B.ü.f.d. Ülkər Ibrahimova Şandonq Kənd Təsərrüfatı Universitetində elmi ezamiyyətdə olub + Foto Avg 13, 2025 | 12:59 / Ezamiyyətlər
MBBİ-nin aparıcı elmi işçisi, b.ü.f.d., dos. Ülkər Ibrahimova 02.07.2025-09.08.2025 ci il tarixlərində Çin  Respublikasının Tayan şəhərində yerləşən Şandonq Kənd Təsərrüfatı Universitetində elmi ezamiyyətdə olub. O, Azərbaycan mənşəli buğda genotipləri üzərində fenotipik (xlorofil flüoressensiya analizləri) və genotipik analizlər aparıb. Buğda nümunələrində osmolitlərdən - prolinin sintezinə cavabdeh olan TaP5CS (delta-1-pyrroline-5carboxylate synthase 2) və qlisinbetainin sintezinə cavabdeh TaBADH (betaine aldehyde dehydrogenase) genlərinin ekspressiyası tədqiq olunub. Ü. İbrahimova ezamiyyətdə olduğu müddətdə tədqiqat işləri ilə yanaşı, Universitet rəhbərliyinin xahişi ilə magistratura və doktorantura pilləsində təhsil alan tələbələr qarşısında  Azərbaycan Respublikası haqqında, o cümlədən aparılan elmi tədqiqatlarla bağlı məruzələrlə çıxış edib.

PhD in Biological Sciences Ulkar Ibrahimova was on a scientific mission at Shandong Agricultural University + Photo Aug 13, 2025 | 12:59 / Scientific mission
Leading researcher at the Institute of Molecular Biology and Biotechnologies, PhD in Biological Sciences, Associate Professor Ulkar Ibrahimova, was on a scientific mission from July 2, 2025 to August 9, 2025 at Shandong Agricultural University located in Tai’an, People’s Republic of China. During the mission, she carried out phenotypic (chlorophyll fluorescence analyses) and genotypic studies on wheat genotypes of Azerbaijani origin. In wheat specimens, the expression of the TaP5CS (delta-1-pyrroline-5-carboxylate synthase 2) gene responsible for proline synthesis, and the TaBADH (betaine aldehyde dehydrogenase) gene responsible for glycine betaine synthesis, were investigated. Alongside her research, at the request of the University administration, Ulkar Ibrahimova also delivered lectures to Master’s and PhD students, presenting information about the Republic of Azerbaijan and the scientific research being conducted there.