Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun bağında qeyri-adi təbiət hadisəsi: gilas ağacı ikinci dəfə çiçək açıb Avg 06, 2025 | 16:00 / Maraqlı məlumatlar
AR Elm və Təhsil Nazirliyinin Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun həyətində yetişdirilən bağda qeyri-adi təbiət hadisəsi müşahidə olunub. Belə ki, institutun həyətindəki gilas ağacı avqust ayında yenidən çiçək açaraq alimlərin və əməkdaşların diqqətini cəlb edib. Ənənəvi olaraq yaz aylarında çiçəkləyən bu meyvə ağacının yay mövsümünün sonuna doğru ikinci dəfə çiçək açması Bakı-Abşeron yarımadası üçün olduqca nadir və qeyri-adi hal hesab olunur.  İnstitut əməkdaşları qeyd edirlər ki, son illər havaların normadan artıq dəyişkən keçməsi və temperatur fərqləri bir çox bitki növlərinin bioloji dövrlərinə təsir göstərir. Alimlər bu cür halların daha geniş təhlil olunması və səbəblərinin araşdırılması üçün müşahidələri davam etdirirlər.

Необычное природное явление в саду Института молекулярной биологии и биотехнологий: вишня зацвела во второй раз Авг 06, 2025 | 16:00 / Интересная информация
Необычное природное явление было замечено в саду, расположенном во дворе Института молекулярной биологии и биотехнологий Министерства науки и образования Азербайджанской Республики. Так, вишня во дворе института вновь зацвела в августе, привлекая внимание учёных и сотрудников. Повторное цветение этого плодового дерева, традиционно цветущего весной, ближе к концу лета считается очень редким и необычным явлением для Баку и Абшеронского полуострова. Сотрудники института отмечают, что в последние годы необычайно изменчивая погода и перепады температур повлияли на биологические циклы многих видов растений. Учёные продолжают наблюдения для более широкого анализа подобных явлений и изучения их причин.