MBBİ-nin əməkdaşları Əkinçilik Elmi-Tədqiqat İnstitutunun Qobustan Bölgə Təcrübə Stansiyasında elmi ezamiyyətdə olublar + Foto May 26, 2025 | 17:00 / Ezamiyyətlər
22-23 may 2025-ci il tarixlərində AR ETN-nin Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun Bioadaptasiya laboratoriyasının aparıcı elmi işçisi, b.ü.f.d. Samirə Rüstəmova, Molekulyar biologiya ixtisası üzrə doktorant, laboratoriyanın kiçik elmi işçisi Qönçə Ələkbərova, Karbonun fotosintetik assimilyasiyasının enzimologiyası laboratoriyasının aparıcı elmi işçisi, b.ü.f.d. Ulduzə Qurbanova Kənd Təsərrüfatı Nazirliyi Əkinçilik Elmi-Tədqiqat İnstitutunun Qobustan Bölgə Təcrübə Stansiyasında elmi ezamiyyətdə olublar. Ezamiyyənin əsas məqsədi müsabiqəli sort sınağı və bütöv genom üzrə assosiasiyaların tədqiqi (GWAS) üçün əkilmiş buğda genotiplərində sünbülləmə fazasında müvafiq fenoloji müşahidələrin aparılması olmuşdur. Bitkinin fizioloji vəziyyətini qeyri-invaziv olaraq müəyyən etməyə imkan verən PolyPen RP 410 NIR cihazının köməyilə buğda genotiplərində ölçmələr aparılmışdır. Eyni zamanda torpaqda nəmliyi ölçən xüsusi sensorun vasitəsilə suyun miqdarı təyin edilmiş, kontaktsız rəqəmsal lazer infra-qırmızı termometr ilə bitki örtüyünün temperaturu ölçülmüşdür. Bütün genotiplərdən nümunələr götürülərək molekulyar-bioloji, həmçinin biokimyəvi analizlərin aparılması üçün laboratoriyaya gətirilmişdir.

Сотрудники ИМББ находились в научной командировке на Гобустанской региональной опытной станции НИИ Земледелия + Фото Мая 26, 2025 | 17:00 / Командировки
22-23 мая 2025 года ведущий научный сотрудник Лаборатории биоадаптации Института молекулярной биологии и биотехнологий Министерства Науки и образования Азербайджанской Республики, доктор философии по биологии Самира Рустамова, ведущий научный сотрудник Лаборатории энзимологии фотосинтетической ассимиляции углерода, доктор философии по биологии Улдуза Гурбанова и докторант по специальности Молекулярная биология, младший научный сотрудник той же лаборатории Гонча Алекперова,  находились в научной командировке на Гобустанской региональной опытной станции НИИ Земледелия Министерства сельского хозяйства Азербайджана. Основной целью командировки было проведение соответствующих фенологических наблюдений в фазу колошения генотипов пшеницы, высаженных для конкурсного сортоиспытания и полногеномных ассоциативных исследований (GWAS). Измерения на генотипах пшеницы проводились с помощью прибора PolyPen RP 410 NIR, который позволяет неинвазивно определять физиологическое состояние растения. При этом количество воды определялось с помощью специального датчика, измеряющего влажность почвы, а температура растений измерялась с помощью бесконтактного цифрового лазерного инфракрасного термометра. У всех генотипов были взяты образцы и доставлены в лабораторию для молекулярно-биологического и биохимического анализа.