AMEA Biologiya və Tibb Elmləri Bölməsinin Ümumi iclası keçirilib + Foto Dek 27, 2024 | 10:02 / Konfranslar, iclaslar
AMEA-nın Biologiya və Tibb Elmləri Bölməsinin (BTEB) hibrid formada Ümumi yığıncağı keçirilib.
Bölmənin regionlarda çalışan üzvləri toplantıya Zoom proqramı üzərindən qoşulublar. İclas ölkənin biologiya, aqrar və tibb sahələri üzrə elm və təhsil müəssisələrində alınmış mühüm elmi tədqiqat nəticələrinin müzakirəsi və qiymətləndirilməsinə həsr olunub. İclasda BTEB-in üzvləri ilə yanaşı, Azərbaycan Respublikası Elm və Təhsil Nazirliyinin, Səhiyyə Nazirliyinin, Kənd Təsərrüfatı Nazirliyinin rəsmi nümayəndələri, elmi tədqiqat müəssisələrinin və universitetlərin rəhbərləri və aparıcı alimləri, mühüm nəticələrin müəllifləri və b. iştirak etmişlər.
Öncə AMEA-nın vitse-prezidenti AMEA Biologiya və Tibb Elmləri Bölməsinin Elmi şurasının sədri, akademik İradə Hüseynova iştirakçıları iclasın gündəliyi ilə tanış edib. Bölmənin rəhbəri qeyd edib ki, cari il bir sıra mühüm hadisələrlə yadda qalıb. 2024-cü ilə suverenliyini tam şəkildə bərpa edərək daxil olan Azərbaycan Respublikasında Prezident və parlament seçkiləri böyük ruh yüksəkliyi və mütəşəkkilliklə keçirilib və hər iki seçki prosesi uzun illərdən sonra işğaldan azad edilmiş ərazilərimizi də əhatə edib. 2024-cü ilin ölkə Prezidenti tərəfindən “Yaşıl dünya naminə həmrəylik ili” elan edilməsi Bölmənin tədqiqat istiqamətləri üzrə fəaliyyət göstərən elmi müəssisələrin və universitetlərin müvafiq kafedralarının, elmi ictimaiyyətin fəaliyyətinə əhəmiyyətli dərəcədə təsr göstərib, mühüm problemlərin həlli üzrə yeni prioritetlərin ön plana çıxmasına səbəb olub. Qeyd olunan məsələlər çərçivəsində Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası, nazirliklər, elm və təhsil müəssisələri tərəfindən çoxsaylı tədbirlər həyata keçirilib.
Akademik milli, regional və qlobal hədəflərlə bağlı böyük tarixi əhəmiyyət daşıyan və dünya üçün taleyüklü qərarların qəbul olunduğu möhtəşəm bir tədbirə – BMT-nin İqlim Dəyişmələri üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının 29-cu sessiyasına (COP29) Azərbaycan Respublikasının böyük uğurla evsahibliyi etdiyinə diqqət çəkib. COP29-un işində BTEB-in rəhbərliyi və üzvləri, respublikanın aidiyyəti tədqiqat institutları fəal iştirak ediblər, onlar tərəfindən ölkə mətbuatında çoxsaylı çıxışlar edilib, məqalələr dərc olunub. Bölmənin “Həyat Elmləri və Biotibb” jurnalının 2024-cü il üzrə ikinci nömrəsi, Bölmə üzvlərinin 4 monoqrafiyası “Yaşıl dünya naminə həmrəylik ili”nə və COP29-da irəli sürülən problemlərə həsr edilib. AMEA-nın müxbir üzvü Elşad Qurbanovun Azərbaycanda uzun illər aparılan tədqiqatların nəticəsi olan “Azərbaycanın bitki örtüyü” adlı fundamental monoqrafiyası xüsusi qeyd edilə bilər. AMEA-nın vitse-prezidenti COP29-un biologiya, aqrar və tibb elmləri qarşısında bir sıra yeni hədəflər qoyduğunu gündəmə gətirib, bu hədəflərdən danışıb.
