Asan xidmət könüllüləri AR ETN Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunda olublar + Foto İyl 07, 2025 | 12:31 / Mühüm hadisələr
İyulun 7-də Asan xidmət könüllüləri AR ETN Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutuna səfər ediblər. Əvvəlcə gənclər institutun laboratoriyalarında aparılan təcrübələrlə və müasir cihazların iş prinsipi ilə tanış olublar. Daha sonra institutun icraçı direktoru, b.ü.f.d., dosent Ələmdar Məmmədov onlara molekulyar biologiyanın müasir metodları, genomun öyrənilməsinin dərman preparatlarının hazırlanmasındakı rolu və biotexnoloji tədqiqatlarda süni intellektin tətbiqi barədə ətraflı məlumat verib. Könüllülər alimin çıxışını böyük maraqla dinləyiblər.

ASAN Service volunteers visited the Institute of Molecular Biology and Biotechnologies of the Ministry of Science and Education of the Republic of Azerbaijan.  + Photo Jul 07, 2025 | 12:31 / Important events
On July 7, ASAN Service volunteers visited the Institute of Molecular Biology and Biotechnologies of the Ministry of Science and Education of the Republic of Azerbaijan. First, the young visitors were introduced to the experiments conducted in the institute’s laboratories and the operating principles of modern equipment. Later, the Executive Director of the Institute, PhD in Biology, Associate Professor Elamdar Mammadov, provided the visitors with detailed information about modern methods of molecular biology, the role of genome research in the development of pharmaceutical drugs, and the application of artificial intelligence in biotechnological research. The volunteers listened to the scientist’s speech with great interest.