Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunda Ümummilli Liderin 102-ci ildönümünə həsr olunmuş tədbir keçirilib + Foto May 09, 2025 | 13:00 / Tədbirlər
Azərbaycan Respublikası Elm və Təhsil Nazirliyinin Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunda Ümummilli Lider Heydər Əliyevin anadan olmasının 102-ci ildönümünə həsr olunmuş “Tarix yaradan şəxsiyyət” adlı tədbir və YAP Veteranlar Şurasının üzvü, “Modern İnkişaf və Ailə” İctimai Birliyinin sədri Zərifə Quliyevanın “Zəfər tariximizin fatehləri” kitabının təqdimat mərasimi keçirilib.
Tədbirdə institutun rəhbərliyi və kollektivi ilə yanaşı, çoxsaylı qonaqlar, o cümlədən Azərbaycan Respublikası Milli Məclisinin, AMEA Qadınlar Şurasının, Yeni Azərbaycan Partiyasının Səbail rayon təşkilatı və Veteranlar Şurasının məsul şəxsləri, mətbuat və ictimaiyyət nümayəndələri iştirak ediblər.
Tədbir çərçivəsində iştirakçılar əvvəlcə Heydər Əliyevin 100 illik yubileyi münasibətilə institutun ərazisində salınmış “Nadir ağaclar kolleksiyası” ilə tanış olublar, daha sonra Ulu Öndərin həyatı, siyasi və dövlətçilik fəaliyyətini əks etdirən sərgiyə baxış keçirilib.
Rəsmi hissə Azərbaycan Respublikasının Dövlət Himninin səsləndirilməsi ilə başlayıb.
Tədbiri giriş sözü ilə açan AMEA-nın vitse-prezidenti, institutun baş direktoru akademik İradə Hüseynova Ümummilli Lider Heydər Əliyevin Azərbaycan dövlətçiliyi, xalqımızın rifahı və təhlükəsizliyi, elm və təhsili, milli müstəqilliyi və suverenliyinin təmin olunması sahəsindəki müstəsna xidmətləri haqqında danışıb. Akademik qeyd edib ki, Heydər Əliyevin siyasi uzaqgörənliyi nəticəsində müstəqil dövlətimizin təməli qoyulub, elm və təhsilə əsaslanan inkişaf strategiyası formalaşdırılıb, ordunun gücləndirilməsi üçün mühüm addımlar atılıb. Akademik çıxışında qeyd edib ki, Ulu Öndərin rəhbərliyi ilə elm və təhsilin inkişafı Azərbaycanın dövlət siyasətinin prioritet istiqamətlərindən birinə çevrilib, müxtəlif elmlər, o cümlədən biologiya sahəsində yüksək ixtisaslı kadrların hazırlanması məqsədilə 1970-80-ci illərdə mühüm proqramlar həyata keçirilib. Eyni zamanda, Ulu Öndərin gənclərə olan qayğısı xüsusi vurğulanıb. Natiq deyib ki: “Heydər Əliyev təkcə lider deyildi – o, sabitliyin, inamın və dirçəlişin rəmzi idi. Bu gün Prezident İlham Əliyev tərəfindən Ulu Öndərin siyasi kursu onun qurduğu möhkəm təməllər üzərində uğurla davam etdirilir və dövlətimiz həm siyasi, həm iqtisadi, hən hərbi, həm də elmi sahələrdə mühüm nailiyyətlərə imza atmışdır. Müasir Azərbaycan geniş inkişaf yoluna qədəm qoymuş, öz ərazi bütövlüyünü və suverenliyini tam bərpa etmiş, beynəlxalq müstəvidə və cəmiyyət həyatının bütün sahələrində böyük uğurlar qazanmışdır”.
Daha sonra çıxış edən Milli Məclisin Təbii ehtiyatlar, energetika və ekologiya komitəsinin sədri Sadiq Qurbanov, Yeni Azərbaycan Partiyası Səbail rayon təşkilatının sədri Muxtar Nağıyev, “Yeni Azərbaycan” qəzetinin baş redaktoru Alqış Musayev, YAP Veteranlar Şurasının üzvü, “Modern İnkişaf və Ailə” İctimai Birliyinin sədri Zərifə Quliyeva, AMEA-nın müxbir üzvü, institutun laboratoriya müdiri Novruz Quliyev, institutun Gənc alim və mütəxəssislər şurasının sədri Nərgiz Bayramova böyük dövlət xadimi, Ümummilli Lider Heydər Əliyevin Azərbaycanın intibahı naminə, ölkəmizin beynəlxalq nüfuzunun təmin edilməsi, sosial-iqtisadi tərəqqisi, milli dövlət quruculu, silahlı qüvvələrin yaradılması və silahlandırılması, gənclərin sağlamlığı, təhsili, inkişafı naminə gördüyü işlərdən danışıblar. Heydər Əliyevin siyasi kursu Azərbaycanın müstəqilliyini qoruya bilib, onu parçalanmaqdan xilas edib, bu kurs bizi Şuşaya çatdırıb və Qərbi Azərbaycana da aparacağı şəksizdir. Qeyd edilib ki, Ulu Öndərin Azərbaycan xalqı qarşısında ən böyük xidmətlərindən biri də dövlətimizə onun başladığı işləri məntiqi nəticəsinə çatdırmağı bacaran bir şəxsiyyəti, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti, Qalib Ali Baş Komandan İlham Əliyev kimi lideri bəxş etməsi sayıla bilər. Məhz Ülu Öndərin siyasi dühası və onun layiqli davamçısı, Böyük Strateq İlham Əliyevin yüksək dəqiqliklə atılmış addımları sayəsində Azərbaycan regionun lider dövlətinə çevrilib. Bu gün dünyanın aparıcı dövlətləri və onların rəhbər şəxsləri Azərbaycanla və onun Prezidenti ilə, ölkəmizin maraqları ilə hesablaşırlar.
