B.ü.f.d., dosent Mustafayev Nurməmməd V Beynəlxalq TURAZ Akademiyası konqresində iştirak edib + Foto Sen 24, 2025 | 13:00 / Ezamiyyətlər
Azərbaycan Respublikası Elm və Təhsil Nazirliyi Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun Populyasiya genomiksi laboratoriyasının müdiri b.ü.f.d., dosent Mustafayev Nurməmməd 11-13 sentyabr tarixlərində Özbəkistan Respublikasının Səmərqənd şəhərində keçirilən “Çoxaspektli məhkəmə təbabəti və patologiya” adlı V Beynəlxalq TURAZ Akademiyası konqresində (UTAK 2025) iştirak edib. Nurməmməd Mustafayev konqresdə “Genetik testlər zamanı aşkarlanan mutasiya halları və xəstəliklərlə ilişkili allellər/genotiplər” və “Azərbaycan populyasiyasında Y-DNT haploqruplarının tərkibinin tədqiqi” mövzuları ilə çıxış edib. Hər iki mövzu dinləyicilərin marağına səbəb olub. Patoloji allellər/genotiplərlə əlaqəli əldə olunan nəticələr, həmçinin populyasiyamızın Y-DNT genefondunun tədqiqi zamanı 1 (J2b, L), 2 (J1, E1b1b), 3 (E1b1a, E1b1b, R1) və 6 (E1b1b) allel variantları ilə təmsil olunan DYF387S1 Y-STR lokusunun iştirakı ilə müxtəlif haploqrupların aşkarlanması halı haqqında məlumat xüsusi maraq yaradıb. Nurməmməd Mustafayev həmçinin Özbəkistan və Türkiyəli mütəxəssislərlə gələcək əməkdaşlıq və birgə layihələrin işlənməsi imkanlarını müzakirə edib.

PhD in Biology, Assoc. Prof. Nurmammad Mustafayev participated in the 5th International TURAZ Academy Congress + Photo Sep 24, 2025 | 13:00 / Scientific mission
PhD in Biology, Assoc. Prof. Nurmammad Mustafayev, Head of the Population Genomics Laboratory at the Institute of Molecular Biology and Biotechnologies of the Ministry of Science and Education of the Republic of Azerbaijan, participated in the 5th International TURAZ Academy Congress (UTAK 2025) on “Multifaceted Forensic Medicine and Pathology,” held on September 11–13 in Samarkand, Uzbekistan. Nurmammad Mustafayev delivered presentations at the congress on “Mutation cases detected in genetic testing and disease-associated alleles/genotypes” and “Investigation of the composition of Y-DNA haplogroups in the Azerbaijani population.” Both topics attracted significant interest from the audience. The results related to pathogenic alleles/genotypes, as well as the detection of various haplogroups during the study of the Y-DNA gene pool of our population involving the DYF387S1 Y-STR locus represented by allele variants 1 (J2b, L), 2 (J1, E1b1b), 3 (E1b1a, E1b1b, R1), and 6 (E1b1b), attracted particular interest. Nurmammad Mustafayev also discussed the possibilities of future cooperation and development of joint projects with Uzbek and Turkish specialists.