Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun bağında qeyri-adi təbiət hadisəsi: gilas ağacı ikinci dəfə çiçək açıb Avg 06, 2025 | 16:00 / Maraqlı məlumatlar
AR Elm və Təhsil Nazirliyinin Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun həyətində yetişdirilən bağda qeyri-adi təbiət hadisəsi müşahidə olunub. Belə ki, institutun həyətindəki gilas ağacı avqust ayında yenidən çiçək açaraq alimlərin və əməkdaşların diqqətini cəlb edib. Ənənəvi olaraq yaz aylarında çiçəkləyən bu meyvə ağacının yay mövsümünün sonuna doğru ikinci dəfə çiçək açması Bakı-Abşeron yarımadası üçün olduqca nadir və qeyri-adi hal hesab olunur.  İnstitut əməkdaşları qeyd edirlər ki, son illər havaların normadan artıq dəyişkən keçməsi və temperatur fərqləri bir çox bitki növlərinin bioloji dövrlərinə təsir göstərir. Alimlər bu cür halların daha geniş təhlil olunması və səbəblərinin araşdırılması üçün müşahidələri davam etdirirlər.

Unusual natural phenomenon in the garden of the Institute of Molecular Biology and Biotechnologies: cherry tree blooms for the second time Aug 06, 2025 | 16:00 / Interesting information
An unusual natural phenomenon has been observed in the garden cultivated in the yard of the Institute of Molecular Biology and Biotechnologies of the Ministry of Science and Education of the Republic of Azerbaijan. A cherry tree in the institute’s yard bloomed again in August, attracting the attention of scientists and staff. Traditionally, this fruit tree blossoms in spring, so its blooming for the second time toward the end of the summer season is considered a rare and unusual occurrence for the Baku–Absheron Peninsula.
Institute staff note that in recent years, weather fluctuations and temperature differences exceeding normal ranges have affected the biological cycles of many plant species. Scientists are continuing their observations in order to conduct a more comprehensive analysis of such cases and investigate their causes.