Nobel mükafatçısı Aziz Sancar akademik İradə Hüseynovaya məktub ünvanlayıb Apr 05, 2025 | 23:00 / Mühüm hadisələr
Nobel mükafatı laureatı, görkəmli alim, ABŞ-ın Şimali Karolina Universitetinin Biokimya və biofizika fakültəsinin professoru Aziz Sancar AMEA-nın vitse-prezidenti, AR ETN-in Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun baş direktoru akademik İradə Hüseynovaya məktub ünvanlayıb.
Məktubda deyilir:
Hörmətli İradə Hocam,
Bakı səfərim zamanı mənə göstərdiyiniz səmimi diqqət üçün sizə çox təşəkkür edirəm. Təəssüf etdiyim yeganə məsələ budur ki, Azərbaycan elminə töhfə verə bilmirəm. Kaş ki, 20 il daha gənc olaydım, Azərbaycana hər fürsətdə gələr, sizinlə və digər alimlərlə birgə işləyərdim, amma indi artıq yalnız öz laboratoriyamı idarə edə bilirəm.
Şəkillər üçün çox təşəkkür edirəm. Dekabr, 2025 təqvim səhifəsini kitabxanamda Atatürkün şəklinin yanına qoydum. Beləliklə, ofisimdə işləyərkən başımı qaldırıb rəfə baxanda Azərbaycanı və Türkiyəni yan-yana görürəm.
Uğurlar arzulayır, sevgi və salamlarımı göndərirəm.
Hörmətlə,
Aziz
Xatırladırıq ki, bütün Türk dünyasının fəxri olan professor Aziz Sancar 2004-cü ildə Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının Fəxri üzvü seçilmişdir. Nobel mükafatçısı 2024-cü ildə AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəylinin dəvəti ilə Bakıya səfəri zamanı AR ETN-in Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutuna səfər etmiş, burada aparılan tədqiqatlarla tanış olmuş, gənc alim və mütəxəssislərlə müzakirələr aparmışdır. Məktubda böyük alim akademik Cəlal Əliyevə həsr edilmiş təqvimdən söhbət gedir. Təqvimin dekabr səhifəsində professor Aziz Sancarın İnstitutunda olduğu zaman çəkilmiş foto qoyulmuşdur.

Лауреат Нобелевской премии Азиз Санджар направил письмо академику Ираде Гусейновой Апр 05, 2025 | 23:00 / Важные события
Лауреат Нобелевской премии, видный ученый, профессор факультета биохимии и биофизики Университета Северной Каролины (США) Азиз Санджар направил письмо вице-президенту НАНА, генеральному директору Института молекулярной биологии и биотехнологий Министерства науки и образования Азербайджанской Республики, академику Ираде Гусейновой.
В письме говорится:
Дорогая Ирада ханым,
Большое спасибо за искреннее внимание, которое вы оказали мне во время моего визита в Баку. Единственное, о чем я сожалею, так это о том, что не могу внести свой вклад в азербайджанскую науку. Хотел бы я быть лет на 20 моложе, я бы приезжал в Азербайджан при каждой возможности, работал бы с вами и другими учеными, но сейчас я могу управлять только своей собственной лабораторией.
Большое спасибо за фотографии и календарь. Я положил календарь открытым на странице за декабрь 2025 года, в своей библиотеке рядом с фотографией Ататюрка. Поэтому, когда я, работая в своем офисе, смотрю на эту полку, то вижу Азербайджан и Турцию рядом.
Желаю вам удачи, передаю вам свою любовь и приветствия.
Азиз
Напоминаем, что гордость всего тюркского мира  профессор Азиз Санджар в 2004 году был избран почетным членом Национальной академии наук Азербайджана. В ходе визита в Баку в 2024 году, который был организован по приглашению президента НАНА академика Исы Габиббейли, лауреат Нобелевской премии посетил Институт молекулярной биологии и биотехнологий Министерства науки и образования Азербайджанской Республики, ознакомился с проводимыми там исследованиями, провел обсуждения с молодыми учеными и специалистами. В письме говорится о календаре, посвященном великому ученому, академику Джалалу Алиеву. На декабрьской странице календаря размещена фотография, сделанная во время посещения профессором Азизом Санджаром Института Молекулярной биологии и биотехнологий.