MBBİ-nin dissertantı COP 30-a hazırlıq mərhələsi çərçivəsində Braziliyada Rio İqlim Fəaliyyəti həftəsində çıxış edib Sen 01, 2025 | 20:00 / Konfranslar, iclaslar
AR ETN Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun Molekulyar biologiya ixtisası üzrə dissertantı İlhamə Cəfərli 28 avqust 2025-ci ildə Braziliyanın  Rio de Janeiro şəhərində keçirilən İqlim Fəaliyyəti Həftəsində iştirak edib. Bu tədbirdə İlhamə Cəfərli İqlim Dəyişikliyinin Androgen Reseptorlarına Təsiri: İnsan Sağlamlığı üzrə tədqiqatlar" mövzusunda təqdimatla çıxış edib. O, iqlim müzakirələrinə insan perspektivlərinin inteqrasiya edilməsinin əhəmiyyətini vurğulayıb. İ.Cəfərli bu tədbirin qlobal qanunvericilərlə əməkdaşlıq çərçivəsində təşkil olunduğunu açıqlayıb və iqlim dəyişikliyinin genlərə və reproduksiyaya təsiri ilə bağlı müxtəlif məsələri müzakirə edib. Tədbirdə TƏBİB, Türkiyənin Yozgat Bozok Universiteti, Böyük Britaniyadan UCL və digər universitetlər də iştirak edərək, iqlim dəyişikliyi və insan sağlamlığı mövzusunda öz tədqiqatlarını təqdim ediblər. Eyni zamanda, tədbirin təşkilatçısı olan Azərbaycan-Britaniya Peşəkarları Assosiasiyası bu sahədəki müzakirələrin genişlənməsinə və beynəlxalq əməkdaşlığın güclənməsinə öncülük edib.

Диссертант ИMBB Ильхама Джафарли выступила на Неделе действий по борьбе с изменением климата в Рио-де-Жанейро, Бразилия, в рамках подготовки к СОР30 Сен 01, 2025 | 20:00 / Конференции, встречи
Диссертант по специальности Молекулярная биология Института молекулярной биологии и биотехнологий МНО АР Ильхама Джафарли приняла участие на Неделе действий по борьбе с изменением климата, которая прошла в Рио-де-Жанейро (Бразилия) 28 августа 2025 года. На этом мероприятии Ильхама Джафарли выступила с докладом на тему «Влияние изменения климата на рецепторы андрогенов: исследования в области здоровья человека». Она подчеркнула важность интеграции человеческого фактора в дискуссии по вопросам климата. И. Джафарли сообщила, что данное мероприятие организовано в рамках сотрудничества с мировыми законодателями и посвящено обсуждению ряда вопросов, связанных с влиянием изменения климата на гены и репродуктивную функцию. В мероприятии также приняли участие TЕBİB, Университет Йозгат Бозок (Турция), UCL (Великобритания) и другие университеты, которые представили свои исследования в области изменения климата и здоровья человека. В то же время Азербайджано-Британская Ассоциация Профессионалов, организовавшая мероприятие, стала пионером в расширении обсуждений в этой сфере и укреплении международного сотрудничества.