İCARDA-nın Genetik Ehtiyatlar, onların qorunması və istifadə edilməsi üzrə Elmi-tədqiqat qrupunun rəhbəri Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun qonağı olub + Foto Mart 19, 2025 | 14:45 / Mühüm hadisələr
Martın 19-da İCARDA-nın Genetik Ehtiyatlar, onların  qorunması və istifadə edilməsi üzrə Elmi-tədqiqat qrupunun rəhbəri Dr. Zakaria Kehel AR ETN Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun qonağı olub. Dr. Zakaria Kehel MBBİ-nin baş direktoru, akademik İradə Hüseynova ilə görüşüb. İradə Hüseynova qonağa institutun yaranma tarixi, istiqamətləri, burada aparılan tədqiqat işləri haqqında məlumat verib. Qonaq isə öz növbəsində genofond nümunələrinin seçilməsi, germoplazmanın məqsədli identifikasiyası üzrə apardıqları işlərdən bəhs edib. Alimlər MBBİ və İcarda arasında gələcək əməkdaşlıq məsələrləini müzakirə ediblər. Zakaria Kehel institutun laboratoriyalarının maddi-texniki bazası və aparılan elmi-tədqiqat işləri ilə tanış olub. Daha sonra onun “Bitkinin inkişaf tənzimləyiciləri üçün genomics: İmkanlar və problemlər” mövzusunda elmi seminarı keçirilib. Zakaria Kehelin çıxışı seminar iştirakçıları tərəfindən böyük maraqla qarşılanıb. Sonra alim verilən sualları cavablandırıb.

Руководитель исследовательской группы ИКАРДА по генетическим ресурсам, их охране и использованию был гостем Института молекулярной биологии и биотехнологий + Фото Мар 19, 2025 | 14:45 / Важные события
19 марта руководитель научно-исследовательской группы ИКАРДА по генетическим ресурсам, их охране и использованию д-р Закария Кехель был гостем Института молекулярной биологии и биотехнологий МНО АР. Доктор Закария Кехель встретился с генеральным директором ИМББ академиком Ирадой Гусейновой. Ирада Гусейнова рассказала гостю об истории создания института, его направлениях и проводимых здесь научно-исследовательских работах. Гость, в свою очередь, рассказал об отборе образцов генофонда и целенаправленной идентификации зародышевой плазмы. Ученые обсудили вопросы будущего сотрудничества ИМББ и ИКАРДА. Закария Кехель ознакомился с материально-технической базой лабораторий института и проводимыми научно-исследовательскими работами. Позже состоялся научный семинар с его участием на тему «Геномика регуляторов развития растений: возможности и проблемы». Выступление Закарии Кехеля было встречено участниками семинара с большим интересом. Затем учёный ответил на вопросы.