MBBİ-nin əməkdaşları Əkinçilik Elmi-Tədqiqat İnstitutunun Qobustan Bölgə Təcrübə Stansiyasında buğda biçini prosesində iştirak ediblər + Foto İyl 18, 2025 | 17:00 / Ezamiyyətlər
16-18 iyul 2025-ci il tarixlərində AR ETN-nin Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun baş direktoru, akademik İradə Hüseynova və əməkdaşları Kənd Təsərrüfatı Nazirliyi Əkinçilik Elmi-Tədqiqat İnstitutunun Qobustan Bölgə Təcrübə Stansiyasında elmi ezamiyyətdə olublar. Ezamiyyənin məqsədi  genom tədqiqatlarına cəlb edilmiş 188 buğda genotipinin, müxtəlif nəzarət pitomniklərində əkilmiş yerli hibridləşmə əsasında stabilləşmiş F5 xətlərin, beynəlxalq təşkilatlardan alınan, o cümlədən Almaniyanın “KWS-Seeds Einbeck” seleksiya kompaniyasından tədqiqat məqsədilə əldə edilmiş yüksək məhsuldar elit buğda sortların və yeni yaradılmış sortların taxıl biçini prosesində iştirak etmək olmuşdur. Bitki nümunələrinin biçin öncəsi aqronomik əlamətləri müzakirə edilmiş, biçilmiş buğda genotiplərinin ilkin məhsuldarlığı qiymətləndirilmişdir. Alınan nəticələr laboratoriya daxilində aparılmış molekulyar bioloji və biokimyəvi tədqiqat nəticələri ilə bioinformatik proqramlarla müqayisəli-statistik analiz ediləcəkdir.

Сотрудники ИМББ приняли участие в процессе уборки пшеницы на Гобустанской региональной опытной станции Института земледелия + Фото Июл 18, 2025 | 17:00 / Командировки
С 16 по 18 июля 2025 года генеральный директор Института молекулярной биологии и биотехнологий Министерства науки и образования Азербайджанской Республики академик Ирада Гусейнова, а также сотрудники института находились в научной командировке на Гобустанской региональной опытной станции Института земледелия Министерства сельского хозяйства.
Целью командировки было участие в уборке урожая пшеницы, включающего 188 генотипов, привлечённых к геномным исследованиям, стабилизированных на основе местной гибридизации F5-линий, выращенных в различных контрольных питомниках, а также высокопродуктивных элитных сортов пшеницы, полученных для исследований от международных организаций, в том числе от немецкой селекционной компании “KWS-Seeds Einbeck”, и новых селекционных сортов.
Перед уборкой были обсуждены агрономические характеристики растительных образцов, произведена оценка предварительной урожайности собранных генотипов пшеницы. Полученные данные будут подвергнуты сравнительно-статистическому анализу с использованием биоинформационных программ наряду с результатами молекулярно-биологических и биохимических исследований, проведённых в лабораторных условиях.