Xəzər dənizinin Abşeron yarımadası sahillərinə növbəti elmi ekspedisiya təşkil olunub + Foto May 30, 2025 | 12:00 / Ezamiyyətlər
Mayın 30-da “Xəzər dənizi yosunlarından biotexnoloji yolla hidrogen alınması” layihəsi çərçivəsində növbəti elmi ekspedisiya keçirilib. Xəzər dənizinin yosun bioresurslarından enerji alınması imkanlarının  öyrənilməsi məqsədilə təşkil olunan ekspedisiyada AR ETN Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun əməkdaşları b.ü.f.d. Nahidə Əliyeva, elmi işçi Könül Cümşüdlü və institutun doktorantı Ruslan Süleymanov iştirak ediblər.  Xəzər dənizinin Abşeron yarımadası sahillərindən toplanmış nümunələr biokimyəvi, fizioloji və biofiziki tədqiqatların aparılması üçün laboratoriyaya gətirilib. Ekspedisiya zamanı həmçinin sahilboyu temperatur, küləyin sürəti və günəş radiasiyası ölçülüb.

Another scientific expedition was organized to the shores of the Absheron Peninsula of the Caspian Sea + Photo May 30, 2025 | 12:00 / Scientific mission
On May 30, another scientific expedition was carried out within the framework of the project “Biotechnological Production of Hydrogen from Caspian Sea Algae”.  The expedition, organized to explore the potential of obtaining energy from algal bioresources of the Caspian Sea, involved researchers from the Institute of Molecular Biology and Biotechnologies of the Ministry of Science and Education of the Republic of Azerbaijan – PhD in Biology Nahida Aliyeva, research fellow Konul Jumshudlu, and the institute's PhD student Ruslan Suleymanov. The samples collected from the shores of the Absheron Peninsula of the Caspian Sea were brought to the laboratory for biochemical, physiological, and biophysical studies. During the expedition, coastal temperature, wind speed, and solar radiation were also measured.