AR ETN Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunda 1 Mart – Ümumdünya Mülki Müdafiə Günü münasibətilə tədbir keçirilib + Foto Mart 03, 2025 | 11:34 / Tədbirlər
MBBİ-də 1 Mart – Ümumdünya Mülki Müdafiə Günü münasibətilə tədbir keçirilib. Tədbiri giriş sözü ilə açan İnstitutun Mülki Müdafiə Üzrə Qərargahının sədri Mikayıl Paşayev qeyd edib ki, 1 Mart – Ümumdünya Mülki Müdafiə Günü 1972-ci ildə Beynəlxalq Mülki Müdafiə Təşkilatının qərarı ilə təsis edilib. Bu günün qeyd olunmasının əsas məqsədi mülki müdafiənin əhəmiyyətini vurğulamaq, əhalinin fövqəladə hallara hazırlığını artırmaq və bu sahədə beynəlxalq əməkdaşlığı gücləndirməkdir. Dünyanın müxtəlif ölkələrində olduğu kimi, Azərbaycanda da bu gün münasibətilə maarifləndirici tədbirlər, təlimlər və sərgilər təşkil olunur. Tədbirlər çərçivəsində mülki müdafiənin vacibliyi, fövqəladə hallarda davranış qaydaları və təhlükəsizlik tədbirləri haqqında əhaliyə məlumat verilir. Mikayıl Paşayev fövqaladə hallara qarşı hazır olmağın əhəmiyyətini vurğulayıb və İnstitutda bu sahəsdə görülən işlərdən bəhs edib.

В Институте молекулярной биологии и биотехнологии МНО АР состоялось мероприятие по случаю 1 марта – Всемирного Дня гражданской обороны + Фото Мар 03, 2025 | 11:34 / Мероприятия
В ИМББ состоялось мероприятие по случаю 1 марта - Всемирного Дня гражданской обороны. Открывая мероприятие вступительным словом, председатель штаба института по гражданской обороне Микаил Пашаев отметил, что Всемирный день гражданской обороны-был учрежден в 1990 году решением Международной организации гражданской обороны и приурочен к дате создания Международной организации гражданской обороны - 1 марта 1972 года. Основная цель празднования этого дня-подчеркнуть важность гражданской обороны, повысить готовность населения к чрезвычайным ситуациям и укрепить международное сотрудничество в этой области. Как и в разных странах мира, в Азербайджане по этому случаю организуются просветительские мероприятия, тренинги и выставки. В рамках мероприятий проводится информирование населения о важности гражданской обороны, правилах поведения в чрезвычайных ситуациях и мерах безопасности. Микаил Пашаев подчеркнул важность готовности к чрезвычайным ситуациям и рассказал о проделанной в институте работе в этой области.