish them good health, happiness, and prosperity.