MBBİ-də “Molekulyar biologiya” ixtisası üzrə dissertasiya işinin elmi seminarda müzakirəsi keçirilib + Foto May 16, 2025 | 15:00 / Seminarlar
Mayın 16-da AR ETN Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunda Bioadaptasiya laboratoriyasının elmi işçisi Turanə İsgəndərovanın “Flaq yarpağın təbii və quraqlıqla induksiya olunan qocalması zamanı buğdada antioksidant sistemin, ultrastruktur xüsusiyyətlərin və bəzi genlərin ekspressiyasının tədqiqi” mövzusunda dissertasiya işinin ED 1.25 Dissertasiya şurasının elmi seminarında müzakirəsi keçirilib. 2415.01–“Molekulyar biologiya” ixtisasında biologiya elm sahəsi üzrə fəlsəfə doktoru elmi dərəcəsi almaq üçün təqdim edilən dissertasiya işinin elmi rəhbəri akademik İradə Hüseynova, rəyçiləri İraqın Süleymani Süleymaniyyə Universitetinin Kənd Təsərrüfatı Mühəndisliyi Elmləri Kollecinin Biotexnologiya və mədəni bitki elmləri Departamentinin professoru Emad Mahmood Al-Maaroof və Azərbaycan Respublikası Səhiyyə Nazirliyi Milli Onkologiya Mərkəzinin Molekulyar onkologiya laboratoriyasının müdiri b.ü.f.d. Leylaxanım Məlikovadır. Turanə İsgəndərova dissertasiyanın əsas məqamlarını şərh edib və mövzu ilə bağlı müzakirələr aparılıb. Şura üzvləri iddiaçıya öz rəy və fikirlərini bildirərək işin mövzusunun müasirliyini, aktuallığını, həmçinin elmi və praktik əhəmiyyətini vurğulayıblar. Səsvermənin nəticəsi əsasında Turanə İsgəndərovanın dissertasiya işinin əsas müdafiəyə buraxılması qərara alınıb.

На научном семинаре ИМББ состоялось обсуждение диссертационной работы по специальности «Молекулярная биология» + Фото Мая 16, 2025 | 15:00 / Семинары
16 мая на научном семинаре Диссертационного совета ЕД 1.25 состоялось обсуждение диссертационной работы научного сотрудника лаборатории биоадаптации Института молекулярной биологии и биотехнологий МНО АР Тураны Искендеровой на тему «Изучение антиоксидантной системы, ультраструктурных особенностей и экспрессии некоторых генов пшеницы в процессе естественного и засухоиндуцированного старения флагового листа». Научным руководителем диссертации на соискание ученой степени доктора философии по биологии по специальности 2415.01 – «Молекулярная биология» является академик Ирада Гусейнова, рецензенты – профессор Департамента биотехнологии и растениеводства Колледжа сельскохозяйственных инженерных наук Сулейманского Университета в г. Сулеймания, Ирак, Эмад Махмуд Аль-Мааруф и доктор философии по биологии, заведующая Лабораторией молекулярной онкологии Национального онкологического центра Министерства здравоохранения Азербайджанской Республики Лейлаханым Меликова. Турана Искендероа представила основные положения диссертации, по теме состоялись дискуссии. Рецензенты и члены совета высказали соискателю свои мнения и мысли, подчеркнув современность и актуальность темы диссертационной работы, а также ее научную и практическую значимость. По результатам голосования было принято решение допустить диссертацию Тураны Искендеровой к защите.