MBBİ-də 2 Fevral Gənclər günü münasibətilə tədbir keçirilib + Foto Fev 03, 2025 | 11:33 / Tədbirlər
Fevralın 3-də AR ETN Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunda Gənclər günü münasibətilə tədbir keçirilib. İnstitutun baş direktoru, akademik İradə Hüseynova tədbiri giriş sözü ilə açaraq bayram münasibətilə gəncləri təbrik edib. Akademik gənclər gününün yaranma tarixindən, Azərbaycan gənclərinin ölkə miqyasında hərtərəfli fəaliyyətindən, ölkəmizin qazandığı uğurlarda gənclərin iştirakından, dövlətin gənclərə göstərdiyi diqqət və qayğıdan söz açıb. Akademik İradə Hüseynova qeyd edib ki, əsası Ümummilli Lider Heydər Əliyev tərəfindən qoyulan gənclər siyasəti bu gün ölkə başçısı İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə uğurla davam etdirilir.  Gənclərimiz ölkənin ictimai-siyasi, iqtisadi və mədəni həyatında fəal iştirak edir. Gənclərin sosial problemlərinin həlli və hüquqlarının müdafiəsi təmin edilir. Gənclər siyasətinin bütün istiqamətləri üzrə müvafiq dövlət proqramları uğurla həyata keçirilir. Akademik İradə Hüseynova qeyd edib ki, bugünkü gənclər daha yaxşı təhsil almaq imkanına malikdirlər və hazırda Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun gənc mütəxəssisləri xarici ölkələrdə doktorantura təhsilini davam etdirirlər. Akademik belə gənclərin yüksək ixtisaslı mütəxəssislər kimi Azərbaycan elminin gələcək inkişafına öz töhfələrini verəcəklərinə inamını ifadə edib.
Tədbirdə AMEA-nın müxbir üzvü İbrahim Əzizov, İnstitutun icraçı direktoru, b.ü.f.d., dosent Ələmdar Məmmədov, MBBİ-nin Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurasının sədri, b.ü.f.d. Nərgiz Bayramova çıxış edərək gəncləri bayram münasibətilə təbrik etmişlər.
Daha sonra institutun gənc alim və tədqiqatçıları arasında keçirilən müsabiqənin nəticələrinə müvafiq olaraq MBBİ-nin elmi və ictimai həyatında fəal iştirak edən gənclər mükafatlandırılıb.  Bionanotexnologiya beynəlxalq laboratoriyasının elmi işçisi Mehriban Şabanova 1-ci yerə, Populyasiya genomiksi laboratoriyasının elmi işçisi Zərintac Şatırova 2-ci yerə, Bitki biotexnologiyası laboratoriyasının kiçik elmi işçisi Xuraman Səfərova və Bioadaptasiya laboratoriyasının kiçik elmi işçisi Xəyalə Əliyeva 3-cü yerə layiq görülüblər. İlin gənc alimi nominasiyası üzrə Proteomiks beynəlxalq laboratoriyasının müdiri, b.ü.f.d. Aynurə Paşayeva, ilin fəal gənci nominasiyası üzrə Bitki biotexnologiyası laboratoriyasının elmi işçisi Aygün Sadiqova və Bioadaptasiya laboratoriyasının elmi işçisi Səidə Zülfüqarova mükafatlandırlıblar. Molekulyar biotexnologiya beynəlxalq laboratoriyasının kiçik elmi işçisi Aygün Mustafazadə və Bioadaptasiya laboratoriyasının elmi işçisi Əsmər Hüseynovaya həvəsləndirici sertifikat və Bioadaptasiya laboratoriyasının böyük elmi işçisi, b.ü.f.d. Nərgiz Bayramovaya isə Gənc alim və mütəxəssislər şurasında səmərəli fəaliyyətinə görə Təşəkkürnamə təqdim edilib. Gənclər onlar üçün yaradılan şəraitə, göstərilən diqqət və qayğıya görə akademik İradə Hüseynovaya təşəkkürlərini bildiriblər.

3 февраля в ИМББ состоялось мероприятие по случаю Дня молоде + Фото Фев 03, 2025 | 11:33 / Мероприятия
3 февраля в Институте молекулярной биологии и биотехнологии МНО АР состоялось мероприятие, посвященное Дню молодежи. Открывшая мероприятие вступительной речью, генеральный директор института, академик Ирада Гусейнова поздравила молодежь с праздником. Академик рассказала об истории учреждения Дня молодежи, о всесторонней деятельности азербайджанской молодежи в масштабах страны, о вкладе молодежи в успехи, достигнутые нашей страной, о заботе и внимании к молодежи со стороны государства.  Академик Ирада Гусейнова отметила, что молодежная политика, заложенная общенациональным лидером Гейдаром Алиевым, сегодня успешно продолжается под руководством главы государства Ильхама Алиева.  Наша молодежь активно участвует в общественно-политической, экономической и культурной жизни страны. Обеспечивается решение социальных проблем молодежи и защита ее прав. По всем направлениям молодежной политики успешно реализуются соответствующие государственные программы. Академик Ирада Гусейнова подчеркнула, что сегодняшняя молодежь имеет возможность получить лучшее образование, и в настоящее время молодые специалисты Института молекулярной биологии и биотехнологии продолжают обучение в докторантуре в зарубежных странах.  Академик выразила уверенность, что молодые ученые внесут свой вклад в дальнейшее развитие азербайджанской науки в качестве высококвалифицированных специалистов.
На мероприятии выступили член-корреспондент НАНА Ибрагим Азизов, исполнительный директор института д. ф. по б., доц. Аламдар Мамедов, председатель совета молодых ученых и специалистов ИМББ д. ф. по б.  Наргиз Байрамова, которые также поздравили молодежь с праздником.
Затем на основании результатов конкурса, проведенного среди молодых ученых и исследователей института, были награждены молодые люди, принимающие активное участие в научной и общественной жизни ИМББ. 1-е место заняла научный сотрудник Международной лаборатории бионанотехнологии Мехрибан Шабанова, 2-е место - научный сотрудник лаборатории популяционной геномики Заринтадж Шатырова, 3-е место разделили младший научный сотрудник лаборатории биотехнологии растений Хураман Сафарова и младший научный сотрудник лаборатории Биоадаптации Хаяла Алиева.Также были награждены: руководитель Международной лаборатории Протеомикса д. ф. по б. Айнура Пашаева в номинации "Молодой ученый года", научный сотрудник лаборатории биотехнологии растений Айгюн Садыгова и научный сотрудник лаборатории биоадаптации Саида Зульфугарова - в номинации "Активная молодежь года". Поощрительный сертификат получили младший научный сотрудник Международной лаборатории молекулярной биотехнологии Айгюн Мустафазаде и научный сотрудник лаборатории Биоадаптации Асмар Гусейнова. Старшего научного сотрудника лаборатории биоадаптации доктора философии по биологии Наргиз Байрамову поблагодарили за работу в Совете молодых ученых и специалистов. Молодые исследователи поблагодарила академика Ираду Гусейнову за созданные для них условия, проявленное внимание и заботу.