Baş direktor: Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunda elmi işçilərdən 70 nəfəri qadındır Fev 11, 2025 | 12:25 / Mühüm hadisələr
Elm və Təhsil Nazirliyi Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunda elmi fəaliyyətin inkişafında qadın alimlərin rolu getdikcə artır. Hazırda institutda təxminən 85 elmi işçi çalışır ki, onların da 70 nəfərini qadınlar təşkil edir. İnstitutun rəhbərliyi və mühüm vəzifələrdə çalışan mütəxəssislər arasında qadınların üstünlük təşkil etməsi bu sahədə onların elmə verdiyi töhfələrin artdığını göstərir.
AMEA-nın vitse-prezidenti, Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun baş direktoru akademik İradə Hüseynova söyləyib.
Baş direktorun sözlərinə görə, institutun elmi katibi, iki laboratoriya müdiri, Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurasının rəhbəri və digər bir çox aparıcı vəzifələrdə çalışan mütəxəssislər də qadınlardır: “Qadın alimlər yalnız institut daxilində deyil, beynəlxalq elmi arenada da fəal iştirak edirlər. İnstitutun üç gənc alimi Gənclər üçün Prezident mükafatına layiq görülüb ki, onların da hər üçü qadındır. Artıq həmin mükafatçılardan biri Oksford Universitetində elmi fəaliyyətini davam etdirir. Bundan əlavə, institutun Təhsil şöbəsinin müdiri, Beynəlxalq əlaqələr və ictimaiyyətlə əlaqələr şöbəsinin müdiri qadınlardır. Son illərdə institutda qadınların elmi fəaliyyətdə iştirakının artması müşahidə olunur və bu tendensiya elmi nailiyyətlərin inkişafına mühüm töhfə verir”.
“Qadın alimlərin elm tarixində, o cümlədən Azərbaycanın elmi inkişafında mühüm rol oynadığı məlumdur. Molekulyar Biologiya və Texnologiyalar İnstitutunda da bu ənənə uğurla davam etdirilir. Qadınların öz potensiallarını tam şəkildə reallaşdırmaları üçün bütün lazımi şərait yaradılıb. Elm və təhsildə qadınların fəallığının artırılması cəmiyyətin inkişafına böyük töhfə verir”, - deyə akademik İradə Hüseynova əlavə edib.

The director general: At the Institute of Molecular Biology and Biotechnology, 70 researchers are women Feb 11, 2025 | 12:25 / Important events
The role of female scientists in the development of scientific activity at the Institute of Molecular Biology and Biotechnologies of the Ministry of Science and Education is steadily increasing. Currently, approximately 85 researchers work at the institute, 70 of whom are women. The dominance of women among the institute's administration and specialists in key positions demonstrates their growing contributions to science in this field.
Vice-president of ANAS, director general of the Institute of Molecular Biology and Biotechnologies Irada Huseynova spoke at the meeting.
According to the director general, the institute’s scientific secretary, two laboratory heads, the head of the Council of Young Scientists and Specialists, and many other leading specialists are also women: “Female scientists actively participate not only within the institute but also on the international scientific stage. Three young scientists from the institute were awarded the Presidential Prize for Youth, and all of them are women. One of the awardees is continuing her scientific activity at Oxford University. Furthermore, heads of the Education Department and Department of International and Public Relations are women. In recent years, an increase in women's participation in scientific activities at the institute has been observed, and this trend makes a significant contribution to the advancement of scientific achievements."
“The significant role of women in the history of science, as well as scientific development of Azerbaijan, is apparent At the Institute of Molecular Biology and Biotechnology, this tradition is successfully continuing. All necessary conditions have been created for women to realize their potential fully. Increasing women's participation in science and education makes a significant contribution to the development of society" academician İradə Hüseynova added.