MBBİ-nin icraşı direktoru Ələmdar Məmmədov TƏBİB VƏ BAYRAMLI QRUP-un birgə təşkilatçılığı ilə keçirilən konfransda iştirak edib + Foto Apr 16, 2025 | 20:00 / Konfranslar, iclaslar
AR ETN Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun icraçı direktoru, b.ü.f.d. dosent Ələmdar Məmmədov “Autoimmun xəstəliklərin laborator diaqnostikası: müasir metodlar və kliniki tətbiqi” mövzusunda TƏBİB VƏ BAYRAMLI QRUP-un birgə təşkilatçılığı ilə keçirilən konfransda iştirak edib. Konfransın əsas məqsədi Azərbaycanda fəaliyyət göstərən özəl və dövlət klinikalarının əməkdaşlarına autoimmun xəstəliklər və bu xəstəliklərin diaqnostikasinda istifadə olunan müxtəlif immunoblot və molekulyar genetik metodlar, bu metodların üstünlükləri və məhdudiyyətləri, istifadə olunan müasir cihazlar və onların iş prinsipləri barədə məlumatların verilməsi olub. Ələmdar Məmmədov  MBBİ-də yeni yaradılmış Populyasiya genomiksi laboratoriyasında autoimmin xəstəlik hesab edilən Diabet 1 və həmçinin Diabet 2 ilə assosasiya olunan bir neçə genin mutasiyalarının öyrənilməsi istiqamətində aparılan tədqiqatlardan bəhs edib. O, Azərbaycanda yayılmış digər autoimmun xəstəliklər ilə əlaqəli genlərin mutasiyalarının bizim populyasiyada öyrənilməsinin mühüm əhəmiyyət kəsb etdiyini və birgə tədqiqatların aparılmasının vacibliyini vurğulayıb.

Исполнительный директор ИМББ Аламдар Маммадов принял участие в конференции, организованной совместно TƏBİB и BAYRAMLI QRUP + Фото Апр 16, 2025 | 20:00 / Конференции, встречи
Исполнительный директор Института молекулярной биологии и биотехнологий Министерства науки и образования Азербайджанской Республики, д.ф.п.б., доц. Аламдар Маммадов принял участие в конференции на тему «Лабораторная диагностика аутоиммунных заболеваний: современные методы и клиническое применение», организованной совместно TƏBİB и BAYRAMLI QRUP. Основной целью конференции было предоставление сотрудникам частных и государственных клиник, действующих в Азербайджане, информации об аутоиммунных заболеваниях, а также о различных иммуноблот- и молекулярно-генетических методах, используемых в их диагностике, их преимуществах и ограничениях, современных приборах и принципах их работы. В своём выступлении Аламдар Маммадов рассказал о проводимых исследованиях в недавно созданной лаборатории популяционной геномики ИМББ, направленных на изучение мутаций ряда генов, ассоциированных с аутоиммунным заболеванием диабет 1-го типа, а также диабетом 2-го типа. Он подчеркнул важность изучения мутаций генов, связанных с другими широко распространёнными аутоиммунными заболеваниями в Азербайджане, и отметил необходимость проведения совместных научных исследований в этом направлении.