MBBİ-də “Molekulyar biologiya” ixtisası üzrə dissertasiya işinin elmi seminarda müzakirəsi keçirilib + Foto May 16, 2025 | 15:00 / Seminarlar
Mayın 16-da AR ETN Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunda Bioadaptasiya laboratoriyasının elmi işçisi Turanə İsgəndərovanın “Flaq yarpağın təbii və quraqlıqla induksiya olunan qocalması zamanı buğdada antioksidant sistemin, ultrastruktur xüsusiyyətlərin və bəzi genlərin ekspressiyasının tədqiqi” mövzusunda dissertasiya işinin ED 1.25 Dissertasiya şurasının elmi seminarında müzakirəsi keçirilib. 2415.01–“Molekulyar biologiya” ixtisasında biologiya elm sahəsi üzrə fəlsəfə doktoru elmi dərəcəsi almaq üçün təqdim edilən dissertasiya işinin elmi rəhbəri akademik İradə Hüseynova, rəyçiləri İraqın Süleymani Süleymaniyyə Universitetinin Kənd Təsərrüfatı Mühəndisliyi Elmləri Kollecinin Biotexnologiya və mədəni bitki elmləri Departamentinin professoru Emad Mahmood Al-Maaroof və Azərbaycan Respublikası Səhiyyə Nazirliyi Milli Onkologiya Mərkəzinin Molekulyar onkologiya laboratoriyasının müdiri b.ü.f.d. Leylaxanım Məlikovadır. Turanə İsgəndərova dissertasiyanın əsas məqamlarını şərh edib və mövzu ilə bağlı müzakirələr aparılıb. Şura üzvləri iddiaçıya öz rəy və fikirlərini bildirərək işin mövzusunun müasirliyini, aktuallığını, həmçinin elmi və praktik əhəmiyyətini vurğulayıblar. Səsvermənin nəticəsi əsasında Turanə İsgəndərovanın dissertasiya işinin əsas müdafiəyə buraxılması qərara alınıb.

Scientific Seminar of a PhD dissertation in “Molecular Biology” held at IMBB + Photo May 16, 2025 | 15:00 / Seminars
On May 16, a scientific seminar was held at the Institute of Molecular Biology and Biotechnologies (IMBB) of the Ministry of Science and Education of the Republic of Azerbaijan to discuss the PhD dissertation of Turana Isgandarova, a researcher at the Laboratory of Bioadaptation. The dissertation is titled: “Investigation of the antioxidant system, ultrastructural features, and expression of some genes in wheat during natural and drought-induced senescence of the flag leaf”. The discussion took place within the scientific seminar of the Dissertation Council ED 1.25. The scientific supervisor of the PhD dissertation in the specialty 2415.01 – “Molecular Biology”, within the field of biology, is Academician Irada Huseynova. The reviewers are Professor Emad Mahmood Al-Maaroof from the Department of Biotechnology and Crop Science, College of Agricultural Engineering Sciences, University of Sulaimani, Iraq, and PhD in Biology Leylakhanim Malikova, Head of the Molecular Oncology Laboratory at the National Oncology Center of the Ministry of Health of the Republic of Azerbaijan. Turana Isgandarova presented the main points of the dissertation, followed by discussions related to the topic. The members of the council shared their feedback with the applicant, emphasizing the relevance, contemporary importance, and both the scientific and practical value of the dissertation topic.
Following the voting results, it was decided to admit Turanə Isgandarova’s dissertation for final defense.