MBBİ-nin icraşı direktoru Ələmdar Məmmədov TƏBİB VƏ BAYRAMLI QRUP-un birgə təşkilatçılığı ilə keçirilən konfransda iştirak edib + Foto Apr 16, 2025 | 20:00 / Konfranslar, iclaslar
AR ETN Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun icraçı direktoru, b.ü.f.d. dosent Ələmdar Məmmədov “Autoimmun xəstəliklərin laborator diaqnostikası: müasir metodlar və kliniki tətbiqi” mövzusunda TƏBİB VƏ BAYRAMLI QRUP-un birgə təşkilatçılığı ilə keçirilən konfransda iştirak edib. Konfransın əsas məqsədi Azərbaycanda fəaliyyət göstərən özəl və dövlət klinikalarının əməkdaşlarına autoimmun xəstəliklər və bu xəstəliklərin diaqnostikasinda istifadə olunan müxtəlif immunoblot və molekulyar genetik metodlar, bu metodların üstünlükləri və məhdudiyyətləri, istifadə olunan müasir cihazlar və onların iş prinsipləri barədə məlumatların verilməsi olub. Ələmdar Məmmədov  MBBİ-də yeni yaradılmış Populyasiya genomiksi laboratoriyasında autoimmin xəstəlik hesab edilən Diabet 1 və həmçinin Diabet 2 ilə assosasiya olunan bir neçə genin mutasiyalarının öyrənilməsi istiqamətində aparılan tədqiqatlardan bəhs edib. O, Azərbaycanda yayılmış digər autoimmun xəstəliklər ilə əlaqəli genlərin mutasiyalarının bizim populyasiyada öyrənilməsinin mühüm əhəmiyyət kəsb etdiyini və birgə tədqiqatların aparılmasının vacibliyini vurğulayıb.

The Executive Director of IMBB Alemdar Mammadov participated in the conference jointly organized by TABIB and the Bayramli Group + Photo Apr 16, 2025 | 20:00 / Conferences, assemblies
PhD in Biology, Associate Professor Alemdar Mammadov, Executive Director of the Institute of Molecular Biology and Biotechnologies (IMBB) under the Ministry of Science and Education of the Republic of Azerbaijan, participated in the conference titled “Laboratory Diagnostics of Autoimmune Diseases: Modern Methods and Clinical Application,” jointly organized by TABIB and the Bayramli Group. The main goal of the conference was to provide employees of public and private clinics operating in Azerbaijan with information about autoimmune diseases and the various immunoblot and molecular genetic methods used in their diagnostics, as well as the advantages and limitations of these methods, the modern equipment applied, and the principles of their operation. Alemdar Mammadov spoke about the ongoing research conducted at the newly established Population Genomics Laboratory of the Institute of Molecular Biology and Biotechnologies (IMBB), focusing on the investigation of mutations in several genes associated with Type 1 diabetes, classified as an autoimmune disease, as well as Type 2 diabetes. He emphasized the importance of studying mutations in genes associated with other autoimmune diseases prevalent in Azerbaijan within our population and highlighted the necessity of conducting joint research in this field.