Xəzər dənizinin Abşeron yarımadası sahillərinə növbəti elmi ekspedisiya təşkil olunub + Foto İyn 20, 2025 | 12:00 / Ezamiyyətlər
İyunun 20-də Azərbaycan Respublikası Elm və Təhsil Nazirliyi Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun əməkdaşları “Xəzər dənizi yosunlarından biotexnoloji yolla hidrogen alınması” layihəsi çərçivəsində Xəzər dənizinin Abşeron yarımadası sahillərində növbəti elmi ekspedisiyada iştirak ediblər.  Biologiya üzrə fəlsəfə doktoru Nahidə Əliyeva, elmi işçi Könül Cümşüdlü və doktorant Ruslan Süleymanov tərəfindən yosun nümunələri toplanaraq müvafiq tədqiqatlar üçün laboratoriyaya gətirilib. Götürülən nümunələr üzərində biokimyəvi, fizioloji və biofiziki analizlərin aparılması nəzərdə tutulur. Bununla yanaşı, ətraf mühitin parametrlərinin – temperaturun, küləyin sürətinin və günəş radiasiyasının da ölçülməsi həyata keçirilib. Adı çəkilən layihə çərçivəsində təşkil olunmuş ekspedisiyalarda məqsəd Xəzər dənizinin yosun bioresurslarının alternativ enerji mənbəyi kimi potensialını araşdırmaqdır.

A scientific expedition has been organized to the coastal areas of the Absheron Peninsula of the Caspian Sea + Photo Jun 20, 2025 | 12:00 / Scientific mission
On June 20, within the framework of the project “Hydrogen production from Caspian Sea algae through biotechnological methods,” employees of the Institute of Molecular Biology and Biotechnologies of the Ministry of Science and Education of the Republic of Azerbaijan participated in a scientific expedition to the coastal areas of the Absheron Peninsula of the Caspian Sea. During the expedition, PhD in Biology Nahida Aliyeva, researcher Konul Jumshudlu, and PhD student Ruslan Suleymanov collected algae samples, which were brought to the laboratory for further research. The collected samples are intended for biochemical, physiological, and biophysical analyses. In addition, environmental parameters such as temperature, wind speed, and solar radiation were also measured. The main goal of the expeditions organized within the mentioned project is to explore the potential of the algal bioresources of the Caspian Sea as an alternative energy source.