Aprelin 24-də YAP Səbail rayon təşkilatının inzibati binasında akademik Zərifə xanım Əliyevanın anadan olmasının 96-cı ildönümünə həsr olunan tədbir keçirilib + Foto Apr 26, 2019 | 12:49 / Mühüm hadisələr
Tədbir iştirakçıları ilk öncə görkəmli oftalmoloq alim, akademik Zərifə xanım Əliyevanın xatirəsini bir dəqiqəlik sükutla yad ediblər. Tədbiri giriş sözü ilə açan YAP Səbail rayon təşkilatının sədri, millət vəkili Şəmsəddin Hacıyev görkəmli oftalmoloq alim, akademik Zərifə xanım Əliyevanın keçdiyi həyat yolundan danışıb: "1985-ci ilin bahar günündə dünyasını dəyişən, parlaq amalların, nəcib duyğuların, tükənməz həyat eşqinin təcəssüm tapdığı bir ömür yaşayan Zərifə xanım Əliyevanın nurlu xatirəsi qədirbilən xalqımız tərəfindən hər il ehtiramla anılır. Zərifə xanım Əliyeva Ümummilli Lider Heydər Əliyevin vəfalı ömür-gün yoldaşı, sədaqətli dostu və etibarlı silahdaşı olub. Vaxtilə, Əziz Əliyevin ailəsində görüb-götürdükləri yaxşı bir təcrübə kimi ölkənin birinci şəxsinin xanımı olduğu zamanlarda köməyinə çatıb. O, Ulu Öndər Heydər Əliyevə mənəvi dayaq, arxa olmuşdur. Akademik Zərifə xanım Əliyevanın fitri istedada malik novator alim, pak və nəcib bir insan kimi yaşadığı mənalı ömür yolu hər bir Azərbaycan vətəndaşı, hər bir alim və həkim üçün həyat və mənəviyyat dərsi, kamillik və müdriklik məktəbidir". Tədbirdə YAP Qadınlar Şurasının İdarə Heyətinin üzvü, ali dərəcəli həkim, Zərifə Quliyeva çıxış edərək görkəmli alim Zərifə xanım Əliyevanın həyat və fəaliyyətindən söz açaraq bildirib ki, Zərifə xanım Əliyeva müstəqil Azərbaycan dövlətinin memarı və qurucusu, ömrünü Vətəninin və xalqının tərəqqisinə həsr etmiş dahi şəxsiyyətin, Ümummilli Lider Heydər Əliyevin həm vəfalı ömür-gün yoldaşı, həm də sədaqətli dostu, etibarlı silahdaşı olmuşdur: "Zərifə xanım Ümummilli Liderimiz Heydər Əliyevin siyasi xəttinin layiqli davamçısı, Prezidentimiz İlham Əliyevin anasıdır. Bu gün dövlət başçısı İlham Əliyev xalqa xidmət amalını bir ailə ənənəsi kimi yaşadır".
Tədbirdə professor, şair Paşa Qəlbinur, millət vəkili Hadı Rəcəbli və digərləri çıxış edərək bildiriblər ki, Zərifə xanım hər zaman nursuz gözlərə işıq paylamaq, füsunkar gözəlliyə həsrət qalan insanların gözlərinə həyat eşqini qaytarmaq arzusunda olub və Onun nurlu xatirəsi daim Azərbaycan xalqının qəlbində yaşayacaq.
Tədbirdə Yeni Azərbaycan Partiyasının AMEA Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun Sünbül dayaq məntəqəsinin üzvləri Ulduzə Qurbanova, Natiq Məmmədov, Sevinc Musayeva, Aynurə Mirzəyeva, Dərya Qasımova və da iştirak ediblər. Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnsitutunun Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurasının sədri b.ü.f.d. Ulduzə Qurbanova akademik Zərifə xanım Əliyevanın oftalmologiya elminin inkişafındakı xidmətlərindən danışıb. Akademik Zərifə Əliyevanın nurlu obrazının heç zaman ürəklərdən silinməyəcəyini, həyat ideyaları və şəxsiyyətinin bu gün müasir Azərbaycan gəncliyi üçün bir örnək olduğunu iştirakçıların nəzərinə çatdırıb.

24 апреля прошло мероприятие, посвященное 96-й годовщине со дня рождения академика Зарифы Алиевой + Фото Апр 26, 2019 | 12:49 / Важные события
24 апреля в административном здании Сабаильского районного отделения Партии Йени Азербайджан (ЙАП)  прошло мероприятие, посвященное 96-годовщине со дня рождения видного ученого и офтальмолога Зарифы Алиевой. В начале мероприятия присутствующие почтили минутой молчания память академика Зарифы Алиевой. Вступительным словом собрание открыл председатель Сабаильского районного отделения ЙАП депутат Шамсаддин Гаджиев, поведав о жизненном пути видного ученого, офтальмолога академика Зарифы Алиевой: «Каждый год благодарный народ чтит память о блестящем ученом, завершившем свой жизненный путь в один из весенних дней 1985-го года. Зарифа Алиева была преданным другом жизни и верным товарищем нашего общенационального лидера Гейдара Алиева. Ее положительный жизненный опыт и добрые традиции, полученные в семье Азиза Алиева, пригодились ей, когда она стала супругой первого лица государства. Она стала моральной поддержкой и верной помощницей нашего лидера. Академик З.Алиева, чей жизненный путь  ученого-новатора, чистого и благородного человека является школой духовности и нравственности для каждого гражданина Азербайджана, стала примером мудрости и зрелости для каждого нашего ученого и врача».
В мероприятии выступила член Президиума Женсовета ЙАП, врач Зарифа Гулиева, поведав о жизненном пути и профессиональной деятельности видного ученого офтальмолога.
Профессор и поэт Паша Гальбинур, депутат Хады Раджабли и другие присутствующие на собрании общественные деятели рассказали о благородной функции З.Алиевой возвращать людям зрение. Светлая память о ней и ее благородном деле всегда будет жить в сердце народа.
В мероприятии приняли участие члены Партии Йени Азербайджан базовой станции Сюнбюль Института Молекулярной Биологии и Биотехнологии НАНА Улдуза Гурбанова, Натик Мамедов, Севиндж Мусаева, Айнура Мирзоева, Дарья Гасымова. Председатель Совета Молодых Ученых и Специалистов Института Молекулярной Биологии и Биотехнологий доктор философии по биологии Улдуза Гурбанова рассказала о заслугах академика Зарифы Алиевой в развитии науки офтальмологии в Азербайджане. Она отметила, что светлый образ академика Зарифы Алиевой всегда будет в сердцах людей, а ее личность и идеи будет примером для молодежи Азербайджана.