Nobel mükafatçısı Aziz Sancar akademik İradə Hüseynovaya məktub ünvanlayıb Apr 05, 2025 | 23:00 / Mühüm hadisələr
Nobel mükafatı laureatı, görkəmli alim, ABŞ-ın Şimali Karolina Universitetinin Biokimya və biofizika fakültəsinin professoru Aziz Sancar AMEA-nın vitse-prezidenti, AR ETN-in Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun baş direktoru akademik İradə Hüseynovaya məktub ünvanlayıb.
Məktubda deyilir:
Hörmətli İradə Hocam,
Bakı səfərim zamanı mənə göstərdiyiniz səmimi diqqət üçün sizə çox təşəkkür edirəm. Təəssüf etdiyim yeganə məsələ budur ki, Azərbaycan elminə töhfə verə bilmirəm. Kaş ki, 20 il daha gənc olaydım, Azərbaycana hər fürsətdə gələr, sizinlə və digər alimlərlə birgə işləyərdim, amma indi artıq yalnız öz laboratoriyamı idarə edə bilirəm.
Şəkillər üçün çox təşəkkür edirəm. Dekabr, 2025 təqvim səhifəsini kitabxanamda Atatürkün şəklinin yanına qoydum. Beləliklə, ofisimdə işləyərkən başımı qaldırıb rəfə baxanda Azərbaycanı və Türkiyəni yan-yana görürəm.
Uğurlar arzulayır, sevgi və salamlarımı göndərirəm.
Hörmətlə,
Aziz
Xatırladırıq ki, bütün Türk dünyasının fəxri olan professor Aziz Sancar 2004-cü ildə Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının Fəxri üzvü seçilmişdir. Nobel mükafatçısı 2024-cü ildə AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəylinin dəvəti ilə Bakıya səfəri zamanı AR ETN-in Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutuna səfər etmiş, burada aparılan tədqiqatlarla tanış olmuş, gənc alim və mütəxəssislərlə müzakirələr aparmışdır. Məktubda böyük alim akademik Cəlal Əliyevə həsr edilmiş təqvimdən söhbət gedir. Təqvimin dekabr səhifəsində professor Aziz Sancarın İnstitutunda olduğu zaman çəkilmiş foto qoyulmuşdur.

Nobel Prize laureate, prominent scientist, and professor at the Department of Biochemistry and Biophysics of the University of North Carolina, USA, Aziz Sancar has addressed a letter to Vice-President of ANAS, Director General of the Institute of Molecular Biology and Biotechnologies of the Ministry of Science and Education of the Republic of Azerbaijan, academician Irada Huseynova.
The letter reads:
Dear Irada Hocam,
I sincerely thank you for the warm attention you showed me during my visit to Baku.
The only thing I regret is that I am unable to contribute to Azerbaijani science.
I wish I were 20 years younger—I would come to Azerbaijan at every opportunity and work alongside you and other scientists.
But now, I am only able to manage my own laboratory.
Thank you very much for the photos.
I placed the December 2025 calendar page next to Atatürk’s photo in my library.
This way, when I lift my head and look at the shelf while working in my office, I see Azerbaijan and Türkiye side by side.
I wish you success and send my love and regards.
Aziz
It should be noted that Professor Aziz Sancar, a source of pride for the entire Turkic world, was elected an Honorary Member of the Azerbaijan National Academy of Sciences in 2004. In 2024, during his visit to Baku at the invitation of ANAS President, academician Isa Habibbayli, the Nobel Prize laureate visited the Institute of Molecular Biology and Biotechnologies of the Ministry of Science and Education of the Republic of Azerbaijan. There, he got acquainted with the ongoing research and held discussions with young scientists and specialists. The letter refers to a calendar dedicated to the great scientist, academician Jalal Aliyev. The December page of the calendar features a photo of Professor Aziz Sancar taken during his visit to the Institute.