MBBİ-də akademik Zərifə Əliyevanın anadan olmasının 102-ci ildönümü qeyd edilib + Foto Apr 28, 2025 | 15:39 / Konfranslar, iclaslar
Aprelin 28-də AR ETN Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunda görkəmli alim, ictimai-siyasi xadim, akademik Zərifə xanım Əliyevanın anadan olmasının 102 illiyinə və “Konstitusiya və Suverenlik İli”nə həsr olunmuş “Mənəvi Kamillik və Xeyirxahlıq Ünvanı” mövzusunda tədbir keçirilib.
Tədbiri giriş sözü ilə açan MBBİ-nin baş direktoru, akademik İradə Hüseynova Azərbaycan tibb elminin inkişafında əvəzsiz xidmətləri olmuş görkəmli oftalmoloq alim, akademik Zərifə xanım Əliyevanın zəngin elmi irsindən və fəaliyyətinin müxtəlif dövrlərindən bəhs edib. Natiq qeyd edib ki, akademik Zərifə Əliyeva ömrünü insanlara nur bəxş etməyə həsr etmiş, elmi və insani keyfiyyətləri ilə yaddaşlarda silinməz iz buraxmışdır. Görkəmli alimin tədqiqatları, fədakar fəaliyyəti yalnız oftalmologiya elminə deyil, bütövlükdə Azərbaycan səhiyyəsinə dəyərli töhfələr vermişdir. Zərifə xanımın adı bu gün də şəfqət, mənəvi kamillik, elmə, insanlığa sədaqət simvolu kimi böyük hörmətlə anılır. Onun zəngin irsi, insanlara işıq gətirən ömür yolu gələcək nəsillərə nümunə olaraq yaşayır. Görkəmli alimin əziz xatirəsi hər zaman böyük ehtiramla yad edilir. Azərbaycanda Zərifə xanımın adını daşıyan bir sıra müəssisə fəaliyyət göstərir. Bakı şəhərində yerləşən Zərifə Əliyeva adına Milli Oftalmologiya Mərkəzi böyük alimin həyat və fəaliyyətinə dərin ehtiramın təcəssümüdür. Burada insanlara yüksək səviyyədə tibbi xidmət göstərilir, eyni zamanda elmi tədqiqatlar aparılır.
“Bir çox mükafatlara və fəxri adlara layiq görülmüş Zərifə xanım Əliyeva öz əməlləri ilə xalqın sonsuz sevgisini qazanmışdır”, - deyə bildirən akademik İradə Hüseynova görkəmli alimin həmmüəllifi olduğu “Oftalmologiyanın aktual problemləri” adlı kitabın AMEA-nın 80 illiyi çərçivəsində “Elm” nəşriyyatında ingilis dilində nəşr olunduğunu diqqətə çatdırıb. Bildirib ki, aktual problemlərə həsr olunan kitabın ingilis dilində çap olunması oftalmoloq alimin şəxsiyyətinin və yaradıcılığının dünyada tanıdılması və təbliği baxımından da mühüm əhəmiyyət kəsb edir.
Tədbirdə həmçinin AMEA-nın müxbir üzvü Novruz Quliyev, Akademik Zərifə Əliyeva adına Milli Oftalmologiya Mərkəzinin əməkdaşı, tibb elmləri doktoru Nazilə Rüstəmova, Akademik Zərifə Əliyeva adına liseyin direktoru Fərqanə İsayeva, MBBİ-nin gənc əməkdaşı, Bitki biotexnologiyası laboratoriyasının elmi işçisi Aygün Sadiqova çıxış edərək Akademik Zərifə Əliyevanın Azərbaycan elmi və səhiyyə tarixində parlaq iz qoymuş şəxsiyyətlərdən biri olaraq onu tanıyan hər kəsin sevgisini qazandığını və daim xalqımızın qəlbində yaşayacağını söyləyiblər.

В ИМББ отметили 102-летие со дня рождения академика Зарифы ханум Алиевой + Фото Апр 28, 2025 | 15:39 / Конференции, встречи
28 апреля в Институте молекулярной биологии и биотехнологии МНО АР состоялось мероприятие “Пример духовного совершенства и доброты”, посвященное 102-летию со дня рождения выдающегося ученого, общественно-политического деятеля, академика Зарифы ханум Алиевой и “ Году Конституции и суверенитета”.
Открывая мероприятие вступительным словом, генеральный директор ИМББ, академик Ирада Гусейнова рассказала о богатом научном наследии выдающегося ученого-офтальмолога, академика Зарифы ханум Алиевой, оказавшей неоценимые услуги в развитии азербайджанской медицинской науки, а также о различных периодах ее деятельности. Ирада ханум отметила, что академик Зарифа Алиева посвятила свою жизнь просвещению людей, оставила неизгладимый след в памяти своими научными и человеческими качествами. Научная деятельность и самоотверженный труд выдающегося ученого внесли ценный вклад не только в развитие офтальмологии, но и в здравоохранение Азербайджана в целом. Имя Зарифы ханум и сегодня с большим уважением чтится, как символ сострадания, духовного совершенства, преданности науке, человечеству. Ее богатое наследие, жизненный путь, который приносит свет людям, живет и сегодня, как пример для будущих поколений.  Светлая память выдающегося ученого всегда почитается с большим уважением и любовью.  В Азербайджане действует ряд предприятий, носящих имя Зарифы ханум. Национальный центр офтальмологии имени Зарифы Алиевой, расположенный в городе Баку, является воплощением глубокого уважения к жизни и деятельности великого ученого. Здесь людям предоставляется высокий уровень медицинского обслуживания, а также проводятся научные исследования.
«Удостоенная многих наград и почетных званий, Зарифа ханум Алиева, своей деятельностью завоевала безграничную любовь народа», - отметила академик Ирада Гусейнова, подчеркнув, что, книга «Актуальные проблемы офтальмологии», написанная в соавторстве с выдающимся ученым, была издана в рамках 80-летия НАНА в издательстве «Элм» на английском языке. Ирада Гусейнова выразила уверенность, что издание на английском языке книги, посвященной актуальным проблемам медицины, также имеет важное значение для популяризации личности и творчества ученого-офтальмолога в мире.
На мероприятии также выступили член-корреспондент НАНА Новруз Гулиев, сотрудник Национального центра офтальмологии имени академика Зарифы Алиевой, доктор медицинских наук Назиля Рустамова, директор лицея имени академика Зарифы Алиевой Фаргана Исаева, научный сотрудник лаборатории биотехнологии растений Айгюн Садыкова, которые рассказали, что Зарифа Ханум Алиева, как одна из личностей, оставивших яркий след в истории азербайджанской науки и здравоохранения, заслужила любовь всех, кто ее знает, и будет  всегда жить в сердцах нашего народа.