MBBİ-nin əməkdaşları ET Əkinçilik İnstitutunun Qobustan Bölgə Təcrübə Stansiyasında elmi ezamiyyətdə olublar + Foto İyl 28, 2025 | 14:00 / Ezamiyyətlər
Azərbaycan Respublikası Elm və Təhsil Nazirliyinin Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun Genomun quruluşu və ekspressiyası laboratoriyasının müdiri, b.ü.f.d., dos. Ələmdar Məmmədov, institutun elmi işçiləri Səidə Zülfüqarova, Natella Əliyeva, kiçik elmi işçilər Xəyalə Əliyeva və Qönçə Ələkbərova 23-25  iyul tarixlərində  ET  Əkinçilik   İnstitutunun Qobustan   Bölgə  Təcrübə Stansiyasında elmi ezamiyyətdə olublar. Ezamiyyənin əsas məqsədi Dövlət Proqramı çərçivəsində əkilmiş müxtəlif buğda genotipləri və xəttlərinin biçilməsi və dənlərin toplanması prosesinə monitorinqin aparılması olub.  Hazırda orada əkilmiş 188 buğda nümunələrinin və yeni hibridlərin əl ilə biçilməsi, dərzlərin bağlanması prosesi aktiv şəkildə yerinə yetirilir. Bu prosesdən sonra bir sünbüldə olan dənlərin sayı, 1000 dənin çəkisi və məhsuldarlıq kimi mühüm parametrlər təyin ediləcək. Qobustan Bölgə Təcrübə Stansiyasına ezam olunmuş əməkdaşlar yuxarıda qeyd olunan proseslərdə stansiyanın əməkdaşları ilə birlikdə iştirak ediblər. Buğda genotipləri, xəttlər və hibridlərdən toplanan nümunələr quraqlığa davamlılığa cavabdeh genlərin  ekspressiyasının tədqiqi üçün instituta gətirilib. Buğda genotiplərinin toxumlarında quraqlığa davamlılığa cavabdeh genlərin ekspressiyasının və  bəzi antioksidant fermentlərin aktivliklərinin müqayisəli analizi quraqlığa davamlı genotip, xətt və formaların seçilməsinə imkan verəcək.

Employees of IMBB were on a scientific mission at the Gobustan Regional Experimental Station + Photo Jul 28, 2025 | 14:00 / Scientific mission
On July 23–25, the Head of the Laboratory of Genome Structure and Expression of the Institute of Molecular Biology and Biotechnologies of the Ministry of Science and Education of the Republic of Azerbaijan, PhD in Biology, Associate Professor Alamdar Mammadov, researchers  Saida Zulfugarova, Natella Aliyeva, and junior researchers Khayala Aliyeva and Goncha Alekperova participated in a scientific mission at the Gobustan Regional Experimental Station of the Research Institute of Crop Husbandry. The primary goal of the mission was to monitor the harvesting process and collection of grains from various wheat genotypes and lines sown within the framework of a state program. Currently, manual harvesting and bundling of 188 wheat specimens and new hybrids sown at the site is actively underway. Following this process, key parameters such as the number of grains per spike, thousand grain weight, and yield will be determined. The mission participants from the Institute collaborated with the station’s staff in carrying out the aforementioned tasks. The collected samples of wheat genotypes, lines, and hybrids have been brought to the Institute for further analysis of gene expression related to drought tolerance. Comparative analysis of the expression of drought-responsive genes and the activity of certain antioxidant enzymes in the seeds of these wheat genotypes will enable the identification of drought-tolerant genotypes, lines, and forms.