MBBİ-nin əməkdaşları Əkinçilik Elmi-Tədqiqat İnstitutunun Qobustan Bölgə Təcrübə Stansiyasında buğda biçini prosesində iştirak ediblər + Foto İyl 18, 2025 | 17:00 / Ezamiyyətlər
16-18 iyul 2025-ci il tarixlərində AR ETN-nin Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun baş direktoru, akademik İradə Hüseynova və əməkdaşları Kənd Təsərrüfatı Nazirliyi Əkinçilik Elmi-Tədqiqat İnstitutunun Qobustan Bölgə Təcrübə Stansiyasında elmi ezamiyyətdə olublar. Ezamiyyənin məqsədi  genom tədqiqatlarına cəlb edilmiş 188 buğda genotipinin, müxtəlif nəzarət pitomniklərində əkilmiş yerli hibridləşmə əsasında stabilləşmiş F5 xətlərin, beynəlxalq təşkilatlardan alınan, o cümlədən Almaniyanın “KWS-Seeds Einbeck” seleksiya kompaniyasından tədqiqat məqsədilə əldə edilmiş yüksək məhsuldar elit buğda sortların və yeni yaradılmış sortların taxıl biçini prosesində iştirak etmək olmuşdur. Bitki nümunələrinin biçin öncəsi aqronomik əlamətləri müzakirə edilmiş, biçilmiş buğda genotiplərinin ilkin məhsuldarlığı qiymətləndirilmişdir. Alınan nəticələr laboratoriya daxilində aparılmış molekulyar bioloji və biokimyəvi tədqiqat nəticələri ilə bioinformatik proqramlarla müqayisəli-statistik analiz ediləcəkdir.

IMBB staff participated in the wheat harvesting process at the Gobustan Regional Experimental Station of the Research Institute of Crop Husbandry + Photo Jul 18, 2025 | 17:00 / Scientific mission
On July 16–18, 2025, Academician Irada Huseynova, Director General of the Institute of Molecular Biology and Biotechnologies of the Ministry of Science and Education of the Republic of Azerbaijan, and the institute’s staff took part in a scientific mission at the Gobustan Regional Experimental Station of the Research Institute of Crop Husbandry under the Ministry of Agriculture. The purpose of the visit was to participate in the wheat harvesting process involving 188 wheat genotypes subjected to genomic research, F5 lines stabilized through local hybridization and grown in various control nurseries, as well as high-yielding elite wheat varieties and newly developed cultivars obtained from international organizations, including the German breeding company “KWS-Seeds Einbeck”. Agronomic traits of the plant specimens were discussed prior to harvest, and the preliminary yield of the harvested wheat genotypes was assessed. The obtained results will be analyzed using comparative-statistical methods through bioinformatics software and correlated with the outcomes of molecular biological and biochemical studies carried out in the laboratory.