MBBİ-nin dissertantı COP 30-a hazırlıq mərhələsi çərçivəsində Braziliyada Rio İqlim Fəaliyyəti həftəsində çıxış edib Sen 01, 2025 | 20:00 / Konfranslar, iclaslar
AR ETN Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun Molekulyar biologiya ixtisası üzrə dissertantı İlhamə Cəfərli 28 avqust 2025-ci ildə Braziliyanın  Rio de Janeiro şəhərində keçirilən İqlim Fəaliyyəti Həftəsində iştirak edib. Bu tədbirdə İlhamə Cəfərli İqlim Dəyişikliyinin Androgen Reseptorlarına Təsiri: İnsan Sağlamlığı üzrə tədqiqatlar" mövzusunda təqdimatla çıxış edib. O, iqlim müzakirələrinə insan perspektivlərinin inteqrasiya edilməsinin əhəmiyyətini vurğulayıb. İ.Cəfərli bu tədbirin qlobal qanunvericilərlə əməkdaşlıq çərçivəsində təşkil olunduğunu açıqlayıb və iqlim dəyişikliyinin genlərə və reproduksiyaya təsiri ilə bağlı müxtəlif məsələri müzakirə edib. Tədbirdə TƏBİB, Türkiyənin Yozgat Bozok Universiteti, Böyük Britaniyadan UCL və digər universitetlər də iştirak edərək, iqlim dəyişikliyi və insan sağlamlığı mövzusunda öz tədqiqatlarını təqdim ediblər. Eyni zamanda, tədbirin təşkilatçısı olan Azərbaycan-Britaniya Peşəkarları Assosiasiyası bu sahədəki müzakirələrin genişlənməsinə və beynəlxalq əməkdaşlığın güclənməsinə öncülük edib.

A PhD student of the Institute of Molecular Biology and Biotechnologies (IMBB) delivered a speech at the Rio Climate Action Week in Brazil as part of the preparations for COP 30 Sep 01, 2025 | 20:00 / Conferences, assemblies
Ilhama Jafarli, a PhD student in Molecular Biology at the Institute of Molecular Biology and Biotechnologies (IMBB) of the Ministry of Science and Education of the Republic of Azerbaijan, participated in the Climate Action Week held on August 28, 2025, in Rio de Janeiro, Brazil. At this event, Ilhama Jafarli delivered a presentation on “The Impact of Climate Change on Androgen Receptors: Studies on Human Health”. She emphasized the importance of integrating human perspectives into climate discussions. Jafarli noted that the event was organized within the framework of cooperation with global policymakers and discussed various issues related to the impact of climate change on genes and reproduction. The event was also attended by TABIB, Turkey’s Yozgat Bozok University, University College London (UCL) from the United Kingdom, and other universities, which presented their research on climate change and human health. At the same time, the organizer of the event, the Azerbaijan-Britain Professionals Association, took the lead in expanding discussions in this field and strengthening international cooperation.