Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunda akademik Cəlal Əliyevin anadan olmasının 97-ci ildönümünə həsr olunmuş tədbir keçirilib + Foto İyn 30, 2025 | 13:00 / Tədbirlər
Azərbaycan Respublikası Elm və Təhsil Nazirliyinin Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunda görkəmli alim və ictimai-siyasi xadim akademik Cəlal Əliyevin anadan olmasının 97-ci ildönümünə həsr olunmuş tədbir keçirilib.
Alimin xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla qeyd olunub. Tədbiri giriş sözü ilə açan AMEA-nın vitse-prezidenti, institutun baş direktoru akademik İradə Hüseynova akademik Cəlal Əliyevin həyat yolu, elmi və elmi-təşkilati fəaliyyəti haqqında məlumat verib, onun Azərbaycan və dünya elminə verdiyi töhfələrdən danışıb. İradə Hüseynova qeyd edib ki, 30 iyun yalnız akademik Cəlal Əliyevin doğum günü deyil, eyni zamanda Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun yaranma tarixidir. Əsası akademik Cəlal Əliyev tərəfindən qoyulan və onun ideyaları əsasında formalaşan institut artıq 9 ildir ki, uğurla fəaliyyət göstərir.
Çıxışında akademik İradə Hüseynova vurğulayıb ki, Cəlal Əliyevin fotosintez və fototənəffüs proseslərinin molekulyar-genetik əsaslarının tədqiqi sahəsində apardığı araşdırmalar, əldə etdiyi nəticələr, yaratdığı çoxsaylı buğda sortları nəinki respublikamızda, həm də beynəlxalq elmi ictimaiyyətdə yüksək qiymətləndirilib. Akademikin tələbələrinin Azərbaycanda və  dünyanın müxtəlif ölkələrində əldə etdiyi nailiyyətlər onun yaratdığı elmi məktəbin qüdrətini bir daha təsdiqləyir. Bu uğurlar isə  məhz onun müəllimlik fəaliyyətindəki yüksək prinsipiallıq, tələbkarlıq, qayğıkeşlik və fədakarlıqla birbaşa bağlıdır. Qürurverici haldır ki, Cəlal müəllimin yetirmələri bu gün ölkəmizdə gənc alimlərin formalaşmasında mühüm rol oynayır, bu çətin və məsuliyyətli yolda öz ustadlarının elmi və mənəvi irsinə sadiqlik nümayiş etdirirlər.
Tədbirdə çıxış edən digər natiqlər də böyük alim haqqında xoş xatirələrini bölüşüb, onun əziz xatirəsinin daim qəlblərdə yaşayacağını vurğulayıblar.

В Институте молекулярной биологии и биотехнологий Министерства науки и образования Азербайджанской Республики состоялось мероприятие, посвященное 97-й годовщине со дня рождения академика Джалала Алиева + Фото Июн 30, 2025 | 13:00 / Мероприятия
Память ученого была отмечена минутой молчания. Открывая мероприятие вступительной речью, вице-президент НАНА, генеральный директор института, академик Ирада Гусейнова предоставила информацию о жизненном пути, научной и научно-организационной деятельности академика Джалала Алиева, рассказала о его вкладе в азербайджанскую и мировую науку. Ирада Гусейнова отметила, что 30 июня — это не только день рождения академика Джалала Алиева, но и дата создания Института молекулярной биологии и биотехнологий. Институт, основанный академиком Джалалом Алиевым и сформированный на основе его идей, успешно функционирует уже 9 лет.
В своем выступлении академик Ирада Гусейнова подчеркнула, что исследования Джалала Алиева в области молекулярно-генетических основ процессов фотосинтеза и фотодыхания, достигнутые им результаты, созданные им многочисленные сорта пшеницы получили высокую оценку не только в нашей республике, но и в международном научном сообществе. Достижения учеников академика в Азербайджане и в различных странах мира еще раз подтверждают мощь созданной им научной школы. Эти успехи напрямую связаны с его принципиальностью, требовательностью, заботой и самоотверженностью в преподавательской деятельности. Гордостью является то, что сегодня ученики академика Джалала Алиева играют важную роль в формировании молодых ученых нашей страны, демонстрируя преданность научному и духовному наследию своего учителя на этом сложном и ответственном пути.
Другие участники мероприятия в своих выступлениях также поделились теплыми воспоминаниями о великом ученом и подчеркнули, что светлая память о нем всегда будет жить в наших сердцах.