MBBİ-nin icraçı direktoru Ələmdar Məmmədov Fövqəladə Hallar Nazirliyinin Obyekt Fövqəladə Hallar Komissiyası sədrləri və Mülki Müdafiə qərargah rəisləri üçün keçirilən təlimdə iştirak edib + Foto Avg 11, 2025 | 13:00 / Tədbirlər
AR   ETN   Molekulyar  Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun icraçı direktoru, b.ü.f.d., dosent Ələmdar Məmmədov Fövqəladə Hallar Nazirliyinin Obyekt Fövqəladə Hallar Komissiyası sədrləri və Mülki Müdafiə qərargah rəisləri üçün keçirilən təlimdə iştirak edib. Təlimdə mühafizə sahəsində qanunvericilik və hüquqi baza barədə Azərbaycan Respublikasının  qəbul etdiyi qanun və qərarlar  və onların əhəmiyyəti barədə  danışılıb. Eyni zamanda fərdi mühafizə vasitələrinin təsnifatı, saxlanılması və əhaliyə paylanılmasının təşkili barədə məlumat verilib. İsrailin istehsal etdiyi İKAN-20-100 markalı əleyhiqaz, Ap-96 tənəffüs aparatı, TRELLSHEM VPS qoruyucu geyim, ayaqqabı, eynəklər və s. əyani olaraq nümayiş etdirərək iş prinsiplərini izah edilib.  Təlimdə həmçinin MM tədbirlərinin planlaşdırılması, təşkili və həyata keçirilməsi qaydaları, əhalinin maddi və mədəni sərvətlərinin təxliyyə edilməsi, sığınacaqlar və daldalanacaqlar, onların strukturu, tipləri haqqında məlumat verilib.
Beş gün davam edən təlimdən sonra iştirakçıların bilik və bacarıqları yoxlanılaraq sertifikatlar təqdim olunub və xatirə şəkli çəkilib.

Executive Director of IMBB Alamdar Mammadov participated in a training for the Chairpersons of Facility Commissions on Emergency Situations of the Ministry of Emergency Situations and Heads of Civil Defense Headquarters + Photo Aug 11, 2025 | 13:00 / Events
The Executive Director of the Institute of Molecular Biology and Biotechnologies of the Ministry of Science and Education of the Republic of Azerbaijan, PhD, Associate Professor Alamdar Mammadov, took part in a training organized for the Chairpersons of Facility Commissions on Emergency Situations of the Ministry of Emergency Situations (MES) and the Heads of Civil Defense Headquarters. During the training, the legislation and legal framework in the field of protection, as well as laws and decrees adopted by the Republic of Azerbaijan and their significance, were reviewed. Information was also provided on the classification, storage, and distribution of personal protective equipment to the population. Israeli-made IKAN-20-100 gas masks, Ap-96 breathing apparatus, protective clothing, footwear, TRELLSHEM VPS goggles, etc. were demonstrated, and the principles of their operation were explained. The training also covered the rules for planning, organizing, and conducting emergency response measures, the evacuation of material and cultural assets and the population, as well as shelters and protective facilities, their structure, and types.
After the five-day training, participants were tested on their knowledge and skills, awarded certificates, and took a commemorative photo.