B.ü.f.d. Ülkər Ibrahimova Şandonq Kənd Təsərrüfatı Universitetində elmi ezamiyyətdə olub + Foto Avg 13, 2025 | 12:59 / Ezamiyyətlər
MBBİ-nin aparıcı elmi işçisi, b.ü.f.d., dos. Ülkər Ibrahimova 02.07.2025-09.08.2025 ci il tarixlərində Çin  Respublikasının Tayan şəhərində yerləşən Şandonq Kənd Təsərrüfatı Universitetində elmi ezamiyyətdə olub. O, Azərbaycan mənşəli buğda genotipləri üzərində fenotipik (xlorofil flüoressensiya analizləri) və genotipik analizlər aparıb. Buğda nümunələrində osmolitlərdən - prolinin sintezinə cavabdeh olan TaP5CS (delta-1-pyrroline-5carboxylate synthase 2) və qlisinbetainin sintezinə cavabdeh TaBADH (betaine aldehyde dehydrogenase) genlərinin ekspressiyası tədqiq olunub. Ü. İbrahimova ezamiyyətdə olduğu müddətdə tədqiqat işləri ilə yanaşı, Universitet rəhbərliyinin xahişi ilə magistratura və doktorantura pilləsində təhsil alan tələbələr qarşısında  Azərbaycan Respublikası haqqında, o cümlədən aparılan elmi tədqiqatlarla bağlı məruzələrlə çıxış edib.

Д. ф. по б., доц. Улькар Ибрагимова находилась в научной командировке в Шаньдунском сельскохозяйственном Университете + Фото Авг 13, 2025 | 12:59 / Командировки
Ведущий научный сотрудник Института молекулярной биологии и биотехнологий МНО АР, доктор философии по биологии, доцент Улькар Ибрагимова с 02.07.2025 по 09.08.2025находилась в научной командировке в Шаньдунском сельскохозяйственном университете, расположенном в городе Таян, Китай. Она провела фенотипический (анализ флуоресценции хлорофилла) и генотипический анализ генотипов пшеницы азербайджанского происхождения. В образцах пшеницы изучалась экспрессия генов, ответственных за синтез осмолитов Ta P5CS (дельта-1-пирролин-5-карбоксилат синтазы 2) и глицинбетаина Ta BADH (бетаин-альдегиддегидрогеназы). В период командировки, помимо научно-исследовательской работы, по просьбе руководства университета У. Ибрагимова выступила перед студентами, обучающимся в магистратуре и докторантуре с информацией об Азербайджанской Республике, в том числе о научно-исследовательских работах, проводимых в Азерайджане.