Akademik: Qarabağ və Şərqi Zəngəzur üçün ayrıca “Qırmızı kitab”ın hazırlanması mühüm əhəmiyyət kəsb edir May 22, 2025 | 19:37 / Mühüm hadisələr
Hazırda Qarabağ və Şərqi Zəngəzur rayonları üçün ayrıca “Qırmızı kitab”ın hazırlanması və nəşr edilməsi ilə bağlı konkret hüquqi-normativ qərar mövcud olmasa da, bu istiqamətdə mövcud elmi və institusional fəaliyyətlər gələcəkdə belə bir sənədin hazırlanmasının elmi və strateji baxımdan zəruriliyini açıq şəkildə nümayiş etdirir.
Bunu AZƏRTAC-a müsahibəsində Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının vitse-prezidenti, Elm və Təhsil Nazirliyi Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun baş direktoru, akademik İradə Hüseynova deyib.
Akademikin sözlərinə görə, Ekologiya və Təbii Sərvətlər Nazirliyi, Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası, Elm və Təhsil Nazirliyinin nəzdində fəaliyyət göstərmiş aidiyyəti elmi tədqiqat institutlarının son illərdə həmin regionlarda həyata keçirdikləri ekspedisiya və monitorinq fəaliyyəti, tanınmış alim-mütəxəssislər tərəfindən irəli sürülmüş təkliflər, həmçinin aparılan bərpa-bioloji tədqiqatlar bu ideyanın gerçəkləşdirilməsini daha da aktuallaşdırır: “Vətən müharibəsində əldə edilmiş tarixi Zəfərdən, Azərbaycanın ərazi bütövlüyünün və suverenliyinin tam bərpasından sonra həmin ərazilərdə genişmiqyaslı floristik və faunistik tədqiqatlar aparılıb. Tədqiqatlar nəticəsində Qarabağda və Şərqi Zəngəzurda əvvəllər qeydə alınmamış bir sıra nadir, endemik və relikt növlər aşkarlanıb və onların arealları dəqiqləşdirilib. Həmin növlərdən bəziləri beynəlxalq mühafizə statusuna malik olmaqla yanaşı, Azərbaycan Respublikasının “Qırmızı kitabı”nın III nəşrində də yer alıb. Hazırkı mərhələdə həmin nəşrdə Qarabağ regionundan təxminən 60 növ əks edilib, həmçinin 150-dən artıq növün nadir və itmək təhlükəsində olduğu elmi əsaslarla müəyyən edilib. Tədqiqatların nəticələrinə əsasən, həmin növlərin bioekoloji xüsusiyyətləri öyrənilib, yayılma coğrafiyası, populyasiya dinamikası və onların təbiətdəki mühafizə vəziyyəti qiymətləndirilib. Əldə olunan məlumatlar beynəlxalq mühafizə meyarlarına, o cümlədən Beynəlxalq Təbiəti Mühafizə İttifaqının kriteriyalarına uyğun olaraq sistemləşdirilib və diaqnostik monitorinqlər vasitəsilə ekoloji risklər müəyyənləşdirilib”.
İradə Hüseynova diqqətə çatdırıb ki, Qarabağda və Şərqi Zəngəzurda həyata keçirilən genişmiqyaslı yenidənqurma və bərpa layihələri fonunda biomüxtəlifliyin mühafizəsi məsələsi dövlətin ekoloji siyasətinin mühüm prioritetlərindəndir. “Azərbaycan Respublikasının işğaldan azad edilmiş ərazilərinə Böyük Qayıdışa dair I Dövlət Proqramı”nda da ekosistem xidmətlərinin bərpası, nadir növlərin qorunması və ətraf mühitə inteqrasiyalı yanaşma əsas strateji məqsədlərdən biri kimi göstərilib. Bu baxımdan, Qarabağ və Şərqi Zəngəzur üçün ayrıca regional “Qırmızı kitab”ın hazırlanması təkcə elmi deyil, həm də ekoloji, hüquqi və sosial aspektlərdən mühüm əhəmiyyət kəsb edir. Belə bir sənəd bölgənin bioloji ehtiyatlarının səmərəli idarə olunmasına, nadir və təhlükə altında olan növlərin daha dəqiq təsnifatına və onların mühafizəsinin optimallaşdırılmasına xidmət edəcək. Eyni zamanda, həmin təşəbbüs beynəlxalq səviyyədə Azərbaycanın ekoloji öhdəliklərinin yerinə yetirilməsinə və regionun transsərhəd biomüxtəliflik kontekstində təhlilinə də töhfə verə bilər. “Bu istiqamətdə ilkin addımlardan biri kimi Elm və Təhsil Nazirliyi Botanika İnstitutu tərəfindən hazırlanmış “Qarabağın nadir və nəsli kəsilməkdə olan növləri barədə məlumat kitabı”nda regionda yayılan nadir və itmək təhlükəsində olan 41 fəsiləyə aid 87 növ haqqında məlumat və şəkillər əks olunub. Son illərdə həmin institutun əməkdaşları regionda bir neçə yeni bitki, o cümlədən Zəngilan rayonundan Azərbaycan florası üçün Xarıbülbül cinsinin nadir və itmək təhlükəsində olan iki yeni növünü aşkar ediblər. Böyük Zəfərdən sonra Qarabağın bitki müxtəlifliyi ilə bağlı tədqiqatların aparılmasında, həmçinin Elm və Təhsil Nazirliyi Dendrologiya İnstitutu, Gəncə Dövlət Universitetinin Botanika kafedrası və digər elmi qurumların da əhəmiyyətli rolu olub”, - deyə akademik vurğulayıb.
