MBBİ-nin icraçı direktoru Ələmdar Məmmədov Fövqəladə Hallar Nazirliyinin Obyekt Fövqəladə Hallar Komissiyası sədrləri və Mülki Müdafiə qərargah rəisləri üçün keçirilən təlimdə iştirak edib + Foto Avg 11, 2025 | 13:00 / Tədbirlər
AR   ETN   Molekulyar  Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun icraçı direktoru, b.ü.f.d., dosent Ələmdar Məmmədov Fövqəladə Hallar Nazirliyinin Obyekt Fövqəladə Hallar Komissiyası sədrləri və Mülki Müdafiə qərargah rəisləri üçün keçirilən təlimdə iştirak edib. Təlimdə mühafizə sahəsində qanunvericilik və hüquqi baza barədə Azərbaycan Respublikasının  qəbul etdiyi qanun və qərarlar  və onların əhəmiyyəti barədə  danışılıb. Eyni zamanda fərdi mühafizə vasitələrinin təsnifatı, saxlanılması və əhaliyə paylanılmasının təşkili barədə məlumat verilib. İsrailin istehsal etdiyi İKAN-20-100 markalı əleyhiqaz, Ap-96 tənəffüs aparatı, TRELLSHEM VPS qoruyucu geyim, ayaqqabı, eynəklər və s. əyani olaraq nümayiş etdirərək iş prinsiplərini izah edilib.  Təlimdə həmçinin MM tədbirlərinin planlaşdırılması, təşkili və həyata keçirilməsi qaydaları, əhalinin maddi və mədəni sərvətlərinin təxliyyə edilməsi, sığınacaqlar və daldalanacaqlar, onların strukturu, tipləri haqqında məlumat verilib.
Beş gün davam edən təlimdən sonra iştirakçıların bilik və bacarıqları yoxlanılaraq sertifikatlar təqdim olunub və xatirə şəkli çəkilib.

Исполнительный директор ИМББ Аламдар Мамедов принял участие в тренинге для председателей Объектовой комиссии по чрезвычайным ситуациям МЧС и начальников штабов гражданской обороны + Фото Авг 11, 2025 | 13:00 / Мероприятия
Исполнительный директор Института молекулярной биологии и биотехнологий МНО Азербайджанской Республики, доктор философии, доцент Аламдар Мамедов принял участие в тренинге для председателей Объектовой комиссии по чрезвычайным ситуациям МЧС и начальников штабов гражданской обороны. В ходе тренинга были рассмотрены законодательство и правовая база в области защиты, законы и постановления, принятые Азербайджанской Республикой, и их значение. Также была предоставлена информация о классификации, хранении и организации выдачи населению средств индивидуальной защиты. Были наглядно продемонстрированы противогазы IKAN-20-100 израильского производства, дыхательные аппараты Ap-96, защитная одежда, обувь, очки TRELLSHEM VPS и т.д., а также разъяснены принципы работы. В ходе обучения также была предоставлена информация о правилах планирования, организации и проведения мероприятий по ЧС, эвакуации материальных и культурных ценностей населения, об укрытиях и убежищах, их структуре и типах.
После пятидневного обучения участники прошли проверку знаний и навыков, были вручены сертификаты и сделано памятное фото.