Tədbir iştirakçıları Ulu Öndərin zəngin irsinin qorunmasının və yeni nəsillərə ötürülməsinin vacibliyini bir daha vurğulayıb, onun ideyalarının Azərbaycançılıq, müstəqillik və tərəqqi yolu olduğunu ifadə ediblər.
Tədbir çərçivəsində YAP Veteranlar Şurasının üzvü, “Modern İnkişaf və Ailə” İctimai Birliyinin sədri Zərifə Quliyevanın “Zəfər tariximizin fatehləri” adlı kitabının təqdimatı keçirilib. Təqdimat mərasimində çıxış edən akademik İradə Hüseynova kitabı Azərbaycanın müasir tarixinə, milli yaddaşına və qələbə ruhuna həsr olunmuş dəyərli publisistik irs kimi dəyərləndirib. Akademik qeyd edib ki, kitabda Ulu Öndər Heydər Əliyevin ideoloji təməlini qoyduğu milli dövlətçilik xəttinin Prezident İlham Əliyevin liderliyi ilə necə böyük zəfərlə tamamlandığı geniş şəkildə təsvir olunur. O, Zərifə Quliyevanın yazılarını gələcək nəsillər üçün örnək, milli ruhun daşıyıcısı və maarifləndirici vasitə kimi dəyərləndirib. “Zərifə xanım bu kitabla milli həmrəyliyi, vətən sevgisini və qələbə ruhunu yeni nəsillərə çatdırmaq missiyasını uğurla yerinə yetirir,” – deyə akademik vurğulayıb.
Kitab haqda fikirlərini bölüşmək üçün söz AMEA Qadınlar Şurasının sədri, fəlsəfə elmləri doktoru, professor Rəna Mirzəzadəyə verilib. Natiq çıxışında ixtisasca həkim olan Zərifə Quliyevanın həmçinin istedadlı publisist olduğuna diqqət çəkib, müəllifin sayca 7-ci kitabının təqdimatının Ulu Öndərin anadan olmasının 102-ci ildönümünün qeyd edildiyi tədbirlə birgə keçirilməsini mühüm hadisə adlandırıb. Kitabın yüksək mənəvi dəyərini və tərbiyəvi əhəmiyyətini xüsusi vurğulayan Rəna Mirzəzadə qeyd edib ki, Zərifə Quliyeva ölkənin ictimai-siyasi hadisələrinə, qazanılmış böyük uğurlara münasibət bildirməyi hər zaman özünün missiyası hesab edib. Zərifə Quliyeva kitabda toplanmış məqalələrində dövlətimizin qazandığı uğurlarda Birinci vitse-prezident Mehriban Əliyevanın roluna da diqqət çəkib.
Sonda Ümummilli Lidr Heydər Əliyevin həyatı və dövlətçilik fəaliyyətinə həsr olunmuş videoçarx nümayiş etdirilib.

The Institute of Molecular Biology and Biotechnologies held an event dedicated to the 102nd anniversary of the National Leader + Photo May 09, 2025 | 13:00 / Events
The Institute of Molecular Biology and Biotechnologies of the Ministry of Science and Education of the Republic of Azerbaijan held an event entitled "Personality who made history" dedicated to the 102nd anniversary of the National Leader Heydar Aliyev's birth, as well as the presentation of the book "Conquerors in the history of our Victory" written by Zarifa Guliyeva, a member of the Council of Veterans of the New Azerbaijan Party, Chairperson of the Public Association "Modern Development and Family".
In addition to the management and staff of the institute, the event was attended by numerous guests, including officials of the Milli Majlis of the Republic of Azerbaijan, the Women's Council of ANAS, the Sabail district organization of the New Azerbaijan Party and the Council of Veterans, as well as representatives of the press and the public.
As part of the event, the participants first got acquainted with the "Collection of Rare Trees" created on the territory of the institute on the occasion of the 100th anniversary of Heydar Aliyev, and then viewed the exhibition reflecting the life, political and state activities of the Great Leader.