Akademik bildirib ki, nəticə etibarilə, Qarabağın və Şərqi Zəngəzur regionunun təbiəti yalnız ölkənin milli sərvəti deyil, həm də Qafqazın ekoloji davamlılığı baxımından strateji əhəmiyyətə malikdir. Ona görə də bu ərazilər üçün ayrıca “Qırmızı kitab”ın hazırlanması və tətbiqi həm ekosistemlərin bərpası baxımından, həm də gələcək nəsillərə təbii irsin ötürülməsi baxımından aktual və zəruri məsələ kimi dəyərləndirilməlidir.

Академик: Подготовка отдельной «Красной книги» для Карабаха и Восточного Зангезура имеет большое значение Мая 22, 2025 | 19:37 / Важные события
Хотя в настоящее время нет конкретного правового и нормативного решения о подготовке и издании отдельной «Красной книги» для регионов Карабаха и Восточного Зангезура, существующая научная и институциональная деятельность в этом направлении наглядно демонстрирует научную и стратегическую необходимость подготовки такого документа в будущем.
Об этом в интервью АЗЕРТАДЖ заявила вице-президент Национальной академии наук Азербайджана, генеральный директор Института молекулярной биологии и биотехнологий Министерства науки и образования, академик Ирада Гусейнова.
По словам академика, экспедиционные и мониторинговые работы, проводимые в этих регионах в последние годы Министерством экологии и природных ресурсов, Национальной академией наук Азербайджана и соответствующими научно-исследовательскими институтами, действующими в системе Министерства науки и образования, выдвинутые предложения известных ученых и специалистов, а также проведенные реставрационно-биологические исследования делают реализацию этой идеи еще более актуальной: «После исторической Победы в Отечественной войне и полного восстановления территориальной целостности и суверенитета Азербайджана на этих территориях были проведены широкомасштабные флористические и фаунистические исследования. В результате исследований в Карабахе и Восточном Зангезуре был обнаружен ряд ранее не зарегистрированных редких, эндемичных и реликтовых видов, уточнены их ареалы. Некоторые из этих видов, помимо того, что имеют международный статус охраны, также включены в III издание «Красной книги» Азербайджанской Республики. На данном этапе в издание включено около 60 видов из Карабахского региона, научно обосновано, что более 150 видов относятся к редким и находящимся под угрозой исчезновения. По результатам исследований изучены биоэкологические характеристики этих видов, дана оценка географии распространения, динамики популяций и статуса их сохранности в природе. Полученная информация систематизирована в соответствии с международными критериями охраны, в том числе критериями Международного союза охраны природы. а Также путем диагностического мониторинга выявлены экологические риски.
Ирада Гусейнова довела до внимания, что на фоне масштабных проектов реконструкции и восстановления, реализуемых в Карабахе и Восточном Зангезуре, вопрос защиты биоразнообразия является одним из важных приоритетов экологической политики государства. В «I Государственной программе по великому возвращению на освобожденные территории Азербайджанской Республики» восстановление экосистемных услуг, защита редких видов и комплексный подход к окружающей среде также указаны в качестве одной из основных стратегических целей. В этой связи подготовка отдельной региональной «Красной книги» для Карабаха и Восточного Зангезура имеет большое значение не только с научной, но и с экологической, правовой и социальной точек зрения. Такой документ послужит эффективному управлению биологическими ресурсами региона, более точной классификации редких и находящихся под угрозой исчезновения видов и оптимизации способов их охраны.
В то же время эта инициатива может также способствовать выполнению экологических обязательств Азербайджана на международном уровне и анализу региона в контексте трансграничного биоразнообразия. «В качестве одного из первых шагов в этом направлении является подготовленная Институтом ботаники Министерства науки и образования «Информационная книга о редких и исчезающих видах Карабаха», которая содержит информацию и изображения о 87 редких и исчезающих видов, относящихся к 41 семейству, распространенных в регионе. За последние годы сотрудники этого института обнаружили в регионе несколько новых видов растений, в том числе два новых вида рода Xarıbülbül (Ophrys caucasica) из Зангиланского района, которые являются редкими и исчезающими представителями флоры Азербайджана. После Великой Победы Институт дендрологии Министерства науки и образования, кафедра ботаники Гянджинского государственного университета и другие научные учреждения также сыграли значительную роль в проведении исследований растительного разнообразия Карабаха», - подчеркнула академик.
Академик также отметила, что в конечном итоге, природа Карабаха и Восточно-Зангезурского региона является не только национальным богатством страны, но и имеет стратегическое значение с точки зрения экологической устойчивости Кавказа. Поэтому подготовку и введение отдельной «Красной книги» для этих территорий следует считать неотложным и необходимым вопросом, как с точки зрения восстановления экосистем, так и передачи природного наследия будущим поколениям.