AMEA Biologiya və Tibb Elmləri Bölməsində tanınmış türk alimi ilə görüş keçirilib + Foto İyl 27, 2025 | 12:00 / Görüşlər
AMEA-nın vitse-prezidenti, AR ETN Molekullyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun baş direktoru akademik İradə Hüseynova Türkiyə Respublikası Yeditepe Universitetinin Hüceyrə və Gen Terapiyası Mükəmməllik Mərkəzi İdarə Heyətinin sədri, Mühəndislik fakültəsinin Genetika və biomühəndislik Bölümünün rəhbəri, Biotexnologiya İnstitutunun direktoru, Elmi-Tədqiqat və Analitik Mərkəz Laboratoriyalarının koordinatoru Prof. Dr. Fikrəttin Şahinlə görüşüb. Görüşdə ortaq maraq doğuran istiqamətlərdə Türkiyə və Azərbaycanın elmi təşkilatları arasında əməkdaşlıq əlaqələrinin qurulması, birgə tədqiqat layihələrin hazırlanması və icrası, gənc elmi kadrların hazırlığı və mübadiləsi, digər bu kimi məsələlər geniş şəkildə müzakirə edilib.
Məlumat üçün birdirək ki, Prof. Dr. Fikrəttin Şahin 2012-ci ildə Türkiyə Elmlər Akademiyasının (TÜBA) həqiqi üzvü seçilib, 2015-2018-ci illərdə Türkiyə Səhiyyə İnstitutları Rəhbərliyi (TÜSEB) İdarə Heyətinin üzvü, 2013-2019-cu illərdə isə TÜBA Şurasının üzvü olub. H indeksi 79, i10 indeksi 369 olan tanınmış alim klinik, ərzaq, ətraf mühit və bitki mənşəli mikroorqanizmlərin molekulyar identifikasiyası, xarakteristikası və sənayedə tətbiq olunan bioloji firləşmələrin hazırlanması, antimikrob materialların inkişafı və istehsalı, kök hüceyrə, gen terapiyası və xərçəng mövzusunda elmi araşdırmalar aparır. Prof. Fikrəttin Şahin 554 elmi məqalə, 513 tezis, 40 kitab fəsli, 7 kitab nəşr edilmiş, 245 patentin müəllifidir.

A meeting was held at the ANAS Division of Biological and Medical Sciences with a renowned Turkish scientist + Photo Jul 27, 2025 | 12:00 / Meetings
The Vice-President of the Azerbaijan National Academy of Sciences (ANAS) and Director of the Institute of Molecular Biology and Biotechnologies of the MSE AR, Academician Irada Huseynova, met with Prof. Dr. Fikrettin Shahin, Chairman of the Board of the Center of Excellence for Cell and Gene Therapy at Yeditepe University, Republic of Turkiye, Head of the Department of Genetics and Bioengineering at the Faculty of Engineering, Director of the Biotechnology Institute, and Coordinator of the Laboratories of the Research and Analytical Center. During the meeting, extensive discussions were held on establishing cooperation between scientific organizations of Turkiye and Azerbaijan in areas of mutual interest, preparing and implementing joint research projects, training and exchange of young scientific personnel, and other related matters. For information, Prof. Dr. Fikrettin Shahin was elected a full member of the Turkish Academy of Sciences (TÜBA) in 2012. He was a member of the Board of Directors of the Turkish Health Institutes (TÜSEB) from 2015 to 2018 and a member of the TÜBA Council from 2013 to 2019.  A renowned scientist with an H-index of 79 and an i10-index of 369, Prof. Shahin conducts scientific research in molecular identification and characterization of clinical, food, environmental, and plant-origin microorganisms, development of biologically active compounds used in industry, development and production of antimicrobial materials, stem cell research, gene therapy, and cancer. Prof. Fikrettin Shahin is the author of 554 scientific articles, 513 theses, 40 book chapters, 7 books, and holds 245 patents.