Aprelin 24-də YAP Səbail rayon təşkilatının inzibati binasında akademik Zərifə xanım Əliyevanın anadan olmasının 96-cı ildönümünə həsr olunan tədbir keçirilib + Foto Apr 26, 2019 | 12:49 / Mühüm hadisələr
Tədbir iştirakçıları ilk öncə görkəmli oftalmoloq alim, akademik Zərifə xanım Əliyevanın xatirəsini bir dəqiqəlik sükutla yad ediblər. Tədbiri giriş sözü ilə açan YAP Səbail rayon təşkilatının sədri, millət vəkili Şəmsəddin Hacıyev görkəmli oftalmoloq alim, akademik Zərifə xanım Əliyevanın keçdiyi həyat yolundan danışıb: "1985-ci ilin bahar günündə dünyasını dəyişən, parlaq amalların, nəcib duyğuların, tükənməz həyat eşqinin təcəssüm tapdığı bir ömür yaşayan Zərifə xanım Əliyevanın nurlu xatirəsi qədirbilən xalqımız tərəfindən hər il ehtiramla anılır. Zərifə xanım Əliyeva Ümummilli Lider Heydər Əliyevin vəfalı ömür-gün yoldaşı, sədaqətli dostu və etibarlı silahdaşı olub. Vaxtilə, Əziz Əliyevin ailəsində görüb-götürdükləri yaxşı bir təcrübə kimi ölkənin birinci şəxsinin xanımı olduğu zamanlarda köməyinə çatıb. O, Ulu Öndər Heydər Əliyevə mənəvi dayaq, arxa olmuşdur. Akademik Zərifə xanım Əliyevanın fitri istedada malik novator alim, pak və nəcib bir insan kimi yaşadığı mənalı ömür yolu hər bir Azərbaycan vətəndaşı, hər bir alim və həkim üçün həyat və mənəviyyat dərsi, kamillik və müdriklik məktəbidir". Tədbirdə YAP Qadınlar Şurasının İdarə Heyətinin üzvü, ali dərəcəli həkim, Zərifə Quliyeva çıxış edərək görkəmli alim Zərifə xanım Əliyevanın həyat və fəaliyyətindən söz açaraq bildirib ki, Zərifə xanım Əliyeva müstəqil Azərbaycan dövlətinin memarı və qurucusu, ömrünü Vətəninin və xalqının tərəqqisinə həsr etmiş dahi şəxsiyyətin, Ümummilli Lider Heydər Əliyevin həm vəfalı ömür-gün yoldaşı, həm də sədaqətli dostu, etibarlı silahdaşı olmuşdur: "Zərifə xanım Ümummilli Liderimiz Heydər Əliyevin siyasi xəttinin layiqli davamçısı, Prezidentimiz İlham Əliyevin anasıdır. Bu gün dövlət başçısı İlham Əliyev xalqa xidmət amalını bir ailə ənənəsi kimi yaşadır".
Tədbirdə professor, şair Paşa Qəlbinur, millət vəkili Hadı Rəcəbli və digərləri çıxış edərək bildiriblər ki, Zərifə xanım hər zaman nursuz gözlərə işıq paylamaq, füsunkar gözəlliyə həsrət qalan insanların gözlərinə həyat eşqini qaytarmaq arzusunda olub və Onun nurlu xatirəsi daim Azərbaycan xalqının qəlbində yaşayacaq.
Tədbirdə Yeni Azərbaycan Partiyasının AMEA Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun Sünbül dayaq məntəqəsinin üzvləri Ulduzə Qurbanova, Natiq Məmmədov, Sevinc Musayeva, Aynurə Mirzəyeva, Dərya Qasımova və da iştirak ediblər. Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnsitutunun Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurasının sədri b.ü.f.d. Ulduzə Qurbanova akademik Zərifə xanım Əliyevanın oftalmologiya elminin inkişafındakı xidmətlərindən danışıb. Akademik Zərifə Əliyevanın nurlu obrazının heç zaman ürəklərdən silinməyəcəyini, həyat ideyaları və şəxsiyyətinin bu gün müasir Azərbaycan gəncliyi üçün bir örnək olduğunu iştirakçıların nəzərinə çatdırıb.

An event dedicated to the 96th anniversary of Academician Zarifa Aliyeva was held in the administrative building of the NAP Sabail District Office on April 24 + Photo Apr 26, 2019 | 12:49 / Important events
The participants of the event first honored the memory of outstanding ophthalmologist, academician Zarifa Aliyeva with a minute of silence. Opening the event Chairman of NAP Sabail District Office, deputy Shamsaddin Hajiyev spoke about the life of prominent ophthalmologist, academician Zarifa Aliyeva: “Every year, our grateful people honor the memory of a brilliant scientist who completed her life journey on one of the spring days of 1985. Zarifa Aliyeva was a devoted friend of life and a loyal friend of our national leader Heydar Aliyev. Her positive life experience and good traditions obtained in the family of Aziz Aliyev were useful to her when she became the spouse of the first person of the state. She became the moral support and loyal assistant of our leader. Academician Z. Aliyeva, whose life of an innovative scientist, a pure and noble person, is a school of spirituality and morality for every citizen of Azerbaijan, has become an example of wisdom and maturity for each of our scientists and doctors. ”
Member of NAP Women’s Council, doctor Zarifa Guliyeva spoke about the life and professional activities of eminent scientist Zarifa Aliyeva.
Professor, poet Pasha Galbinur, deputy Hadi Rajabli, and others said that Zarifa Aliyeva had always dreamed of giving light to the blind eyes and giving life to the eyes of those who longed for the beauties, and her bright memory will always live in the heart of the Azerbaijani people.
The event was attended by the members of Sunbul branch of the NAP of the Institute of Molecular Biology and Biotechnologies Ulduza Gurbanova, Natig Mammedov, Sevinj Musayeva, Aynura Mirzayeva, Darya Gasimova. The Chairman of the Council of Young Scientists and Specialists of the Institute of Molecular Biology and Biotechnologies, Ph.D. Ulduza Gurbanova spoke about the achievements of academician Zarifa Aliyeva in the development of the science of ophthalmology in Azerbaijan. She noted that the bright image of academician Zarifa Aliyeva will always be in the hearts of people, and her personality and ideas will be an example for the youth of Azerbaijan.