31 dekabr-Dünya Azərbaycanlılarının Həmrəyliyi Günüdür! Dek 29, 2024 | 12:12 / Mühüm hadisələr
31 dekabr Azərbaycan xalqının tarixində ən yadda qalan, ən şərəfli günlərdən biri – Dünya Azərbaycanlılarının Həmrəyliyi Günüdür!  Bu tarixin rəsmiləşdirilməsi isə Ümummilli Lider Heydər Əliyevin adı ilə bağlıdır. Onun təşəbbüsü ilə 1991-ci ilin 16 dekabrında Naxçıvan Muxtar Respublikası Ali Məclisi Milli Həmrəylik və Birlik Gününün təsis olunması barədə qərar qəbul etdikdən sonra Azərbaycan Respublikası Ali Sovetinin Milli Şurası dekabr ayının 31- nin Azərbaycanlıların Həmrəylik Günü elan olunması barədə sərəncam verdi. Beləliklə, bu tarix dünya azərbaycanlılarının hər il sevinclə qeyd etdikləri milli bayrama çevrildi. Ümummilli Liderimiz 31 Dekabr Dünya Azərbaycanlılarının Həmrəylik Günü münasibətilə xarici ölkələrdə yaşayan soydaşlarımıza müraciətində deyirdi: “Dünya Azərbaycanlılarının Həmrəylik Gününün dövlət bayramı kimi qeyd edilməsi xalqımızın milli azadlıq mübarizəsinin məntiqi nəticəsi olaraq artıq xoş ənənəyə çevrilmişdir. Hal-hazırda dünyanın müxtəlif ölkələrində milyonlarla soydaşımız yaşayır, işləyir, fəaliyyət göstərir. Buna baxmayaraq, onların milli-mənəvi varlığını yaşadan yeganə bir dövlət var. Bu, müstəqil, suveren Azərbaycan Respublikasıdır”. Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İham Əliyev milli həmrəylik ideyalarının bu gün də Azərbaycan dövləti üçün öz aktuallığını saxladığını nümayiş etdirir. Dünya Azərbaycanlılarının Həmrəyliyi Günü—Azərbaycan millətinin birlik rəmzidir.
Dünya Azərbaycanlılarının Həmrəyliyi Günü və Yeni il bayramı münasibəti ilə xalqımızı səmimi qəlbdən təbrik edir, sağlıq, səadət və uğur dolu günlər arzulayırıq!

31 декабря – День солидарности азербайджанцев мира! Дек 29, 2024 | 12:12 / Важные события
31 декабря – один из самых памятных и славных дней в истории азербайджанского народа – День солидарности азербайджанцев мира!  Основание этой даты связано с именем Общенационального лидера Гейдара Алиева. По его инициативе 16 декабря 1991 года Верховное Собрание Нахчыванской Автономной Республики приняло решение об учреждении Дня национальной солидарности и единства, а Национальный Совет Верховного Совета Азербайджанской Республики издал постановление об объявлении 31 декабря как Денем солидарности азербайджанцев. Таким образом, эта дата стала национальным праздником, который каждый год с радостью отмечают азербайджанцы всего мира. По случаю Дня солидарности азербайджанцев мира 31 декабря Общенациональный лидер в своем обращении к нашим соотечественникам, проживающим за рубежом, сказал: «Празднование Дня солидарности азербайджанцев мира, в качестве государственного праздника уже стало приятной традицией, как закономерный результат. национально-освободительной борьбы нашего народа. В настоящее время миллионы наших соотечественников живут, учатся и работают и действуют в разных странах мира. Несмотря на это, есть только одно государство, сохраняющее свое национально-духовное наследие — это независимая, суверенная Азербайджанская Республика». Президент Азербайджанской Республики господин Ильхам Алиев наглядно демонстрирует, что идеи национальной солидарности по-прежнему актуальны для Азербайджанского государства и сегодня. День солидарности азербайджанцев мира является символом единства азербайджанского народа.
По случаю Дня солидарности азербайджанцев мира и праздника Нового года мы искренне поздравляем наш народ и желаем ему жизни, полной здоровья, счастья и успехов!