MBBİ-də akademik Zərifə Əliyevanın anadan olmasının 102-ci ildönümü qeyd edilib + Foto Apr 28, 2025 | 15:39 / Konfranslar, iclaslar
Aprelin 28-də AR ETN Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunda görkəmli alim, ictimai-siyasi xadim, akademik Zərifə xanım Əliyevanın anadan olmasının 102 illiyinə və “Konstitusiya və Suverenlik İli”nə həsr olunmuş “Mənəvi Kamillik və Xeyirxahlıq Ünvanı” mövzusunda tədbir keçirilib.
Tədbiri giriş sözü ilə açan MBBİ-nin baş direktoru, akademik İradə Hüseynova Azərbaycan tibb elminin inkişafında əvəzsiz xidmətləri olmuş görkəmli oftalmoloq alim, akademik Zərifə xanım Əliyevanın zəngin elmi irsindən və fəaliyyətinin müxtəlif dövrlərindən bəhs edib. Natiq qeyd edib ki, akademik Zərifə Əliyeva ömrünü insanlara nur bəxş etməyə həsr etmiş, elmi və insani keyfiyyətləri ilə yaddaşlarda silinməz iz buraxmışdır. Görkəmli alimin tədqiqatları, fədakar fəaliyyəti yalnız oftalmologiya elminə deyil, bütövlükdə Azərbaycan səhiyyəsinə dəyərli töhfələr vermişdir. Zərifə xanımın adı bu gün də şəfqət, mənəvi kamillik, elmə, insanlığa sədaqət simvolu kimi böyük hörmətlə anılır. Onun zəngin irsi, insanlara işıq gətirən ömür yolu gələcək nəsillərə nümunə olaraq yaşayır. Görkəmli alimin əziz xatirəsi hər zaman böyük ehtiramla yad edilir. Azərbaycanda Zərifə xanımın adını daşıyan bir sıra müəssisə fəaliyyət göstərir. Bakı şəhərində yerləşən Zərifə Əliyeva adına Milli Oftalmologiya Mərkəzi böyük alimin həyat və fəaliyyətinə dərin ehtiramın təcəssümüdür. Burada insanlara yüksək səviyyədə tibbi xidmət göstərilir, eyni zamanda elmi tədqiqatlar aparılır.
“Bir çox mükafatlara və fəxri adlara layiq görülmüş Zərifə xanım Əliyeva öz əməlləri ilə xalqın sonsuz sevgisini qazanmışdır”, - deyə bildirən akademik İradə Hüseynova görkəmli alimin həmmüəllifi olduğu “Oftalmologiyanın aktual problemləri” adlı kitabın AMEA-nın 80 illiyi çərçivəsində “Elm” nəşriyyatında ingilis dilində nəşr olunduğunu diqqətə çatdırıb. Bildirib ki, aktual problemlərə həsr olunan kitabın ingilis dilində çap olunması oftalmoloq alimin şəxsiyyətinin və yaradıcılığının dünyada tanıdılması və təbliği baxımından da mühüm əhəmiyyət kəsb edir.
Tədbirdə həmçinin AMEA-nın müxbir üzvü Novruz Quliyev, Akademik Zərifə Əliyeva adına Milli Oftalmologiya Mərkəzinin əməkdaşı, tibb elmləri doktoru Nazilə Rüstəmova, Akademik Zərifə Əliyeva adına liseyin direktoru Fərqanə İsayeva, MBBİ-nin gənc əməkdaşı, Bitki biotexnologiyası laboratoriyasının elmi işçisi Aygün Sadiqova çıxış edərək Akademik Zərifə Əliyevanın Azərbaycan elmi və səhiyyə tarixində parlaq iz qoymuş şəxsiyyətlərdən biri olaraq onu tanıyan hər kəsin sevgisini qazandığını və daim xalqımızın qəlbində yaşayacağını söyləyiblər.

The 102nd anniversary of academician Zarifa Aliyeva's birth was commemorated at the IMBB + Photo Apr 28, 2025 | 15:39 / Conferences, assemblies
On April 28, an event on "Address of Spiritual Maturity and Kindness" dedicated to the 102nd birth anniversary of outstanding ophthalmologist, scientist, academician Zarifa Aliyeva and “Year of the Constitution and Sovereignty” was held at the Institute of Molecular Biology and Biotechnologies of MSE RA. Opening the event with an introductory speech, the General Director of the IMBB, academician Irada Huseynova, spoke about the rich scientific legacy and various periods of activity of the prominent ophthalmologist and academician Zarifa Aliyeva, who made invaluable contributions to the development of medical science in Azerbaijan. The speaker noted that academician Zarifa Aliyeva dedicated her life to bringing light to people and left an indelible mark in memories with her scientific and human qualities. The research and selfless activity of the prominent scientist have made valuable contributions not only to the science of ophthalmology, but also to the healthcare of Azerbaijan as a whole. Today, Zarifa Aliyeva’s name is remembered with great respect as a symbol of compassion, spiritual maturity, and devotion to science and humanity. Her rich legacy and life devoted to bringing light to others continue to serve as an example for future generations. The cherished memory of the eminent scientist is always honored with deep reverence. In Azerbaijan, several institutions bear her name. The Zarifa Aliyeva National Ophthalmology Center, located in Baku, stands as a profound expression of respect for her life and work. This center not only provides high-level medical services but also conducts scientific research.
“Zarifa Aliyeva, who was awarded numerous honors and titles, earned the boundless love of the people through her deeds," stated academician Irada Huseynova. She also highlighted that the book "Current Issues in Ophthalmology," co-authored by the eminent scientist, was published in English by Elm Publishing House within the framework of the 80th anniversary of ANAS. She noted that the publication of the book, dedicated to current issues in ophthalmology, in English holds great significance in terms of promoting and introducing the personality and work of the ophthalmologist scientist to the international community.
At the event, corresponding member of ANAS Novruz Guliyev, Doctor of Medical Sciences and employee of the Zarifa Aliyeva National Ophthalmology Center Nazila Rustamova, Director of the Zarifa Aliyeva Lyceum Fargana Isayeva, and young IMBB researcher Aygun Sadigova from the Plant Biotechnology Laboratory also delivered speeches. They emphasized that academician Zarifa Aliyeva, as one of the distinguished figures in the history of Azerbaijani science and healthcare, earned the love of everyone who knew her and will forever live in the hearts of our people.
At the end, a film dedicated to the life and work of the prominent scientist Zarifa Aliyeva was shown.