Elmi ictimaiyyətin nümayəndələri görkəmli oftalmoloq-alim, akademik Zərifə xanım Əliyevanın əziz xatirəsini yad edib + Foto Apr 28, 2025 | 19:00 / Mühüm hadisələr
Aprelin 28-də AMEA-nın vitse-prezidenti akademik İradə Hüseynova və ETN Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun kollektivi Ümummilli Lider Heydər Əliyevin ömür-gün yoldaşı, görkəmli oftalmoloq-alim, Azərbaycan Respublikasının Əməkdar elm xadimi, akademik Zərifə xanım Əliyevanın doğum günü ilə bağlı Fəxri xiyabanda məzarını ziyarət ediblər.
Elmi ictimaiyyətin nümayəndələri Ulu Öndər Heydər Əliyevin və akademik Zərifə xanım Əliyevanın məzarları önünə gül dəstələri düzüb, əziz xatirələrini dərin ehtiramla yad ediblər.

Representatives of the scientific community have commemorated the dear memory of the prominent ophthalmologist and academician, Zarifa Aliyeva + Photo Apr 28, 2025 | 19:00 / Important events
On April 28, Vice-President of ANAS, Academician Irada Huseynova, and the staff of the Institute of Molecular Biology and Biotechnologies of the Ministry of Science and Education visited the grave of Academician Zarifa Aliyeva — the beloved wife and lifelong companion of National Leader Heydar Aliyev, a distinguished ophthalmologist and Honored Scientist of the Republic of Azerbaijan — at the Alley of Honor on the occasion of her birthday.
Representatives of the scientific community laid bouquets at the graves of National Leader Heydar Aliyev and Academician Zarifa Aliyeva, honoring their cherished memory with deep respect and reverence.