“Əziyyət varsa, o mütləq mükafatlandırılır” - Alim Ülkər İbrahimova ilə müsahibə + Foto Yan 21, 2025 | 12:00 / Mühüm hadisələr
Elm və Təhsil Nazirliyinin təşəbbüsü ilə ötən ildən başlayaraq elmi-tədqiqat institutlarında çalışan bir sıra tədqiqatçıların yüksək impakt faktorlu jurnallarda dərc olunan məqalələrinin sayının artırılması, elmi-tədqiqatın stimullaşdırılması və alimlərin obyektiv qiymətləndirilməsi məqsədilə 150-dək alimə hər ay 1000 manatadək mükafat verilir. Bu ildən etibarən isə “Clarivate” şirkətinin mütəxəssisləri ilə birgə hazırlanmış proqrama əsasən, mükafat verilən alimlərin sayı 2 dəfəyədək artırılaraq, 300-ə çatıb.
AzEdu.az Təhsil Portalı olaraq, mükafatçılar sırasında olan, biologiya üzrə fəlsəfə doktoru, Elm və Təhsil Nazirliyi Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun böyük elmi işçisi Ülkər İbrahimova ilə əlaqə saxlayıb, onunla mövcud qərar barədə müzakirələr apardıq.
-Ülkər xanım, elmə verdiyiniz töhfələrə görə mükafatlandırılanlar siyahısında olduğunuz üçün sizi təbrik edirik. Mükafatlandırma üçün yeni mexanizmin tətbiq olunmasının hansı üstünlüklərinin olduğunu düşünürsünüz?
-Təşəkkür edirəm.
Elm və Təhsil Nazirliyi tərəfindən irəli sürülən bu təşəbbüs bizim üçün gözlənilməz oldu. Son 5-6 ildir beynəlxalq əməkdaşlıqlarımı gücləndirib, alimlərlə əlaqələr qurub, müxtəlif yenilikçi məqalələr yazıram. Təbii ki, bunların hər biri öz şəxsi təşəbbüsüm hesabına olub. İlk dəfə 5 il öncə Slovakiyada Kənd Təsərrüfatı Universitetinə dəvət olundum. Universitetdə gördüyüm işlərdən sonra əlaqələrim daha da genişləndi. Orada olarkən tədqiqatçıların məqalələrinə görə mükafatladırıldıqlarını, maaşlarına əlavələrin verildiyini görürdüm. Açığı, həmin vaxtlar bunlar mənim üçün sadəcə xəyal idi. Özünüinkişaf naminə çalışırdım. Slovakiyada əldə etdiyim nəticələrin hesabına məqalələr yazdım. Məqalələrçap olunduqca bu sahədə tanınıb, bir çox dəvətlər almağa başladım və beləcə bu yolda uğurlarımın əsası qoyuldu.
Pul mükafatı üçün müəyyən alimlərin seçilməsini  ədalətli qiymətləndirirəm. Çünki bu seçimdə hər iki baza üzrə elmi işlərin sahə üzrə istinad təsiri göstəriciləri, elmi işlərin Q1 və Q2 kvartilli jurnallarda dərc olunması, dünya üzrə ən oxunaqlı top 10% elmi iş siyahısında yer alması, həmmüəllif sayı nəzərə alınır.
Mükafat veriləcək alimlərin sayının artırılması təşəbbüsünün faydalarını hələ indidən görmək mümkündür. Müşahidələrin əsasında deyə bilərəm ki, bu qərardan sonra gənc tədqiqatçılar daha da həvəsləniblər. Bəlkə də, əvvəllər məqalə çapına müdafiə üçün, ya da sadəcə “İldə 1 məqalə olsa kifayətdir” düşüncəsi ilə yanaşırdılarsa , artıq özünüinkişaf üçün məqalə yazmağa, onun beynəlxalq səviyyədə çap olunmasına çalışırlar. Fikrimcə, zaman-zaman mükafat veriləcək alimlərin sayının artırılması tədqiqatçıların sayının artmasına təsir göstərəcək.
Mükafatdan sonra düşünürəm ki, əziyyət varsa, o mütləq mükafatlandırılır. Bu çox böyük motivasiyadır!
- Alimlər üçün nəzərdə tutulmuş 1000 manatadək maddi dəstəyin elmi fəaliyyətinizdə nə dərəcədə rol oynayacağını düşünürsüz?
-Oktyabr-dekabr aylarında Çində Kənd Təsərrüfatı Universitetində elmi səfərdə oldum. Əvvəlcə fotosintez haqqında simpoziumda iştirak etdim. Səfərdəki xərclərim üçün universitet rəhbərliyimiz Elm və Təhsil Nazirliyinə müraciət etmişdi. Çindəki xərclərim institutun hesabına olacaqdı. Düzdür, mənə ödəniş edildi, ancaq çox az bir məbləğ idi, xərclərim üçün tam kifayət deyildi. Buna görə də mən aldığım mükafatın hamısını elmi fəaliyyətimə sərf etdim. Təbii ki, bu addımı sevə-sevə atdım. Qəti şəkildə düşünmədim ki, bu məbləğ mənim şəxsi pulumdur və s. Orada olduğum müddətdə əməkdaş olduğum professorla birgə üçüncü məqaləmiz “Q1” kvartillinə aid olan jurnalda çap olundu. Bu aktivliyimə görə həmin universitetin dəvət olunan “Fəxri professor” sertifikatı ilə təltif olundum. Artıq Azərbaycana yüksək nəticələrlə qayıtmışam. Potensial məqalələrim hazırdır, yeni ideyalar düşünürəm, əməkdaşlıqlarımı gücləndirirəm.
