MBBİ-də Qadınlar və Qızlar Elmdə Beynəlxalq Günü qeyd olunub + Foto ,Video Fev 11, 2025 | 16:30 / Tədbirlər
Fevralın 11-də AR ETN Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunda Qadınlar və Qızlar Elmdə Beynəlxalq Gününə həsr olunmuş tədbir keçirilib. AMEA-nın vitse-prezidenti, İnstitutun baş direktoru, akademik İradə Hüseynova tədbiri giriş sözü ilə açaraq, Qadınlar və Qızlar Elmdə Beynəlxalq Gününün təsis edilməsi tarixindən bəhs edib və iştirakçıları bu əlamətdar gün münasibətilə təbrik edib. O, BMT Baş Assambleyasının 2015-ci ildə qəbul etdiyi qətnamə ilə iki dəfə Nobel mükafatına layiq görülmüş görkəmli alim Mariya Kürinin doğum günü olan 11 fevral tarixinin “Qadınlar və Qızlar Elmdə Beynəlxalq Günü” elan edildiyini diqqətə çatdırıb. Akademik İradə Hüseynova ölkəmizdə gender siyasətinin gücləndirilməsi, qadınların cəmiyyətdə rolunun yüksəldilməsi və bu istiqamətdə həyata keçirilən mühüm tədbirlərin Ümummilli Lider Heydər Əliyevin adı ilə bağlı olduğunu qeyd edib. O, Prezident İlham Əliyevin dəstəyinin və təşəbbüslərinin qadınların aktiv fəaliyyət göstərməsi üçün real imkanlar yaratdığını və müstəqil Azərbaycanın inkişafında qadınların mühüm yer tutduğunu bildirib.
Daha sonra dünya şöhrətli qadın alimlərə, o cümlədən Azərbaycanın görkəmli qadın alimlərinə həsr olunmuş videoçarx nümayiş etdirilib.
Tədbirdə Proteomiks beynəlxalq laboratoriyasının müdiri, biologiya üzrə fəlsəfə doktoru Aynurə Paşayeva “Dəyişən işıq şəraitində fotosintetik aparatın dinamik dəyişikliklərinin tənzimlənməsi” mövzusunda çıxış edib. Gənc alimin çıxışı böyük maraqla qarşılanıb və mövzu ətrafında geniş müzakirələr aparılıb.

В ИМББ отметили Международный день женщин и девушек в науке + Фото ,Видео Фев 11, 2025 | 16:30 / Мероприятия
11 февраля в Институте молекулярной биологии и биотехнологий Национальной академии наук Азербайджана состоялось мероприятие, посвященное Международному дню женщин и девушек в науке. Вице-президент НАНА, генеральный директор института академик Ирада Гусейнова открыла мероприятие вступительной речью, рассказала об истории учреждения этого знаменательного и поздравила участников мероприятия. Она отметила, что резолюцией Генеральной Ассамблеи ООН, принятой в 2015 году, 11 февраля - день рождения дважды удостоенной Нобелевской премии, выдающегося ученого Марии Кюри, объявлен «Международным днем женщин и девушек в науке». Академик Ирада Гусейнова отметила, что усиление гендерной политики в нашей стране, повышение роли женщин в обществе и реализуемые в этом направлении важные меры связаны с именем общенационального лидера Гейдара Алиева. Она подчеркнула, что поддержка и инициативы президента Ильхама Алиева создали реальные возможности для активности женщин и что женщины занимают важное место в развитии независимого Азербайджана. Затем был продемонстрирован видеоролик, посвященный всемирно известным женщинам-ученым, в том числе выдающимся женщинам-ученым из Азербайджана.
На мероприятии с докладом на тему: “Регулирование динамических изменений фотосинтетического аппарата в условиях меняющегося освещения” выступила заведующая международной лабораторией Протеомикс, доктор философии по биологии Айнура Пашаева. Выступление молодого ученого было встречено с большим интересом, и вокруг темы состоялись широкие дискуссии.