Akademik Cəlal Əliyevin Fəxri Xiyabandakı məzarı ziyarət olunub + Foto İyn 30, 2025 | 11:00 / Mühüm hadisələr
İyunun 30-da görkəmli alim və ictimai-siyasi xadim akademik Cəlal Əliyevin anadan olmasından 97-ci il keçir. Bu münasibətlə Azərbaycan Respublikası Elm və Təhsil Nazirliyi Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun baş direktoru, AMEA-nın vitse-prezidenti akademik İradə Hüseynovanın rəhbərliyi ilə institutun kollektivi və akademik Cəlal Əliyev elmi məktəbinin yetirmələri alimin Fəxri Xiyabandakı məzarını ziyarət ediblər.
Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutu ilə yanaşı, Kənd Təsərrüfatı Nazirliyinin Əkinçilik Elmi-Tədqiqat İnstitutunun əməkdaşları da akademik Cəlal Əliyevin məzarını ziyarət edərək onun elmə və kənd təsərrüfatına verdiyi əvəzsiz töhfələrini dərin minnətdarlıqla xatırlayıblar.
Anım mərasimində iştirak edənlər akademikin əziz xatirəsini ehtiramla yad edərək, məzarı üzərinə əklil və gül dəstələri düzüb, ruhuna dualar oxuyublar.
Akademik Cəlal Əliyevin zəngin elmi irsi və onun yaratdığı elmi məktəb bu gün də Azərbaycan elminin inkişafına xidmət edir və yeni nəsil alimlərə örnək olur.

Посещение могилы академика Джалала Алиева в Аллее почетного захоронения + Фото Июн 30, 2025 | 11:00 / Важные события
30 июня исполняется 97 лет со дня рождения выдающегося ученого и общественно-политического деятеля, академика Джалала Алиева. В связи с этим сотрудники института Молекулярной биологии и биотехнологий Министерства науки и образования Азербайджанской Республики во главе с генеральным директором института, вице-президентом НАНА, академиком Ирадой ханум Гусейновой и ученики научной школы академика Джалала Алиева посетили могилу ученого в Аллее почетного захоронения.
Также могилу академика Джалала Алиева посетили и сотрудники Научно-исследовательского института земледелия Министерства сельского хозяйства Азербайджана, которые с глубокой благодарностью вспомнили его неоценимый вклад в науку и сельское хозяйство.
Присутствовавшие на траурной церемонии почтили светлую память академика, возложили венки и букеты цветов на его могилу, помолились за упокой его души.
Богатое научное наследие академика Джалала Алиева и созданная им научная школа и сегодня служат развитию азербайджанской науки и служат примером для нового поколения ученых.