Akademik Iradə Hüseynovanın 60 illik yubileyidir! May 24, 2025 | 00:04 / Yubileylər
Sizi - Azərbaycanda biologiya elminin inkişafında böyük xidmətləri olan görkəmli alimi, Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının həqiqi üzvünü, biologiya elmləri doktorunu, professoru 60 illik yubileyiniz münasibətilə səmimi qəlbdən təbrik edir, Sizə uzun ömür, cansağlığı və gələcək elmi-pedaqoji və ictimai-təşkilati  fəaliyyətinizdə uğurlar arzulayırıq.
Siz Azərbaycan qadınının zəhmətsevərliyini, müdrikliyini və ziyalılığını öz şəxsinizdə parlaq şəkildə təcəssüm etdirirsiniz. Dərin intellektiniz, təşkilatçılıq bacarığınız, prinsipial mövqeyiniz, sadəliyiniz və insanlara olan xoş münasibətinizlə elmi və ictimai mühitdə böyük nüfuz qazanmısınız. Sizin elmi fəaliyyətiniz respublikamızda ali təhsilin və elmin inteqrasiyasına, molekulyar biologiya və biotexnologiyanın müasir istiqamətlərinin inkişafına və ölkəmizin beynəlxalq elmi məkanlarda layiqli təmsil olunmasına mühüm töhfələr göstərmişdir. Gərgin elmi fəaliyyətinizin nəticəsində “EkoMir - 2024” beynəlxalq ekologiya mükafatına layiq görülməyiniz Azərbaycan aliminin dünya elmindəki nüfuzunun göstəricisidir.
Uzunillik zəhmətiniz, elmi-praktik fəaliyyətiniz, həmçinin institutda həyata keçirdiyiniz çoxşaxəli layihələr Azərbaycanda biologiya elminin inkişafına mühüm töhfələr vermişdir. Siz molekulyar biologiya sahəsində özünəməxsus məktəb yaratmış, bu istiqamətdə ölkəmizdə və onun hüdudlarından kənarda tanınan dəyərli elmi işlərə imza atmısınız. Yüksək idarəçilik və təşkilatçılıq qabiliyyətiniz sayəsində institutda elmi mühitin yaradılması istiqamətində effektiv nailiyyətlər əldə olunmuş, gənc alim və mütəxəssislərin elmə marağı artmış, beynəlxalq elmi əməkdaşlıqlar genişlənmişdir. Siz təkcə alim kimi deyil, pedaqoq, tədqiqatçı və elm təşkilatçısı kimi də yüksək hörmət və rəğbət qazanmısınız. İnstitutda magistrant və doktorant hazırlığının dünya standartlarına uyğun şəkildə təşkil olunmasında Sizin əməyiniz danılmazdır. Alimin ən böyük mirası onun yetişdirdiyi tələbələrdir. Bu gün Sizin tövsiyəniz və bilavasitə dəstəyiniz sayəsində tələbələriniz dünyanın Fransa, Böyük Britaniya, Belçika, Türkiyə, İtaliya və s. kimi qabaqcıl dövlətlərinin aparıcı universitetlərində doktorantura təhsili alır və uğurla tədqiqatlar aparırlar.
Siz yüksək intellekti, prinsipial mövqeyi, təvazökarlığı, özünə və başqalarına qarşı tələbkarlığı ilə seçilən əsl ziyalı və bacarıqlı elm təşkilatçısısınız. AMEA-nın vitse-prezidenti, AMEA-nın Biologiya və Tibb elmləri bölməsinin sədri, AR ATN Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun baş direktoru,  eyni zamanda institutun Elmi şurasının və institutun nəzdində fəaliyyət göstərən Dissertasiya şurasının sədri, “AMEA-nın Məruzələri” jurnalının redaksiya heyətinin üzvü, AMEA-nın “Həyat Elmləri və Biotibb” jurnalının baş redaktorunun müavini, “AR ETN Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun Elmi Əsərləri” jurnalının baş redaktoru, YUNESKO yanında “Bioetika, elmi biliklərin və texnologiyanın etikası” üzrə Milli Komitənin səlahiyyətli nümayəndəsinin müavini, YAP-ın üzvü, Bakı Dövlət Universitetinin professoru və digər vəzifələrdə uğurlu fəaliyyətiniz buna bariz nümunədir.
