Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunda akademik Cəlal Əliyevin anadan olmasının 97-ci ildönümünə həsr olunmuş tədbir keçirilib + Foto İyn 30, 2025 | 13:00 / Tədbirlər
Azərbaycan Respublikası Elm və Təhsil Nazirliyinin Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunda görkəmli alim və ictimai-siyasi xadim akademik Cəlal Əliyevin anadan olmasının 97-ci ildönümünə həsr olunmuş tədbir keçirilib.
Alimin xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla qeyd olunub. Tədbiri giriş sözü ilə açan AMEA-nın vitse-prezidenti, institutun baş direktoru akademik İradə Hüseynova akademik Cəlal Əliyevin həyat yolu, elmi və elmi-təşkilati fəaliyyəti haqqında məlumat verib, onun Azərbaycan və dünya elminə verdiyi töhfələrdən danışıb. İradə Hüseynova qeyd edib ki, 30 iyun yalnız akademik Cəlal Əliyevin doğum günü deyil, eyni zamanda Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun yaranma tarixidir. Əsası akademik Cəlal Əliyev tərəfindən qoyulan və onun ideyaları əsasında formalaşan institut artıq 9 ildir ki, uğurla fəaliyyət göstərir.
Çıxışında akademik İradə Hüseynova vurğulayıb ki, Cəlal Əliyevin fotosintez və fototənəffüs proseslərinin molekulyar-genetik əsaslarının tədqiqi sahəsində apardığı araşdırmalar, əldə etdiyi nəticələr, yaratdığı çoxsaylı buğda sortları nəinki respublikamızda, həm də beynəlxalq elmi ictimaiyyətdə yüksək qiymətləndirilib. Akademikin tələbələrinin Azərbaycanda və  dünyanın müxtəlif ölkələrində əldə etdiyi nailiyyətlər onun yaratdığı elmi məktəbin qüdrətini bir daha təsdiqləyir. Bu uğurlar isə  məhz onun müəllimlik fəaliyyətindəki yüksək prinsipiallıq, tələbkarlıq, qayğıkeşlik və fədakarlıqla birbaşa bağlıdır. Qürurverici haldır ki, Cəlal müəllimin yetirmələri bu gün ölkəmizdə gənc alimlərin formalaşmasında mühüm rol oynayır, bu çətin və məsuliyyətli yolda öz ustadlarının elmi və mənəvi irsinə sadiqlik nümayiş etdirirlər.
Tədbirdə çıxış edən digər natiqlər də böyük alim haqqında xoş xatirələrini bölüşüb, onun əziz xatirəsinin daim qəlblərdə yaşayacağını vurğulayıblar.

An event dedicated to the 97th anniversary of Academician Jalal Aliyev’s birth was held at the Institute of Molecular Biology and Biotechnologies.  + Photo Jun 30, 2025 | 13:00 / Events
An event dedicated to the 97th anniversary of the birth of prominent scientist and public-political figure Academician Jalal Aliyev was held at the Institute of Molecular Biology and Biotechnologies of the Ministry of Science and Education of the Republic of Azerbaijan.
The memory of the scientist was honored with a moment of silence. The event was opened with an introductory speech by Vice-President of ANAS and Director General of the institute, Academician Irada Huseynova. She spoke about the life, scientific and organizational activities of Academician Jalal Aliyev and highlighted his contributions to Azerbaijani and global science. Irada Huseynova noted that June 30 is not only the birthday of Academician Jalal Aliyev, but also marks the founding date of the Institute of Molecular Biology and Biotechnologies. The institute, founded by academician Jalal Aliyev and formed based on his ideas, has been operating successfully for 9 years.
In her speech, Academician Irada Huseynova emphasized that Jalal Aliyev’s research on the molecular-genetic basis of photosynthesis and photorespiration processes, the results he achieved, and the numerous wheat varieties he developed have been highly valued not only in our country but also by the international scientific community. The achievements of the academician’s students in Azerbaijan and various countries around the world once again affirm the strength of the scientific school he established. These successes are directly related to his high level of principle, demandingness, caring, and dedication in his teaching activities. It is a matter of pride that today, the students of Professor Jalal play an important role in the formation of young scientists in our country, demonstrating loyalty to the scientific and spiritual heritage of their masters on this difficult and responsible path.
Other speakers at the event also shared their fond memories of the great scientist and emphasized that his cherished memory will forever live in hearts.