MBBİ-nin əməkdaşları Əkinçilik Elmi-Tədqiqat İnstitutunun Qobustan Bölgə Təcrübə Stansiyasında elmi ezamiyyətdə olublar + Foto May 12, 2025 | 19:00 / Ezamiyyətlər
6-7 may 2025-ci il tarixlərində AR ETN-nin Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun baş direktoru, akademik İradə Hüseynova və əməkdaşları Kənd Təsərrüfatı Nazirliyi Əkinçilik Elmi-Tədqiqat İnstitutunun Qobustan Bölgə Təcrübə Stansiyasında elmi ezamiyyətdə olublar. Ezamiyyənin məqsədi sahə şəraitində əkilmiş buğda genotipləri üzərində qeyri-invaziv rəqəmsal fenotipləmə və fenoloji müşahidələrin aparılması olmuşdur. Ezamiyyət çərçivəsində təcrübə sahələrində müxtəlif nəzarət pitomniklərində monitorinqlər aparılmış, bitkilərin fenotipik vəziyyəti qiymətləndirilmişdir. Ölçmələr müsabiqəli sort sınağında yoxlanılan və genom tədqiqatları üçün analiz olunan 67 yerli, 41 Rusiya, 9 Türkiyə və 18 Avropa mənşəli genotiplər də daxil olmaqla, ümumilikdə 200-dən artıq genotip üzrə aparılmışdır. Nəticələrin etibarlılığını artırmaq üçün hər genotip üzrə on bitki üzərində təkrar ölçmələr aparılmışdır. Bütün genotiplərdən nümunələr götürülmüş və molekulyar-bioloji, həmçinin biokimyəvi analizlərin aparılması üçün laboratoriyaya gətirilmişdir.

Employees of the IMBB were on a Scientific Mission to the Gobustan Regional Experimental Station of the Research Institute of Crop Husbandry + Photo May 12, 2025 | 19:00 / Scientific mission
On May 6–7, 2025, the Director General of the Institute of Molecular Biology and Biotechnologies of the Ministry of Science and Education of the Republic of Azerbaijan, Academician Irada Huseynova, along with the institute's staff, was on a scientific trip to the Gobustan Regional Experimental Station of the Research Institute of Crop Husbandry under the Ministry of Agriculture of the Republic of Azerbaijan. During the visit, monitoring was carried out on the experimental plots of various control nurseries, and the phenotypic condition of the plants was assessed. Measurements were taken on more than 200 genotypes in total, including 67 local, 41 Russian, 9 Turkish, and 18 European genotypes, which had been tested as part of competitive variety trials and analyzed for genomic studies. To improve the reliability of the results, repeated measurements were taken on ten plants of each genotype. The selected samples were delivered to the laboratory for molecular biological and biochemical analyses.