Akademik İradə Hüseynova AMEA-nın ölkə Prezidenti tərəfindən imzalanmış Nizamnaməsinə əsasən, respublika üzrə əldə olunmuş mühüm elmi tədqiqat nəticələrinin Akademiyada müzakirə edilməsinin bugünkü tədbirin əsas məramı olduğunu bildirib.
Sonra müvafiq hesabat mərizələrinin dinlənilməsinə başlanılıb. İlk olaraq, Azərbaycan Respublikası Səhiyyə Nazirliyinin elmi tədqiqat və təhsil müəssisələrində 2024-cü ildə alınmış ən mühüm fundamental və kliniki nəticələr Nazirliyin Elmi şurasının sədri, “Professor Gindes adına Respublika Uşaq və Yeniyetmələr üçün Vərəm Sanatoriyası” publik hüquqi şəxsin direktoru, tibb elmləri doktoru, professor Rəşid Bədəlov və Elmi şuranın üzvü, Azərbaycan Tibb Universitetinin dosenti, tibb üzrə fəlsəfə doktoru Törə Sadıqova tərəfindən təqdim edilib. Məruzə ilə bağlı iclas iştirakçılarının çoxsaylı sualları cavablandırılıb, müzakirələr aparılıb. Müzakirələrə yekun vuran akademik İradə Hüseynova Səhiyyə Nazirliyindən daxil olan mühüm tədqiqat nəticələrinin keyfiyyətinin və dərcolunma vəziyyətinin ildən-ilə daha da yaxşılaşdığına diqqət çəkib.
Daha sonra Azərbaycan Respublikası Elm və Təhsil Nazirliyinin tədqiqat müəssisələrinin müvafiq hesabatları dinlənilib. 2024-cü il ərzində əldə edilmiş ən mühüm nəticələr və onlarla bağlı statistik göstəricilər AR ETN Botanika İnstitutunun baş direktoru, biologiya elmləri doktoru, professor Səyyarə İbadullayeva və institutun icraçı direktoru, biologiya elmləri doktoru, professor Şakir Qasımov, AR ETN Zoologiya İnstitutunun baş direktoru, aqrar elmlər üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Ələddin Eyvazov, AR ETN Fiziologiya İnstitutunun icraçı direktoru, fizika-riyaziyyat elmləri doktoru, professor Əhməd Hacıyev, AR ETN Genetik Ehtiyatlar İnstitutunun baş direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Zeynal Əkpərov, AR ETN Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutunun baş direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Əlövsət Quliyev, AR ETN Dendrologiya İnstitutunun baş direktoru v.i.e., biologiya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Minarə Həsənova, AR ETN Mikrobiologiya İnstitutunun baş direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Pənah Muradov, AR ETN Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun baş direktoru, akademik İradə Hüseynova tərəfindən təqdim edilib. Məruzələr üzrə ortaya çıxan sualları məruzəçilər və mühüm nəticələrin müəllifləri cavablandırıblar. Akademiklər İradə Hüseynova və Qərib Məmmədovun, AMEA-nın müxbir üzvləri Elşad Qurbanov, Zeynal Əkpərov, Amin İsmayılov, Tərlan Məmmədov, Vaqif Novruzov və Əlövsət Quliyevin, biologiya elmləri doktorları, professorlar Aydın Əsgərov və Elman İsgəndərin, biologiya üzrə fəlsəfə doktoru Elman Yusifovun, digər aparıcı alimlərin iştirakı ilə aparılan geniş müzakirələrdə əməkdaşlıq əlaqələrinin, ölkə üçün mühüm əhəmiyyət daşıyan məsələlərdə koordinasiyalı fəaliyyətin, ortaq tədqiqatların təşkilinin vacibliyi, dövrün çağırışları və ölkənin ehtiyacları üzrə yeni prioritet istiqamətlər, plan və perspektivlər haqqında danışılıb.