Düşünürəm ki, bu məbləği biz tədqiqatçılar öz elmi fəaliyyətimizi genişləndirmək üçün istifadə etsək, daha çox uğurlar əldə edərik.
- Sizcə alimlərin mükafatlandırılması üçün yaş kriteriyası tətbiq olunmalıdırmı?
-Mükafatın verilməsi üçün əsas olan fəaliyyətdir. Düşünmürəm ki, bunun üçün yaş kriteriyasına ehtiyac olsun. Gənclər çox hallarda daha həvəsli, enerjili olurlar. Lakin məqalələrdə təkcə 1-2-3 müəllif olmur. Öz məqaləmdə bir çox xarici əməkdaşla həmmüəllifəm. Müəlliflərimizdən birinin yaşı 60-dan çoxdur, lakin o, dünyada çox tanınmış insandır. Bu baxımdan yaş kriteriyasına ehtiyac yoxdur. Əsas olan faktlar, nəticələrdir. Məqalə varsa, keyfiyyət varsa, məqaləyə olan istinad sayı, eləcə də jurnalın keyfiyyəti varsa, yaş məhdudiyyətinə ehtiyac yoxdur.

"If there is effort and work, it will definitely be rewarded" - interview with a scientist: Ulker Ibrahimova + Photo Jan 21, 2025 | 12:00 / Important events
Since last year, at the initiative of the Ministry of Science and Education, up to 150 scientists have been receiving awards of 1,000 manats per month in order to increase the number of articles published in journals with a high impact factor, stimulate scientific research and objectively assess the quality of scientists' activities. This year, as part of the program developed jointly with specialists from the Clarivate company, 300 scientists will be awarded.
As the AzEdu.az Educational Portal, we contacted Ulkar Ibrahimova, PhD in Biology, a leading researcher at the Institute of Molecular Biology and Biotechnologies of the Ministry of Science and Education, who was among the laureates of the award and discussed the decision.
- Ulker khanym, we congratulate you on being included in the list of scientists awarded for their contribution to science. What do you think are the advantages of introducing the new reward mechanism?
- Thank you for your congratulations.
I would like to say that this initiative put forward by the Ministry of Science and Education was unexpected for us. For the last 5-6 years, I have been strengthening international cooperation, establishing contacts with scientists, and writing various innovative articles. Of course, each of these events happened on my own initiative. I was first invited to the Agricultural University of Slovakia 5 years ago. After working at the university, my contacts expanded even more. While there, I saw which research articles were rewarded and which salary bonuses were added to them. To be honest, at that time, these were just dreams for me. However, I continued to work on myself, writing articles about my results in Slovakia. As the articles were published, I became known in this field and began to receive many invitations. Thus, the foundation of my success was laid.
I appreciate the nomination of a number of scientists for monthly cash prizes. Since this selection takes into account the citation rates of scientific papers in a given field in the Scopus and Web of Science databases; publication of scientific papers in journals of the Q1 and Q2 quartiles; being in the list of 10% of the most read scientific papers in the world; the number of co-authors.
The benefits of the initiative to increase the number of awarded scientists are already obvious. From my observations, I can say that after this decision, young researchers have become even more motivated. Perhaps, if earlier they approached the publication of articles simply with the thought that “one article a year is enough”, now they try to write articles for self-development and publish them in international journals. In my opinion, an increase in the number of scientists who will occasionally receive a salary supplement in the form of awards will affect the increase in the number of interesting studies. After the award, I think that if there is effort, it is definitely rewarded. This is a great motivation!
- What do you think, to what extent will the financial support of up to 1000 manats intended for scientists play a role in your scientific work?
- In October-December, I went on a scientific trip to the Agricultural University of China. First, I attended a symposium on photosynthesis. The management of our institute asked the Ministry of Science and Education to cover my travel expenses. My expenses in China will be covered by our institute. True, I was paid, but it was a very small amount, not quite enough to cover my expenses. Therefore, I spent the entire prize I received on my scientific work. Of course, I was happy to take this step. I certainly did not think that this prize was my personal money, etc. During my stay in China, my professor and I published our third joint article in a journal belonging to the "Q1" quartile. For this activity, I was awarded the certificate of "Honorary Professor" from that university. I returned to Azerbaijan with high results. I have potential articles ready, I am thinking about new ideas, and strengthening cooperation. I think that if we, the researchers, use the prize received by us to expand our scientific activity, we will achieve greater success.
-  Do you think that the age criterion should be used when awarding scientists?
- Activity is the basis for awarding. I don't think there should be an age criterion here. Young people are often full of enthusiasm and energy. However, articles do not have only 1, 2, or 3 authors. I wrote my article in co-authorship with many foreign employees. One of our authors is more than 60 years old, but he is a very famous person in the world. Therefore, I believe that there is no need for an age criterion. Facts and results are more important. If there is an article, if there is quality, if there is a quantity of cited articles, and if there is a quality of the journal, then age restriction is not required.