Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun əməkdaşları beynəlxalq konfransda iştirak ediblər + Foto Apr 05, 2019 | 15:44 / Konfranslar, iclaslar
4-5 aprel tarixlərində Xəzər Universitetində “Hava, Torpaq və Su” adlı beynəlxalq konfrans keçirildi. Konfrans Xəzər Universitetinin, İstanbul Aydın Universitetinin, İstanbul Texniki Universitetinin, Çin Elmlər Akademiyasının və Avrasiya Universitetləri Birliyinin birgə təşkilatçılığı ilə keçirilmişdir. Konfransı Xəzər Universitetinin rektoru, fəlsəfə doktoru  İradə Xəlilova giriş sözü ilə açıb konfrans iştirakçılarını məlumatlandıraraq sözü həmsədr olan Rövşən Abbasova verdi.  R.Abbasov BMT-nin məlumatına görə son 30 ildə havanın çirklənməsində  ölənlərin sayının artmasını qeyd etdi. İqlim dəyişkənliyinin son dövrlər  ərzində ciddi fəsadlara gətirib çıxardığını bildirdi. Ağır metallarla suların çirklənməsi, zavodlardan çıxan tüstülərin havaya zərər verməsinin və s. ekoloji problemlərin erkən ölümlərə gətirib çıxardığını qeyd etdi. Daha sonra universitetin yaradıcısı, professor Hamlet İsfahanlı ilk qəzet nəşr etdirən Həsən bəy Zərdabinin “Həyat” qəzetində “Torpaq, hava və su” adlı məqaləsində fundamental məsələləri araşdırdığını və hələ o dövrlərdən belə bu mövzunun aktual olduğunu bildirdi.
Konfransda Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun geniş heyəti iştirak etdi. Karbonun fotosintetik assimilyasiyasının enzimologiyası laboratoriyasının aparıcı elmi işçisi, b.ü.f.d Ulduzə Qurbanova , Bioadaptasiya laboratoriyasının aparıcı elmi işçisi, b.ü.f.d. Nərgiz Sultanova, elmi işçilər Lalə Aydınlı, Turanə İsgəndərova , kiçik elmi işçilər Gülnar Abdullayeva, Səidə Zülfüqarova öz ətraflı təqdimatları ilə çıxış etdilər. İnstitutu təmsil edən gənc tədqiqatçıların çıxışları konfrans iştirakçıları tərəfindən maraqla qarşılandı və mövzular ətrafında geniş müzakirələr aparıldı. Konfransın sonunda iştirakçılara sertifikatlar təqdim edildi.

Сотрудники Института Молекулярной Биологии и Биотехнологий приняли участие в международной конференции + Фото Апр 05, 2019 | 15:44 / Конференции, встречи
4-5 апреля в Университете Хазар  прошла международная конференция «Воздух, Земля и Вода». Конференция прошла при совместной организации Университета Хазар, Стамбульского Университета Айдын, Стамбульского Технического Университета, Академии Наук Китая и Объединения Университетов Евразии. Конференцию вступительным словом открыла ректор Университета Хазар. доктор философии Ирада Халилова и, проинформировав участников, предоставила слово сопредседателю Ровшану Аббасову. Р.Аббасов отметил, что согласно данным ООН, за последние 30 лет число умерших от загрязнения воздуха увеличилось. Он рассказал, что за последние годы изменения климата привели к серьезным последствиям. Он также отметил, что загрязнение вод тяжелыми металлами, загрязнение воздуха дымами от работ заводов, и другие проблемы экологии приводят к ранним смертям. После этого выступил создатель университета Хазар профессор Гамлет Исфаханлы, поведав о  том, что издатель первой газеты «Хайат» Гасан бей Зардаби в своей газете в статье под названием «Земля, воздух и вода» исследовал фундаментальные проблемы экологии, которые были актуальны еще в те времена.
В конференции приняла участие большая делегация Института Молекулярной Биологии и Биотехнологий. Со своими докладами выступили: ведущий научный сотрудник лаборатории «Энзимология фотосинтетической ассимиляции фотосинтеза» доктор философии по биологии Улдуза Гурбанова, ведущий научный сотрудник лаборатории «Биоадаптация» доктор философии по биологии Наргиз Султанова, научные сотрудники Лала Айдынлы, Турана Искендерова, младшие научные сотрудники Гюльнар Абдуллаева и Саида Зульфугарова. Выступления молодых ученых, представляющих институт, со стороны участников конференции были встречены с большим интересом и сопровождались бурным обсуждением. В конце конференции участникам были вручены сертификаты.