Akademik İradə Hüseynova Azərbaycan Respublikasının “Qırmızı Kitab”ının 3-cü nəşri üzərində aparılmış işləri xatırladaraq, ümumi məqsədlər üçün əməkdaşlığın və əlaqələndirmənin əhəmiyyətini vurğulayıb, işğaldan azad edilmiş ərazilərdə tədqiqat fəaliyyətlərinin gücləndirilməsinin vacibliyini qeyd edib. AMEA-nın müxbir üzvü Vaqif Novruzov Qarabağın “Qırmızı Kitab”ının hazırlanmasının zəruriliyinə və bu istiqamətdə aparılan fəaliyyətlərə diqqət çəkib. Professor Səyyarə İbadullayeva Botanika İnstitutunun alimləri tərəfindən “Qarabağın florası” kitabının yekunlaşmaqda olduğunu bildirib. Akademik Qərib Məmmədov və AMEA-nın müxbir üzvü Amin İsmayılov torpaqların deqradasiyası və səhralaşma problemlərinin həlli üçün müasir texnologiyalardan istifadə ilə bağlı tədqiqatların aparılmasına ehtiyac olduğunu bildiriblər. AMEA-nın müxbir üzvü Zeynal Əkpərov yeni sortların yaradılması problemlərindən, bu sahədə fundamental və tətbiqi elmlərin vəhdətindən danışıb. AMEA-nın müxbir üzvü Əlövsət Quliyev ölkədə su problemlərinin həlli yolları və  işğaldan azad edilmiş ərazilərdə kəhriz sisteminin bərpası ilə bağlı fikirlərini bildirib.
BTEB-in Ümumi yığıncağında Azərbaycan Respublikası Kənd Təsərrüfatı Nazirliyinin elm və təhsil müəssisələrinin mühüm nailiyyətlərini nazirliyin rəsmi təmsilçisi, Əkinçilik Elmi-Tədqiqat İnstitutunun direktoru, aqrar elmlər üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Faiq Xudayev təqdim edib. Akademik İradə Hüseynova, AMEA-nın müxbir üzvləri Zeynal Əkpərov, Amin İsmayılov, Pənah Muradov və b. məruzəçiyə suallar ünvanlayıblar, sahə institutlarında aparılan tədqiqat fəaliyyətlərinin gücləndirilməsinin vacibliyini vurğulayaraq, ölkədə ərzaq təhlükəsizliyinin təmin olunmasında fundamental elmlə innovasiyaların vəhdətinin yüksək roluna diqqət çəkiblər.
Yığıncaqda daha sonra görkəmli alimlər - AMEA-nın fəxri üzvü İhsan Doğramacının anadan olmasının 110, akademik Siddiqə Məmmədovanın 100, akademik Mustafa Toçubaşovun 130 illiyi haqqında məsələlər dinlənilib və müvafiq qərarlar qəbul edilib.
BTEB-in Ümumi yığıncağına yekun vuran akademik İradə Hüseynova ümumiləşdirmələr aparıb, bütün məruzəçilərə və iştirakçılara təşəkkürünü bildirib, AMEA-nın üzvləri, institut rəhbərləri, aparıcı alimlər tərəfindən irəli sürülmüş bütün təklif və tövsiyələrin araşdırılacağını, onlar üzrə daha konkret müzakirələrin aparılması üçün Bölmə tərəfindən müvafiq addımların atılacağını deyib.

Состоялось общее собрание Отделения биологических и медицинских наук НАНА + Фото Дек 27, 2024 | 10:02 / Конференции, встречи
Общее собрание Отделения биологических и медицинских наук НАНА прошло в гибридной форме.
