MBBİ-də 2 Fevral Gənclər günü münasibətilə tədbir keçirilib + Foto Fev 03, 2025 | 11:33 / Tədbirlər
Fevralın 3-də AR ETN Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunda Gənclər günü münasibətilə tədbir keçirilib. İnstitutun baş direktoru, akademik İradə Hüseynova tədbiri giriş sözü ilə açaraq bayram münasibətilə gəncləri təbrik edib. Akademik gənclər gününün yaranma tarixindən, Azərbaycan gənclərinin ölkə miqyasında hərtərəfli fəaliyyətindən, ölkəmizin qazandığı uğurlarda gənclərin iştirakından, dövlətin gənclərə göstərdiyi diqqət və qayğıdan söz açıb. Akademik İradə Hüseynova qeyd edib ki, əsası Ümummilli Lider Heydər Əliyev tərəfindən qoyulan gənclər siyasəti bu gün ölkə başçısı İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə uğurla davam etdirilir.  Gənclərimiz ölkənin ictimai-siyasi, iqtisadi və mədəni həyatında fəal iştirak edir. Gənclərin sosial problemlərinin həlli və hüquqlarının müdafiəsi təmin edilir. Gənclər siyasətinin bütün istiqamətləri üzrə müvafiq dövlət proqramları uğurla həyata keçirilir. Akademik İradə Hüseynova qeyd edib ki, bugünkü gənclər daha yaxşı təhsil almaq imkanına malikdirlər və hazırda Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun gənc mütəxəssisləri xarici ölkələrdə doktorantura təhsilini davam etdirirlər. Akademik belə gənclərin yüksək ixtisaslı mütəxəssislər kimi Azərbaycan elminin gələcək inkişafına öz töhfələrini verəcəklərinə inamını ifadə edib.
Tədbirdə AMEA-nın müxbir üzvü İbrahim Əzizov, İnstitutun icraçı direktoru, b.ü.f.d., dosent Ələmdar Məmmədov, MBBİ-nin Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurasının sədri, b.ü.f.d. Nərgiz Bayramova çıxış edərək gəncləri bayram münasibətilə təbrik etmişlər.
Daha sonra institutun gənc alim və tədqiqatçıları arasında keçirilən müsabiqənin nəticələrinə müvafiq olaraq MBBİ-nin elmi və ictimai həyatında fəal iştirak edən gənclər mükafatlandırılıb.  Bionanotexnologiya beynəlxalq laboratoriyasının elmi işçisi Mehriban Şabanova 1-ci yerə, Populyasiya genomiksi laboratoriyasının elmi işçisi Zərintac Şatırova 2-ci yerə, Bitki biotexnologiyası laboratoriyasının kiçik elmi işçisi Xuraman Səfərova və Bioadaptasiya laboratoriyasının kiçik elmi işçisi Xəyalə Əliyeva 3-cü yerə layiq görülüblər. İlin gənc alimi nominasiyası üzrə Proteomiks beynəlxalq laboratoriyasının müdiri, b.ü.f.d. Aynurə Paşayeva, ilin fəal gənci nominasiyası üzrə Bitki biotexnologiyası laboratoriyasının elmi işçisi Aygün Sadiqova və Bioadaptasiya laboratoriyasının elmi işçisi Səidə Zülfüqarova mükafatlandırlıblar. Molekulyar biotexnologiya beynəlxalq laboratoriyasının kiçik elmi işçisi Aygün Mustafazadə və Bioadaptasiya laboratoriyasının elmi işçisi Əsmər Hüseynovaya həvəsləndirici sertifikat və Bioadaptasiya laboratoriyasının böyük elmi işçisi, b.ü.f.d. Nərgiz Bayramovaya isə Gənc alim və mütəxəssislər şurasında səmərəli fəaliyyətinə görə Təşəkkürnamə təqdim edilib. Gənclər onlar üçün yaradılan şəraitə, göstərilən diqqət və qayğıya görə akademik İradə Hüseynovaya təşəkkürlərini bildiriblər.

An event was held at IMBB on Youth Day + Photo Feb 03, 2025 | 11:33 / Events
On February 3, an event was held at the Institute of Molecular Biology and Biotechnologies of MSE AR on the occasion of Youth Day. The General Director of the institute, Academician Irada Huseynova, opened the event and congratulated the youth on the occasion of the holiday. The academician spoke about the history of Youth Day, the comprehensive activities of Azerbaijani youth across the country, the participation of young people in the country's achievements, and the attention and care shown by the state towards the youth. Academician Irada Huseynova noted that the youth policy, which was initiated by the National Leader Heydar Aliyev, is being successfully continued today under the leadership of the President of the country, Ilham Aliyev.  Our youth actively participate in the social-political, economic, and cultural life of the country. The resolution of social issues and the protection of the rights of young people are ensured. Relevant state programs in all areas of youth policy are being successfully implemented. Academician Irada Huseynova highlighted that today's youth have better education opportunities, and currently, young specialists at the Institute of Molecular Biology and Biotechnology are continuing their doctoral studies abroad. The academician expressed confidence that such young people, as highly qualified specialists, will contribute to the future development of Azerbaijani science.
At the event, Corresponding Member of ANAS Ibrahim Azizov, the Executive Director of the Institute, PhD, Associate Professor Alamdar Mammadov, and the Chairman of the Council of Young Scientists and Specialists of the Institute of Molecular Biology and Biotechnology, PhD Nargiz Bayramova, made speeches and congratulated the youth on the holiday.
Later, based on the results of the competition held among the young scientists and researchers of the institute, the young people who actively participated in the scientific and social life of the Institute of Molecular Biology and Biotechnology were awarded.  Mehriban Shabanova, a researcher at the International Bionanotechnology Laboratory, was awarded 1st place; Zarintaj Shatirova, a researcher at the Population Genomics Laboratory, 2nd place; and Xuraman Safarova, a junior researcher at the Plant Biotechnology Laboratory, and Khayala Aliyeva, a junior researcher at the Bioadaptation Laboratory, were awarded 3rd place. In the "Young Scientist of the Year" nomination, the head of the International Proteomics Laboratory, PhD Aynura Pashayeva, in the "Active Young Scientist of the Year" nomination, Aygun Sadigova, a researcher at the Plant Biotechnology Laboratory, and Saida Zulfugarova, a researcher at the Bioadaptation Laboratory, were awarded.
Aygun Mustafazadeh, a junior researcher at the International Molecular Biotechnology Laboratory, and Asmar Huseynova, a researcher at the Bioadaptation Laboratory, were awarded encouragement certificates. PhD Nargiz Bayramova, a senior researcher at the Bioadaptation Laboratory was presented with a Certificate of Appreciation for her effective work in the Council of Young Scientists and Specialists. The young scientists expressed their gratitude to Academician Irada Huseynova for the conditions created for them and the attention and care shown.