MBBİ-də Qadınlar və Qızlar Elmdə Beynəlxalq Günü qeyd olunub + Foto ,Video Fev 11, 2025 | 16:30 / Tədbirlər
Fevralın 11-də AR ETN Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunda Qadınlar və Qızlar Elmdə Beynəlxalq Gününə həsr olunmuş tədbir keçirilib. AMEA-nın vitse-prezidenti, İnstitutun baş direktoru, akademik İradə Hüseynova tədbiri giriş sözü ilə açaraq, Qadınlar və Qızlar Elmdə Beynəlxalq Gününün təsis edilməsi tarixindən bəhs edib və iştirakçıları bu əlamətdar gün münasibətilə təbrik edib. O, BMT Baş Assambleyasının 2015-ci ildə qəbul etdiyi qətnamə ilə iki dəfə Nobel mükafatına layiq görülmüş görkəmli alim Mariya Kürinin doğum günü olan 11 fevral tarixinin “Qadınlar və Qızlar Elmdə Beynəlxalq Günü” elan edildiyini diqqətə çatdırıb. Akademik İradə Hüseynova ölkəmizdə gender siyasətinin gücləndirilməsi, qadınların cəmiyyətdə rolunun yüksəldilməsi və bu istiqamətdə həyata keçirilən mühüm tədbirlərin Ümummilli Lider Heydər Əliyevin adı ilə bağlı olduğunu qeyd edib. O, Prezident İlham Əliyevin dəstəyinin və təşəbbüslərinin qadınların aktiv fəaliyyət göstərməsi üçün real imkanlar yaratdığını və müstəqil Azərbaycanın inkişafında qadınların mühüm yer tutduğunu bildirib.
Daha sonra dünya şöhrətli qadın alimlərə, o cümlədən Azərbaycanın görkəmli qadın alimlərinə həsr olunmuş videoçarx nümayiş etdirilib.
Tədbirdə Proteomiks beynəlxalq laboratoriyasının müdiri, biologiya üzrə fəlsəfə doktoru Aynurə Paşayeva “Dəyişən işıq şəraitində fotosintetik aparatın dinamik dəyişikliklərinin tənzimlənməsi” mövzusunda çıxış edib. Gənc alimin çıxışı böyük maraqla qarşılanıb və mövzu ətrafında geniş müzakirələr aparılıb.

The International Day of Women and Girls in Science was celebrated at the Institute of Molecular Biology and Biotechnologies. + Photo ,Video Feb 11, 2025 | 16:30 / Events
On February 11, an event dedicated to the International Day of Women and Girls in Science was held at the Institute of Molecular Biology and Biotechnologies of the Ministry of Education and Science of the Republic of Azerbaijan. Academician Irada Huseynova opened the event with a welcoming speech, discussing the history of establishing the International Day of Women and Girls in Science, and congratulated the participants on this significant day. She noted that the United Nations General Assembly, through a resolution adopted in 2015, declared February 11 as the "International Day of Women and Girls in Science" in honor of the birth anniversary of the distinguished scientist Marie Curie, who was awarded the Nobel Prize twice. Academician Irada Huseynova noted that the strengthening of gender policy, the enhancement of women's role in society, and the significant measures taken in this direction in our country are associated with the name of National Leader Heydar Aliyev. She stated that the support and initiatives of President Ilham Aliyev have created real opportunities for women to actively participate, highlighting the significant role of women in the development of independent Azerbaijan.
After that, a video dedicated to world-renowned female scientists, including prominent female scientists of Azerbaijan, was presented.
At the event, the head of the International Proteomics Laboratory, PhD in Biology Aynura Pashayeva, delivered a speech on the topic "Regulation of dynamic changes in the photosynthetic apparatus under changing light conditions. The young scientist's presentation was met with great interest, and extensive discussions were held on the topic.