К встрече через программу Zoom присоединились сотрудники Отделения, работающие в регионах. Встреча была посвящена обсуждению и оценке важных результатов научных исследований, полученных в научных и образовательных учреждениях страны в области биологии, сельского хозяйства и медицины. Помимо членов ОБМН, во встрече приняли участие официальные представители Министерства науки и образования Азербайджанской Республики, Министерства здравоохранения, Министерства сельского хозяйства, руководители и ведущие ученые научно-исследовательских учреждений и университетов, авторы важных результатов и другие.
Сначала вице-президент НАНА, академик Ирада Гусейнова, председатель Ученого совета Отделения биологических и медицинских наук НАНА, ознакомила участников с повесткой дня заседания. Глава Отделения отметила, что текущий год ознаменовался рядом важных событий. Президентские и парламентские выборы в Азербайджанской Республике, полностью восстановившей свой суверенитет в 2024 году, прошли с большим энтузиазмом и организованностью, и оба избирательных процесса охватили территории, освобожденные после многих лет от оккупации. Объявление Президентом страны 2024 года «Годом солидарности во имя зеленого мира» оказало существенное влияние на деятельность научных учреждений и профильных кафедр университетов, работающих по научным направлениям Отделения, а также научного сообщества, и привело к появлению новых приоритетов для решения важных проблем. В рамках указанных вопросов Национальной академией наук Азербайджана, министерствами, научными и образовательными учреждениями были реализованы многочисленные мероприятия.
Академик обратила внимание на то, что в Азербайджанской Республике успешно прошла 29-я сессия Конференции сторон Рамочной конвенции ООН по изменению климата (COP29) – грандиозное мероприятие, имеющее большое историческое значение, связанное с национальными, региональными и глобальными целями, на котором были приняты судьбоносные для мира решения. Руководство и члены ОБМН, профильных научно-исследовательских институтов республики активно участвовали в работе COP29, выступили с многочисленными выступлениями и опубликовали статьи в республиканской прессе. Второй номер журнала «Науки о жизни и биомедицина» Отделения биологических и медицинских наук за 2024 год, 4 монографии членов Отделения посвящены «Году солидарности во имя зеленого мира» и вопросам, поднятым на COP29. Особо следует отметить фундаментальную монографию члена-корреспондента НАНА Эльшада Гурбанова «Растительность Азербайджана», которая является результатом многолетних исследований в Азербайджане. Вице-президент НАНА вынесла на повестку дня то, что COP29 поставил ряд новых целей для биологических, аграрных и медицинских наук и рассказала об этих целях.
Согласно Уставу НАНА, подписанному Президентом страны, академик Ирада Гусейнова сообщила, что основной целью сегодняшнего мероприятия является обсуждение в Академии важных результатов научных исследований, полученных в республике.
Затем началось заслушивание соответствующих отчетов. Сначала важнейшие фундаментальные и клинические результаты, полученные в 2024 году в научно-исследовательских и образовательных учреждениях Министерства здравоохранения Азербайджанской Республики, представили председатель Ученого совета министерства, директор публичного юридического лица «Республиканский противотуберкулезный санаторий для детей и подростков имени профессора Гиндеса», доктор медицинских наук, профессор Рашид Бадалов и член Ученого совета, доцент Азербайджанского Медицинского Университета, доктор философии по медицине Торе Садыгова. На многочисленные вопросы участников встречи были даны ответы, состоялись дискуссии. Завершая дискуссии, академик Ирада Гусейнова обратила внимание на то, что качество и статус публикации важных результатов исследований, поступающих из Министерства здравоохранения, улучшаются из года в год.
