MBBİ-nin əməkdaşları Əkinçilik Elmi-Tədqiqat İnstitutunun Qobustan Bölgə Təcrübə Stansiyasında elmi ezamiyyətdə olublar + Foto May 26, 2025 | 17:00 / Ezamiyyətlər
22-23 may 2025-ci il tarixlərində AR ETN-nin Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun Bioadaptasiya laboratoriyasının aparıcı elmi işçisi, b.ü.f.d. Samirə Rüstəmova, Molekulyar biologiya ixtisası üzrə doktorant, laboratoriyanın kiçik elmi işçisi Qönçə Ələkbərova, Karbonun fotosintetik assimilyasiyasının enzimologiyası laboratoriyasının aparıcı elmi işçisi, b.ü.f.d. Ulduzə Qurbanova Kənd Təsərrüfatı Nazirliyi Əkinçilik Elmi-Tədqiqat İnstitutunun Qobustan Bölgə Təcrübə Stansiyasında elmi ezamiyyətdə olublar. Ezamiyyənin əsas məqsədi müsabiqəli sort sınağı və bütöv genom üzrə assosiasiyaların tədqiqi (GWAS) üçün əkilmiş buğda genotiplərində sünbülləmə fazasında müvafiq fenoloji müşahidələrin aparılması olmuşdur. Bitkinin fizioloji vəziyyətini qeyri-invaziv olaraq müəyyən etməyə imkan verən PolyPen RP 410 NIR cihazının köməyilə buğda genotiplərində ölçmələr aparılmışdır. Eyni zamanda torpaqda nəmliyi ölçən xüsusi sensorun vasitəsilə suyun miqdarı təyin edilmiş, kontaktsız rəqəmsal lazer infra-qırmızı termometr ilə bitki örtüyünün temperaturu ölçülmüşdür. Bütün genotiplərdən nümunələr götürülərək molekulyar-bioloji, həmçinin biokimyəvi analizlərin aparılması üçün laboratoriyaya gətirilmişdir.

Employees of the Institute of Molecular Biology and Biotechnologies Were on a Scientific Mission at the Gobustan Regional Experimental Station of the Research Institute of Crop Husbandry + Photo May 26, 2025 | 17:00 / Scientific mission
On May 22–23, 2025,  PhD in Biology, leading researcher at the Bioadaptation Laboratory of the IMBB Samira Rustamova,  PhD student in Molecular Biology and junior researcher at the same laboratory Goncha Alakbarova, and PhD in Biology Ulduza Gurbanova, leading researcher at the laboratory of Enzymology of Photosynthetic Carbon Assimilation were on a scientific mission at the Gobustan Regional Experimental Station of the Research Institute of Crop Husbandry under the Ministry of Agriculture. The main purpose of the mission was to conduct relevant phenological observations during the heading stage of wheat genotypes planted for competitive variety trials and genome-wide association studies (GWAS). Measurements on the wheat genotypes were carried out using the PolyPen RP 410 NIR device, which enables non-invasive assessment of the physiological state of the plant. At the same time, soil moisture levels were determined using a special sensor, and the temperature of the plant canopy was measured with a non-contact digital laser infrared thermometer. Samples from all genotypes were collected and brought to the laboratory for molecular-biological and biochemical analyses.