Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun əməkdaşları beynəlxalq konfransda iştirak ediblər + Foto Apr 05, 2019 | 15:44 / Konfranslar, iclaslar
4-5 aprel tarixlərində Xəzər Universitetində “Hava, Torpaq və Su” adlı beynəlxalq konfrans keçirildi. Konfrans Xəzər Universitetinin, İstanbul Aydın Universitetinin, İstanbul Texniki Universitetinin, Çin Elmlər Akademiyasının və Avrasiya Universitetləri Birliyinin birgə təşkilatçılığı ilə keçirilmişdir. Konfransı Xəzər Universitetinin rektoru, fəlsəfə doktoru  İradə Xəlilova giriş sözü ilə açıb konfrans iştirakçılarını məlumatlandıraraq sözü həmsədr olan Rövşən Abbasova verdi.  R.Abbasov BMT-nin məlumatına görə son 30 ildə havanın çirklənməsində  ölənlərin sayının artmasını qeyd etdi. İqlim dəyişkənliyinin son dövrlər  ərzində ciddi fəsadlara gətirib çıxardığını bildirdi. Ağır metallarla suların çirklənməsi, zavodlardan çıxan tüstülərin havaya zərər verməsinin və s. ekoloji problemlərin erkən ölümlərə gətirib çıxardığını qeyd etdi. Daha sonra universitetin yaradıcısı, professor Hamlet İsfahanlı ilk qəzet nəşr etdirən Həsən bəy Zərdabinin “Həyat” qəzetində “Torpaq, hava və su” adlı məqaləsində fundamental məsələləri araşdırdığını və hələ o dövrlərdən belə bu mövzunun aktual olduğunu bildirdi.
Konfransda Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun geniş heyəti iştirak etdi. Karbonun fotosintetik assimilyasiyasının enzimologiyası laboratoriyasının aparıcı elmi işçisi, b.ü.f.d Ulduzə Qurbanova , Bioadaptasiya laboratoriyasının aparıcı elmi işçisi, b.ü.f.d. Nərgiz Sultanova, elmi işçilər Lalə Aydınlı, Turanə İsgəndərova , kiçik elmi işçilər Gülnar Abdullayeva, Səidə Zülfüqarova öz ətraflı təqdimatları ilə çıxış etdilər. İnstitutu təmsil edən gənc tədqiqatçıların çıxışları konfrans iştirakçıları tərəfindən maraqla qarşılandı və mövzular ətrafında geniş müzakirələr aparıldı. Konfransın sonunda iştirakçılara sertifikatlar təqdim edildi.

Researchers of the Institute of Molecular Biology and Biotechnologies participated in the international conference + Photo Apr 05, 2019 | 15:44 / Conferences, assemblies
On 4-5 April, an international conference “Weather, land, and water” was held at Khazar University. The conference was held jointly co-organized by Khazar University, Istanbul Aydin University, Istanbul Technical University, Chinese Academy of Sciences and Eurasian Union of Universities. Opening the conference rector of the Khazar University, PhD Irada  Khalilova informed the participants about the conference. Then co-chair Rovshen Abbasov greeted the participants and noted the number of people killed in air pollution over the past 30 years according to the United Nations. Climate change has led to serious consequences in recent years. He also added that water pollution with heavy metals, air pollution of smoke from plants, etc. environmental problems had led to early deaths.
Then professor Hamlet Isfahanli, the founder of the university, said that Hasan Bey Zardabi, the first newspaper publisher, investigated fundamental issues in his article titled "Land, Weather and Water" in the "Hayat" newspaper and that it was still actual.
The conference was attended by a large delegation of the Institute of Molecular Biology and Biotechnologies.  The leading researcher of the laboratory of enzymology of photosynthetic carbon assimilation, Ph.D. Ulduza Gurbanova, the leading researcher of Bioadaptation laboratory, Ph.D. Nargiz Sultanova, and other researchers-Lala Aydinli, Turana Isgandarova, junior researchers- Gulnar Abdullayeva, Saida Zulfugarova gave detailed information on their researches. Speeches of the young researchers were met with interest by the participants and extensive discussions were held on topics. At the end of the conference, certificates were presented to the participants.