Позже были заслушаны соответствующие отчеты научно-исследовательских учреждений Министерства науки и образования Азербайджанской Республики. Наиболее важные результаты, достигнутые за 2024 год, и соответствующие статистические показатели представили генеральный директор Института ботаники МНО АР, доктор биологических наук, профессор Сайяра Ибадуллаева и исполнительный директор института, доктор биологических наук, профессор Шакир Гасымов, генеральный директор Института зоологии МНО АР, доктор философии по аграрным наукам, доцент Аладдин Эйвазов, исполнительный директор Института физиологии МНО АР, доктор физико-математических наук, профессор Ахмед Гаджиев, генеральный директор Института генетических ресурсов МНО АР, член-корреспондент НАНА Зейнал Акпаров, генеральный директор Института почвоведения и агрохимии МНО АР, член-корреспондент НАНА Аловсат Гулиев,  исполняющая обязанности генерального директора Института дендрологии МНО АР, доктор философии по биологии Минара Гасанова, генеральный директор Института микробиологии МНО АР, член-корреспондент НАНА Панах Мурадов, генеральный директор Института молекулярной биологии и биотехнологий МНО АР, академик Ирада Гусейнова. Докладчики и авторы важных результатов ответили на вопросы, возникшие в ходе докладов. В ходе обширных дискуссий с участием академиков Ирады Гусейновой и Гариба Мамедова, членов-корреспондентов НАНА Эльшада Гурбанова, Зейнала Акпарова, Амина Исмаилова, Тарлана Мамедова, Вагифа Новрузова и Аловсата Гулиева, докторов биологических наук, профессоров Айдына Аскерова и Эльмана Искандара, доктора философии по биологии Эльмана Юсифова и других ведущих ученых подчеркивалась важность скоординированных действий, организации совместных исследований по актуальным проблемам, новым приоритетным направлениям, планам и перспективам, отвечающим вызовам времени и потребностям страны.
Академик Ирада Гусейнова напомнила о работе, проведенной над 3-м изданием «Красной книги» Азербайджанской Республики, подчеркнула важность сотрудничества и координации ради общих целей, отметила важность усиления исследовательской деятельности на освобожденных территориях. Член-корреспондент НАНА Вагиф Новрузов обратил внимание на необходимость подготовки «Красной книги» Карабаха и проводимую в этом направлении деятельность. Профессор Сайаре Ибадуллаева сообщила, что книга "Флора Карабаха" дорабатывается учеными Института ботаники. Академик Гариб Мамедов и член-корреспондент НАНА Амин Исмаилов заявили, что существует необходимость проведения исследований по использованию современных технологий для решения проблем деградации земель и опустынивания. Член-корреспондент НАНА Зейнал Акпаров рассказал о проблемах создания новых разновидностей, единстве фундаментальной и прикладной науки в этой области. Член-корреспондент НАНА Аловсат Гулиев высказал свое мнение о путях решения водных проблем в стране и восстановления системы кахриза на территориях, освобожденных от оккупации.
На Общем собрании ОБМН официальный представитель министерства, директор Научно-исследовательского института сельского хозяйства, доктор философии сельскохозяйственных наук, доцент Фаиг Худаев представил важные достижения научных и образовательных учреждений Министерства сельского хозяйства Азербайджанской Республики. Академик Ирада Гусейнова, члены-корреспонденты НАНА Зейнал Акперов, Амин Исмайлов, Панах Мурадов и другие адресовали вопросы спикеру, подчеркнули важность усиления исследовательской деятельности, проводимой в профильных институтах, и обратили внимание на высокую роль единства фундаментальной науки и инновации в обеспечении продовольственной безопасности страны.
На заседании были заслушаны вопросы, связанные со 110-летием со дня рождения выдающихся учёных – 110-летием со дня рождения почётного члена НАНА Ихсана Дограмаджи, 100-летием академика Сиддиги Мамедовой, 130-летием академика Мустафы Точубашова и были приняты соответствующие решения.
Завершившая общее собрание ОБМН академик Ирада Гусейнова сделала общие выводы, поблагодарила всех выступавших и участников, сообщила, что все предложения и рекомендации, выдвинутые членами НАНА, руководителями институтов, ведущими учеными, будут изучены и Отделением будут предприняты соответствующие шаги для более конкретного их обсуждения.