Xəzər dənizinin Abşeron yarımadası sahillərinə növbəti elmi ekspedisiya təşkil olunub + Foto İyn 20, 2025 | 12:00 / Ezamiyyətlər
İyunun 20-də Azərbaycan Respublikası Elm və Təhsil Nazirliyi Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun əməkdaşları “Xəzər dənizi yosunlarından biotexnoloji yolla hidrogen alınması” layihəsi çərçivəsində Xəzər dənizinin Abşeron yarımadası sahillərində növbəti elmi ekspedisiyada iştirak ediblər.  Biologiya üzrə fəlsəfə doktoru Nahidə Əliyeva, elmi işçi Könül Cümşüdlü və doktorant Ruslan Süleymanov tərəfindən yosun nümunələri toplanaraq müvafiq tədqiqatlar üçün laboratoriyaya gətirilib. Götürülən nümunələr üzərində biokimyəvi, fizioloji və biofiziki analizlərin aparılması nəzərdə tutulur. Bununla yanaşı, ətraf mühitin parametrlərinin – temperaturun, küləyin sürətinin və günəş radiasiyasının da ölçülməsi həyata keçirilib. Adı çəkilən layihə çərçivəsində təşkil olunmuş ekspedisiyalarda məqsəd Xəzər dənizinin yosun bioresurslarının alternativ enerji mənbəyi kimi potensialını araşdırmaqdır.

Организована очередная научная экспедиция на побережье Апшеронского полуострова Каспийского моря + Фото Июн 20, 2025 | 12:00 / Командировки
20 июня сотрудники Института молекулярной биологии и биотехнологий Министерства науки и образования Азербайджанской Республики приняли участие в очередной научной экспедиции на побережье Апшеронского полуострова Каспийского моря в рамках проекта «Биотехнологическое производство водорода из водорослей Каспийского моря». Образцы водорослей были собраны доктором философии по биологическим наукам Нахидой Алиевой, научным сотрудником Кенуль Джумшудлу и докторантом Русланом Сулеймановым и доставлены в лабораторию для проведения соответствующих исследований. Планируется проведение биохимических, физиологических и биофизических анализов отобранных образцов. Кроме того, измерялись также параметры окружающей среды — температура воздуха и воды, скорость ветра и уровень солнечной радиации. Целью экспедиций, организованных в рамках указанного проекта, является исследование потенциала биоресурсов водорослей Каспийского моря как альтернативного источника энергии.