MBBİ-nin əməkdaşları Əkinçilik Elmi-Tədqiqat İnstitutunun Qobustan Bölgə Təcrübə Stansiyasında elmi ezamiyyətdə olublar + Foto May 29, 2025 | 19:00 / Ezamiyyətlər
AR Elm və Təhsil Nazirliyi Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun Xloroplastların fotokimyası laboratoriyasının müdiri AMEA-nın müxbir üzvü İbrahim Əzizov, laboratoriyanın aparıcı elmi işçisi, b.ü.f.d, dosent Mayaxanım Xanışova, aparıcı elmi işçi, b.ü.f.d, Ülkər İbrahimova, elmi işçi Könül Tağıyeva Kənd Təsərrüfatı Nazirliyi Əkinçilik Elmi-Tədqiqat İnstitutunun Qobustan Bölgə Təcrübə Stansiyasında elmi ezamiyyətdə olublar. Ezamiyyənin əsas məqsədi Təcrübə Stansiyasında əkilmiş valideyn forma və hibridlərdə bitkinin inkişaf fazalarına, 1m2 sahədə bitki sıxlığına və xəstəliklərə davamlılığına görə qiymətləndirmə olmuşdur.  Daha sonra bitkilərdə fotosintetik piqmentlərin miqdarı, yarpaq sahəsi, nisbi su tutumu kimi bir sıra morfofizioloji parametrləri müəyyən etmək üçün nümunələr götürülmüşdür.

Сотрудники ИМББ находились в научной командировке на Гобустанской региональной опытной станции ​​НИИ Земледелия + Фото Мая 29, 2025 | 19:00 / Командировки
Заведующий лабораторией фотохимии хлоропластов Института молекулярной биологии и биотехнологий Министерства науки и образования Азербайджанской Республики, член-корреспондент НАНА Ибрагим Азизов, ведущий научный сотрудник лаборатории, доктор философии по биологии, доцент Маяханым Ханишова, ведущий научный сотрудник, доктор философии по биологии Улькяр Ибрагимова, научный сотрудник Кенуль Тагиева находились в научной командировке на Гобустанской региональной опытной станции НИИ земледелия Министерства сельского хозяйства АР. Основной целью командировки была оценка фаз развития родительских форм и гибридов пшеницы, определение густоты растений, высаженных на 1м2 площади, и устойчивости их к болезням. Затем были взяты образцы для определения ряда морфофизиологических параметров растений, таких как количество фотосинтетических пигментов, площадь листьев и относительная влагоемкость.