AMEA Biologiya və Tibb Elmləri Bölməsində tanınmış türk alimi ilə görüş keçirilib + Foto İyl 27, 2025 | 12:00 / Görüşlər
AMEA-nın vitse-prezidenti, AR ETN Molekullyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun baş direktoru akademik İradə Hüseynova Türkiyə Respublikası Yeditepe Universitetinin Hüceyrə və Gen Terapiyası Mükəmməllik Mərkəzi İdarə Heyətinin sədri, Mühəndislik fakültəsinin Genetika və biomühəndislik Bölümünün rəhbəri, Biotexnologiya İnstitutunun direktoru, Elmi-Tədqiqat və Analitik Mərkəz Laboratoriyalarının koordinatoru Prof. Dr. Fikrəttin Şahinlə görüşüb. Görüşdə ortaq maraq doğuran istiqamətlərdə Türkiyə və Azərbaycanın elmi təşkilatları arasında əməkdaşlıq əlaqələrinin qurulması, birgə tədqiqat layihələrin hazırlanması və icrası, gənc elmi kadrların hazırlığı və mübadiləsi, digər bu kimi məsələlər geniş şəkildə müzakirə edilib.
Məlumat üçün birdirək ki, Prof. Dr. Fikrəttin Şahin 2012-ci ildə Türkiyə Elmlər Akademiyasının (TÜBA) həqiqi üzvü seçilib, 2015-2018-ci illərdə Türkiyə Səhiyyə İnstitutları Rəhbərliyi (TÜSEB) İdarə Heyətinin üzvü, 2013-2019-cu illərdə isə TÜBA Şurasının üzvü olub. H indeksi 79, i10 indeksi 369 olan tanınmış alim klinik, ərzaq, ətraf mühit və bitki mənşəli mikroorqanizmlərin molekulyar identifikasiyası, xarakteristikası və sənayedə tətbiq olunan bioloji firləşmələrin hazırlanması, antimikrob materialların inkişafı və istehsalı, kök hüceyrə, gen terapiyası və xərçəng mövzusunda elmi araşdırmalar aparır. Prof. Fikrəttin Şahin 554 elmi məqalə, 513 tezis, 40 kitab fəsli, 7 kitab nəşr edilmiş, 245 patentin müəllifidir.

В Отделении биологии и медицинских наук НАНА состоялась встреча с известным турецким учёным + Фото Июл 27, 2025 | 12:00 / Встречи
Вице-президент НАНА, генеральный директор Института молекулярной биологии и биотехнологий АН Азербайджанской Республики, академик Ирада Гусейнова встретилась с председателем совета директоров Центра передового опыта по клеточной и генной терапии Университета Йедитепе, заведующим кафедрой генетики и биоинженерии инженерного факультета, директором Института биотехнологии, координатором лабораторий Научно-исследовательского и аналитического центра, профессором, доктором наук Фикраттином Шахином. На встрече обсуждались вопросы налаживания сотрудничества между научными организациями Турции и Азербайджана в областях, представляющих взаимный интерес, подготовки и реализации совместных исследовательских проектов, подготовки и обмена молодыми научными кадрами и другие вопросы. Для информации, профессор д-р Фикреттин Шахин был избран действительным членом Турецкой академии наук (TÜBA) в 2012 году, был членом руководящего состава  Совета учреждений здравоохранения Турции (TÜSEB) в 2015-2018 годах и членом Совета TÜBA в 2013-2019 годах. Известный ученый с индексом H 79 и индексом i10 369 проводит научные исследования в области молекулярной идентификации и характеристики клинических, пищевых, экологических и растительных микроорганизмов, а также получения биологических экстрактов, применяемых в промышленности, разработке и производстве антимикробных материалов, стволовых клеток, генной терапии и лечении рака. Профессор Фикреттин Шахин является автором 554 научных статей, 513 диссертаций, 40 глав в книгах, 7 опубликованных книг и 245 патентов.