MBBİ-nin əməkdaşları Əkinçilik Elmi-Tədqiqat İnstitutunun Qobustan Bölgə Təcrübə Stansiyasında elmi ezamiyyətdə olublar + Foto May 12, 2025 | 19:00 / Ezamiyyətlər
6-7 may 2025-ci il tarixlərində AR ETN-nin Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun baş direktoru, akademik İradə Hüseynova və əməkdaşları Kənd Təsərrüfatı Nazirliyi Əkinçilik Elmi-Tədqiqat İnstitutunun Qobustan Bölgə Təcrübə Stansiyasında elmi ezamiyyətdə olublar. Ezamiyyənin məqsədi sahə şəraitində əkilmiş buğda genotipləri üzərində qeyri-invaziv rəqəmsal fenotipləmə və fenoloji müşahidələrin aparılması olmuşdur. Ezamiyyət çərçivəsində təcrübə sahələrində müxtəlif nəzarət pitomniklərində monitorinqlər aparılmış, bitkilərin fenotipik vəziyyəti qiymətləndirilmişdir. Ölçmələr müsabiqəli sort sınağında yoxlanılan və genom tədqiqatları üçün analiz olunan 67 yerli, 41 Rusiya, 9 Türkiyə və 18 Avropa mənşəli genotiplər də daxil olmaqla, ümumilikdə 200-dən artıq genotip üzrə aparılmışdır. Nəticələrin etibarlılığını artırmaq üçün hər genotip üzrə on bitki üzərində təkrar ölçmələr aparılmışdır. Bütün genotiplərdən nümunələr götürülmüş və molekulyar-bioloji, həmçinin biokimyəvi analizlərin aparılması üçün laboratoriyaya gətirilmişdir.

Сотрудники ИМББ находились в научной командировке на Гобустанской региональной опытной станции НИИ земледелия + Фото Мая 12, 2025 | 19:00 / Командировки
6-7 мая 2025 года генеральный директор Института молекулярной биологии и биотехнологий МНО АР академик Ирада Гусейнова и сотрудники института находились в научной командировке на Гобустанской региональной опытной станции Научно-исследовательского института земледелия Министерства сельского хозяйства АР. В ходе визита на опытных участках различных контрольных питомников проводился мониторинг , а также дана оценка фенотипического состояния растений. Измерения проводились в общей сложности на более чем 200 генотипах, включая 67 местных, 41 российских, 9 турецких и 18 европейских, которые были протестированы в ходе конкурсного сортового испытания и проанализированы для геномных исследований. Для повышения достоверности результатов повторные измерения проводились на десяти растениях каждого из генотипов. Отобранные образцы были доставлены в лабораторию для молекулярно-биологического и биохимического анализов.