Azərbaycan Dövlət Pedaqoji Universitetinin Kimya və biologiya fakültəsində professor İbrahim Əzizov tərəfindən ustad dərsi keçirilib + Foto Okt 12, 2025 | 10:00 / Seminarlar
Sentyabrın 10-da Azərbaycan Dövlət Pedaqoji Universitetinin Kimya və biologiya fakültəsində ustad dərsi keçirilib. Tədbirdə fakültə dekanı dos. Reyhan Ağayeva, dekan müavini dos. Bəsti Əsədova, kafedra müdirləri prof. Əli Zalov, dos. Kəmalə İskəndərova, fakültənin professor-müəllim heyəti və tələbələr iştirak ediblər. Dekan müavini dos. B.Əsədova elmi seminarın mövzusunun aktuallığını vurğulayaraq, duzluluq stressinin bitkilərin böyümə və məhsuldarlığına təsirindən, həmçinin qlobal qida təhlükəsizliyi üçün şoranlaşmanın yaratdığı risklərdən danışıb.” AR ETN Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun Xloroplastların fotokimyası laboratoriyasının müdiri, biologiya elmləri doktoru, AMEA-nın müxbir üzvü, professor İbrahim Əzizov “Şoranlığın kənd təsərrüfatı bitkilərinin inkişafına zərərli təsiri və davamlılığın yaxşılaşdırılması üçün müasir biotexnoloji və genom strategiyaları” mövzusunda çıxış edib. Sonra məruzəçi seminar iştirakçılarının verdiyi sualları cavablandırıb və aktual məsələlər ətrafında müzakirələr aparılıb. Prof. İbrahim Əzizovun təqdim etdiyi məlumatlar və elmi nəticələr professor-müəllim heyəti və tələbələr tərəfindən yüksək maraqla qarşılanıb, bu cür seminarların fakültənin elmi və tədris fəaliyyətinə mühüm töhfə verdiyi qeyd olunub.

A master class was held at the Faculty of Chemistry and Biology of the Azerbaijan State Pedagogical University by Professor Ibrahim Azizov + Photo Oct 12, 2025 | 10:00 / Seminars
On September 10, a master class took place at the Faculty of Chemistry and Biology of the Azerbaijan State Pedagogical University. The event was attended by the Dean of the Faculty, Associate Professor Reyhan Aghayeva, Deputy Dean Associate Professor Besti Asadova, Heads of Departments Professor Ali Zalov and Associate Professor Kamala Isgandarova, as well as the faculty staff and students. Deputy Dean Associate Professor B. Asadova emphasized the relevance of the seminar topic, speaking about the effects of salinity stress on plant growth and productivity, as well as the risks posed by soil salinization to global food security. Head of the Laboratory of Photochemistry of Chloroplasts at the Institute of Molecular Biology and Biotechnologies of the Ministry of Science and Education of the Republic of Azerbaijan, Doctor of Biological Sciences, Corresponding Member of ANAS, Professor Ibrahim Azizov delivered a lecture on “The harmful effects of salinity on the development of agricultural plants and modern biotechnological and genomic strategies for improving tolerance.” Following the presentation, Professor Azizov answered participants’ questions and held discussions on topical issues. The information and scientific results presented by Professor Azizov were received with great interest by the faculty members and students, who noted that such seminars make a valuable contribution to the scientific and educational activities of the faculty.