İCARDA-nın Genetik Ehtiyatlar, onların qorunması və istifadə edilməsi üzrə Elmi-tədqiqat qrupunun rəhbəri Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun qonağı olub + Foto Mart 19, 2025 | 14:45 / Mühüm hadisələr
Martın 19-da İCARDA-nın Genetik Ehtiyatlar, onların  qorunması və istifadə edilməsi üzrə Elmi-tədqiqat qrupunun rəhbəri Dr. Zakaria Kehel AR ETN Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun qonağı olub. Dr. Zakaria Kehel MBBİ-nin baş direktoru, akademik İradə Hüseynova ilə görüşüb. İradə Hüseynova qonağa institutun yaranma tarixi, istiqamətləri, burada aparılan tədqiqat işləri haqqında məlumat verib. Qonaq isə öz növbəsində genofond nümunələrinin seçilməsi, germoplazmanın məqsədli identifikasiyası üzrə apardıqları işlərdən bəhs edib. Alimlər MBBİ və İcarda arasında gələcək əməkdaşlıq məsələrləini müzakirə ediblər. Zakaria Kehel institutun laboratoriyalarının maddi-texniki bazası və aparılan elmi-tədqiqat işləri ilə tanış olub. Daha sonra onun “Bitkinin inkişaf tənzimləyiciləri üçün genomics: İmkanlar və problemlər” mövzusunda elmi seminarı keçirilib. Zakaria Kehelin çıxışı seminar iştirakçıları tərəfindən böyük maraqla qarşılanıb. Sonra alim verilən sualları cavablandırıb.

The Leader of ICARDA's Research Group on Genetic Resources, Conservation and Use visited the Institute of Molecular Biology and Biotechnologies + Photo Mar 19, 2025 | 14:45 / Important events
On March 19, Dr. Zakaria Kehel, the Leader of ICARDA's Research Group on Genetic Resources, Conservation and Use visited the Institute of Molecular Biology and Biotechnologies (IMBB) of the Ministry of Science and Education of the Republic of Azerbaijan. Dr. Zakaria Kehel met with the Director General of IMBB, Academician Irada Huseynova. During the meeting, Irada Huseynova provided the guest with information about the history, research directions, and ongoing scientific studies at the institute. In turn, Dr. Kehel spoke about their work on the selection of gene pool specimens and the targeted identification of germplasm. The scientists also discussed prospects for future collaboration between IMBB and ICARDA. Dr. Zakaria Kehel familiarized himself with the material and technical resources of the institute’s laboratories and the ongoing research activities. Later, he delivered a scientific seminar on the topic "Genomics for PGR: Opportunities and Challenges." His presentation was met with great interest by the seminar participants. Then the scientist addressed questions.