MBBİ-də növbəti elmi seminar keçirilib + Foto İyl 11, 2025 | 15:24 / Seminarlar
AR ETN Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunda növbəti elmi seminar keçirilib. Seminarda MBBİ-nin əməkdaşları ilə yanaşı, Ege Universitetinin professoru Əziz Eftexari, Oksford Universitetində post-doktor kimi çalışan PhD Gülnar Abdullayeva, Türkiyənin Qazi Universitetinin doktorantı Gülmirə Əlibəyova və Fransanın Monpelye Universitetini doktorantı Aytac Mürşüdova da iştirak ediblər.
“Qocalma və neyrodegenerativ xəstəliklər zamanı mtUPR vasitəsilə mitoxondrial keyfiyyətə nəzarət” mövzusunda çıxış edən Edqar Şahbazov “2019–2023-cü illər üçün Azərbaycan Respublikasında ali təhsil sisteminin beynəlxalq rəqabətliliyinin artırılması üzrə Dövlət Proqramı” çərçivəsində Bakı Dövlət Universiteti ilə İsrailin Yerusəlim İbrani Universiteti (HUJI) arasında “Biotexnologiya” ixtisası üzrə birgə həyata keçirilən beynəlxalq ikili diplom proqramının məzunudur. O, magistr dissertasiyasının mövzusu üzrə tədqiqatlarını AR ETN Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun Bioadaptasiya laboratoriyasında akademik İradə Hüseynovanın rəhbərliyi altında həyata keçirib. Magistr işininin müdafiəsi zamanı bu il yeganə 100 bal toplayan gənc tədqiqatçı dünyanın aparıcı universitetlərinə doktorantura təhsili üçün müraciət etmiş və Böyük Britaniyanın nüfuzlu ali təhsil müəssisələrindən olan Mançester Universitetinin Tibb və Sağlamlıq Elmləri fakültəsində Molekulyar biologiya ixtisası üzrə doktorantura proqramına qəbul almışdır.
Seminarda Edqar Şahbazov qeyd edib ki, mitoxondrial balansa nəzarət qocalma və xüsusilə, neyrodegenerativ xəstəliklər zamanı xüsusi əhəmiyyət daşıyır. Neyrodegenerativ patalogiyalarda zülal mənşəli mitoxondrial stres digər dağıdıcı mexanizmlərin işə düşməsinə səbəb olduğu üçün orqanizm mtUPR adlanan stresə cavab mexanizmi ilə gen səviyyəsində (epigenetik tənzimlənmə) normal vəziyyəti bərpa edir. Məruzəçi hazırda dünyanın müxtəlif elmi tədqiqat mərkəzlərində mtUPR-in böyük perspektivlər vəd edən mexanizm kimi geniş şəkildə araşdırıldığını vurğulayıb.
Məruzə seminar iştirakçıları tərəfindən böyük maraqla qarşılanıb və mövzu ətrafında geniş müzakirələr aparılıb. E. Şahbazov verilən suaları ətraflı cavablandıraraq seminar iştirakçılarına öz minnətdarlığını bildirib.

The next scientific seminar was held at the IMBB + Photo Jul 11, 2025 | 15:24 / Seminars
The next scientific seminar was held at the Institute of Molecular Biology and Biotechnologies of MSE AR. In addition to the staff of the Institute of Molecular Biology and Biotechnologies, the seminar was also attended by Professor Aziz Eftekhari from Ege University, PhD Gulnar Abdullayeva, a postdoctoral researcher at the University of Oxford, Gulmira Alibeyova, a PhD student at Gazi University in Turkiye, and Aytaj Murshudova, a PhD student at the University of Montpellier in France.
Speaking on the topic “Mitochondrial Quality Control via mtUPR in Aging and Neurodegenerative Diseases,” Edgar Shahbazov is a graduate of the international dual degree program in Biotechnology jointly implemented by Baku State University and the Hebrew University of Jerusalem (HUJI) within the framework of the “State Program on Enhancing the International Competitiveness of the Higher Education System in the Republic of Azerbaijan for 2019–2023.” He conducted his research on the topic of his master’s thesis at the Bioadaptation Laboratory of the Institute of Molecular Biology and Biotechnologies of the Ministry of Science and Education of the Republic of Azerbaijan under the supervision of Academician Irada Huseynova. During the defense of his master’s thesis, the young researcher, who was the only one to score 100 points this year, applied to leading universities around the world for doctoral studies and was admitted to the PhD program in Molecular Biology at the Faculty of Medicine and Health Sciences of the prestigious University of Manchester in the United Kingdom.
At the seminar, Edgar Shahbazov emphasized that maintaining mitochondrial balance is of particular importance during aging and, especially, in neurodegenerative diseases. In neurodegenerative pathologies, protein-induced mitochondrial stress triggers other destructive mechanisms; therefore, the body restores normal function at the genetic level (through epigenetic regulation) via a stress response mechanism known as mtUPR. The speaker emphasized that mtUPR is currently being extensively studied as a mechanism that holds great promise in various scientific research centers around the world.
The presentation was met with great interest by the seminar participants, and an extensive discussion took place around the topic. E. Shahbazov answered the questions in detail and expressed his gratitude to the participants.