AR ETN Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutu ilə Azərbaycan Dövlət Pedaqoji Universiteti arasında anlaşma memorandumu imzalanıb + Foto Mart 18, 2025 | 14:15 / Görüşlər
Martın 17-də AR ETN Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutu (MBBİ) və Azərbaycan Dövlət Pedaqoji Universitetinin (ADPU) rəhbərliyi arasında görüş keçirilib. Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunda baş tutan görüşdə institutun baş direktoru akademik İradə Hüseynova və ADPU-nun rektoru professor Cəfər Cəfərov  rəhbərlik etdikləri müəssisələrin maddi-texniki bazası, kadr potensialı haqqında məlumat verib və qarşılıqlı əməkdaşlıq imkanlarını müzakirə ediblər. Tədbirdə MBBİ-nin icraçı direktoru b.ü.f.d, dos. Ələmdar Məmmədov, elmi katib b.ü.f.d., dos. Durna Əliyeva, ADPU Kimya və biologiya fakültəsinin dekanı k.ü.f.d., dos. Reyhan Ağayeva, dekan müavini b.ü.f.d., dos. Bəsti Əsədova, Biologiya və onun tədrisi texnologiyası kafedrasının müdiri b.e.d., dos.  Anaxanım Yusifova iştirak ediblər. Görüşdə tədris prosesinin elmi-tədqiqatla əlaqələndirilməsi, elm və təhsilin inteqrasiyasının gücləndirilməsi, tələbə və magistrantlarda praktiki bilik, bacarıq və vərdişlərin formalaşdırılması, müvafiq ixtisas sahələri üzrə aparıcı mütəxəssislərin tədris prosesinə cəlb edilməsi, birgə elmi-tədqiqatların aparılması və s. məsələləri əhatə edən anlaşma memorandum imzalanıb.

A memorandum of understanding has been signed between the Institute of Molecular Biology and Biotechnologies of the Ministry of Science and Education of the Republic of Azerbaijan and Azerbaijan State Pedagogical University. + Photo Mar 18, 2025 | 14:15 / Meetings
On March 17, a meeting was held between the leadership of the Institute of Molecular Biology and Biotechnologies (IMBB) of the Ministry of Science and Education of the Republic of Azerbaijan and Azerbaijan State Pedagogical University (ASPU). The meeting, which took place at the Institute of Molecular Biology and Biotechnology, was attended by the institute’s General Director, academician Irada Huseynova, and the Rector of ASPU, Professor Jafar Jafarov. They provided information about the material and technical resources, as well as the human potential of the institutions they lead, and discussed opportunities for mutual cooperation. The event was also attended by the Executive Director of IMBB, PhD in Biology, Associate Professor Alemdar Mammadov, the Scientific Secretary, PhD in Biology, Associate Professor Durna Aliyeva, the Dean of the Faculty of Chemistry and Biology at ASPU, PhD in Chemistry, Associate Professor Reyhan Agayeva, the Vice Dean, PhD in Biology, Associate Professor Besti Asadova, and the Head of the Department of Biology and Its Teaching Methodology, Doctor of Biological Sciences, Associate Professor Anakhanim Yusifova. During the meeting, a memorandum of understanding was signed, covering issues such as linking the educational process with scientific research, strengthening the integration of science and education, developing practical knowledge, skills, and competencies among students and master’s students, involving leading specialists in the relevant fields in the teaching process, conducting joint scientific research, and other areas of cooperation.