The official part began with the performance of the National Anthem of the Republic of Azerbaijan.
Opening the event with an introductory speech, Vice-President of ANAS, Director General of the Institute, Academician Irada Huseynova spoke about the exceptional merits of the National Leader Heydar Aliyev to the statehood of Azerbaijan, the welfare and security of our people, science and education, ensuring national independence and sovereignty. The academician noted that as a result of Heydar Aliyev's political foresight, the foundation of our independent state was laid, a development strategy based on science and education was formed, and important steps were taken to strengthen the army. In her speech, the scientist noted that under the leadership of the Great Leader, the development of science and education became one of the priority areas of the state policy of Azerbaijan, and in the 1970-1980s, important programs were implemented to train highly qualified personnel in various fields of science, including biology. At the same time, the Great Leader's concern for the youth was especially emphasized. The speaker said: "Heydar Aliyev was not just a leader - he was a symbol of stability, confidence and revival. Today, President Ilham Aliyev successfully continues the political course of the Great Leader on the solid foundations he laid, and our state has achieved significant success in the political, economic, military and scientific spheres. "Modern Azerbaijan has embarked on a broad path of development, has fully restored its territorial integrity and sovereignty, has achieved great success in the international arena and in all spheres of public life."
Then, Chairman of the Milli Majlis Committee on Natural Resources, Energy and Ecology Sadig Gurbanov, Chairman of the Sabail District Organization of the New Azerbaijan Party Mukhtar Nagiyev, Editor-in-Chief of the Yeni Azerbaijan newspaper Algysh Musayev, Member of the Council of Veterans of the New Azerbaijan Party, Chairperson of the Modern Development and Family Public Association Zarifa Guliyeva, Corresponding Member of ANAS, Head of the Laboratory of Enzymology of Photosynthetic Carbon Assimilation of the Institute of Molecular Biology and Biotechnologies Novruz Guliyev and Chairperson of the Council of Young Scientists and Specialists of the Institute Nargiz Bayramova spoke about the work done by the great statesman, National Leader Heydar Aliyev on the revival of Azerbaijan, ensuring the international authority of our country, socio-economic progress, national state building, the creation and armament of the Armed Forces, health protection, education and youth development. The speakers emphasized that the political course of Heydar Aliyev was able to preserve the independence of Azerbaijan and save it from collapse. This course has brought us to Shusha and will undoubtedly bring us to Western Azerbaijan.
It was also noted that one of the greatest merits of the Great Leader to the people of Azerbaijan can be considered the fact that he gave our state such a personality as the President of the Republic of Azerbaijan, the Victorious Supreme Commander-in-Chief Ilham Aliyev, who was able to bring the work started by the first President of Azerbaijan to its logical conclusion. It is thanks to the political genius of the Great Leader and the highly precise steps of his worthy successor, the Great Strategist Ilham Aliyev, that Azerbaijan has become a leading state in the region. Today, the leading countries of the world and their leaders reckon with Azerbaijan and its President, with the interests of our country.
The participants of the event once again emphasized the importance of preserving the rich heritage of the Great Leader and passing it on to new generations, stating that his ideas are the path to Azerbaijanism, independence and progress.
The event featured a presentation of the book by Zarifa Guliyeva, a member of the NAP Veterans Council and Chairperson of the Modern Development and Family Public Association, entitled “Conquerors in the History of Our Victory.” Speaking at the presentation ceremony, Academician Irada Huseynova described the book as a valuable journalistic legacy dedicated to the modern history, national memory and spirit of victory of Azerbaijan. The academician noted that the book provides facts showing how the line of national statehood, the ideological basis of which was laid by the Great Leader Heydar Aliyev, was completed with a triumphant victory won under the leadership of President Ilham Aliyev. She also noted that Zarifa Guliyeva’s book will be an example for future generations, a bearer of the national spirit and a means of education. “With this book, Zarifa Guliyeva successfully fulfills her mission of conveying national solidarity, love for the Motherland and the spirit of victory to new generations,” the academician emphasized.
Then the floor was given to the Chairperson of the Women's Council of ANAS, Doctor of Philosophy, Professor Rena Mirzazade, who shared her thoughts about the book. In her speech, the speaker drew attention to the fact that Zarifa Guliyeva, a doctor by profession, is also a talented publicist, and called the presentation of the author's 7th book, timed to coincide with the event dedicated to the 102nd anniversary of the birth of the Great Leader, an important event. Rena Mirzazade especially emphasized the high moral value and educational significance of the book and noted that Zarifa Guliyeva has always considered it her mission to express her opinion on the socio-political events of the country and the great successes achieved. In her articles collected in the book, Zarifa Guliyeva also drew attention to the role of First Vice President Mehriban Aliyeva in the successes achieved by our state.
In conclusion, a video was shown dedicated to the life and state activities of National Leader Heydar Aliyev.