AR ETN Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunda 1 Mart – Ümumdünya Mülki Müdafiə Günü münasibətilə tədbir keçirilib + Foto Mart 03, 2025 | 11:34 / Tədbirlər
MBBİ-də 1 Mart – Ümumdünya Mülki Müdafiə Günü münasibətilə tədbir keçirilib. Tədbiri giriş sözü ilə açan İnstitutun Mülki Müdafiə Üzrə Qərargahının sədri Mikayıl Paşayev qeyd edib ki, 1 Mart – Ümumdünya Mülki Müdafiə Günü 1972-ci ildə Beynəlxalq Mülki Müdafiə Təşkilatının qərarı ilə təsis edilib. Bu günün qeyd olunmasının əsas məqsədi mülki müdafiənin əhəmiyyətini vurğulamaq, əhalinin fövqəladə hallara hazırlığını artırmaq və bu sahədə beynəlxalq əməkdaşlığı gücləndirməkdir. Dünyanın müxtəlif ölkələrində olduğu kimi, Azərbaycanda da bu gün münasibətilə maarifləndirici tədbirlər, təlimlər və sərgilər təşkil olunur. Tədbirlər çərçivəsində mülki müdafiənin vacibliyi, fövqəladə hallarda davranış qaydaları və təhlükəsizlik tədbirləri haqqında əhaliyə məlumat verilir. Mikayıl Paşayev fövqaladə hallara qarşı hazır olmağın əhəmiyyətini vurğulayıb və İnstitutda bu sahəsdə görülən işlərdən bəhs edib.

An event was held at the Institute of Molecular Biology and Biotechnologies of the Ministry of Science and Education on World Civil Defense Day on March 1 + Photo Mar 03, 2025 | 11:34 / Events
An event dedicated to World Civil Defense Day on March 1 was held at the Institute of Molecular Biology and Biotechnologies (MBBI). Opening the event with a speech, the Head of the Institute’s Civil Defense Headquarters, Mikayil Pashayev, noted that World Civil Defense Day was established in 1972 by the decision of the International Civil Defense Organization.
The main purpose of celebrating this day is to emphasize the importance of civil defense, enhance public preparedness for emergencies, and strengthen international cooperation in this field. As in various countries worldwide, educational events, training sessions, and exhibitions are also organized in Azerbaijan on this occasion. Within the framework of these events, the public is informed about the importance of civil defense, rules of conduct in emergencies, and safety measures. Mikayil Pashayev emphasized the significance of being prepared for emergencies and spoke about the work carried out in this field at the Institute.