Əziz İradə xanım, bu əlamətdar gündə Sizi bir daha təbrik edir, möhtərəm Prezidentimiz cənab İlham Əliyevin rəhbərliyi altında ölkəmizdə aparılan davamlı inkişaf və tərəqqi, Azərbaycan elminə yorulmadan xidmət etmək yolunda yeni-yeni yaradıcılıq uğurları, həyata keçirmək istədiyiniz layihə və planlarda davamlı nailiyyətlər, möhkəm cansağlığı, uzun ömür arzulayırıq. Qoy bundan sonrakı illər həyatınıza daha çox uğur, mənəvi rahatlıq və bol-bol sevinc gətirsin!

Академику Ираде Гусейновой исполнилось 60 лет! Мая 24, 2025 | 00:04 / Юбилеи
Сердечно поздравляем Вас - выдающегося ученого, внесшего большой вклад в развитие биологической науки в Азербайджане, действительного члена Национальной академии наук Азербайджана, доктора биологических наук, профессора - с 60-летием и желаем Вам долгих лет жизни, крепкого здоровья и успехов в дальнейшей научной, педагогической и общественно-организационной деятельности.
Вы блестяще олицетворяете в своем лице трудолюбие, мудрость и интеллект азербайджанской женщины. Своим глубоким интеллектом, организаторскими способностями, принципиальной позицией, простотой и добрым отношением к людям Вы приобрели большое влияние в научной и общественной среде. Ваша научная деятельность внесла значительный вклад в интеграцию высшего образования и науки в нашей республике, развитие современных направлений молекулярной биологии и биотехнологии, достойное представление нашей страны на международных научных площадках.
В результате Вашей интенсивной научной деятельности Вы были удостоены международной экологической премии «ЭкоМир - 2024», что является показателем авторитета азербайджанского ученого в мировой науке.
Ваша многолетний труд, научно-практическая деятельность, а также реализованные Вами в институте многопрофильные проекты внесли значительный вклад в развитие биологической науки в Азербайджане. Вы создали уникальную школу в области молекулярной биологии, провели ценную научную работу в этом направлении, которая признана в нашей стране и за ее пределами. Благодаря Вашим высоким управленческим и организаторским способностям, достигнуты эффективные результаты в создании научной среды в институте, возрос интерес молодых ученых и специалистов к науке, расширилось международное научное сотрудничество. Вы заслужили глубокое уважение и симпатию не только как ученый, но и как преподаватель, исследователь и организатор науки. Ваша работа по организации подготовки магистрантов и докторантов в институте в соответствии с мировыми стандартами - неоспорима. Величайшее наследие ученого — это подготовленные им студенты. Сегодня, благодаря Вашим советам и непосредственной поддержке, Ваши ученики получают докторское образование и успешно ведут научные исследования в ведущих университетах передовых стран, таких как Франция, Великобритания, Бельгия, Турция, Италия и др.
Вы по-настоящему умный и способный организатор науки, отличающийся высоким интеллектом, принципиальной позицией, скромностью и требовательностью к себе и другим. Ярким примером этого является ваша успешная деятельность на должностях вице-президента НАНА, председателя Отделения биологии и медицинских наук НАНА, генерального директора Института молекулярной биологии и биотехнологий Министерства науки и образования Азербайджанской Республики, председателя Ученого совета института и диссертационного совета, действующего при институте, члена редколлегии журнала «Доклады НАНА», заместителя главного редактора журнала «Науки о жизни и биомедицина» НАНА, главного редактора журнала «Научные труды Института молекулярной биологии и биотехнологий Министерства науки и образования Азербайджанской Республики», заместителя полномочного представителя Национального комитета по «Биоэтике, этике научных знаний и технологий» при ЮНЕСКО, члена Молодежной партии, профессора Бакинского государственного университета и других должностях.
Дорогая Ирада ханум, в этот знаменательный день мы еще раз поздравляем Вас с юбилеем, Желаем Вам и впредь оставаться активным участником дальнейшего развития и прогресса в нашей стране под руководством нашего уважаемого Президента господина Ильхама Алиева. Новых творческих успехов Вам в неустанном служении азербайджанской науке, дальнейших достижений в проектах и планах, которые Вы хотите реализовать, крепкого здоровья и долгих лет жизни. Пусть последующие годы принесут Вам еще больше успехов, душевного комфорта и много радости в жизни!