Azərbaycan Dövlət Pedaqoji Universitetinin Kimya və biologiya fakültəsində professor İbrahim Əzizov tərəfindən ustad dərsi keçirilib + Foto Okt 12, 2025 | 10:00 / Seminarlar
Sentyabrın 10-da Azərbaycan Dövlət Pedaqoji Universitetinin Kimya və biologiya fakültəsində ustad dərsi keçirilib. Tədbirdə fakültə dekanı dos. Reyhan Ağayeva, dekan müavini dos. Bəsti Əsədova, kafedra müdirləri prof. Əli Zalov, dos. Kəmalə İskəndərova, fakültənin professor-müəllim heyəti və tələbələr iştirak ediblər. Dekan müavini dos. B.Əsədova elmi seminarın mövzusunun aktuallığını vurğulayaraq, duzluluq stressinin bitkilərin böyümə və məhsuldarlığına təsirindən, həmçinin qlobal qida təhlükəsizliyi üçün şoranlaşmanın yaratdığı risklərdən danışıb.” AR ETN Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun Xloroplastların fotokimyası laboratoriyasının müdiri, biologiya elmləri doktoru, AMEA-nın müxbir üzvü, professor İbrahim Əzizov “Şoranlığın kənd təsərrüfatı bitkilərinin inkişafına zərərli təsiri və davamlılığın yaxşılaşdırılması üçün müasir biotexnoloji və genom strategiyaları” mövzusunda çıxış edib. Sonra məruzəçi seminar iştirakçılarının verdiyi sualları cavablandırıb və aktual məsələlər ətrafında müzakirələr aparılıb. Prof. İbrahim Əzizovun təqdim etdiyi məlumatlar və elmi nəticələr professor-müəllim heyəti və tələbələr tərəfindən yüksək maraqla qarşılanıb, bu cür seminarların fakültənin elmi və tədris fəaliyyətinə mühüm töhfə verdiyi qeyd olunub.

На химико-биологическом факультете Азербайджанского государственного педагогического университета состоялся мастер-класс профессора Ибрагима Азизова + Фото Окт 12, 2025 | 10:00 / Семинары
10 сентября на химико-биологическом факультете Азербайджанского государственного педагогического университета состоялся мастер-класс. В мероприятии приняли участие декан факультета, доц. Рейхан Агаева, заместитель декана, доц. Басти Асадова, заведующие кафедрами, проф. Али Залов, доц. Кямаля Искандерова, преподаватели и студенты. Заместитель декана, доц. Б. Асадова, подчеркнув актуальность темы научного семинара, рассказала о влиянии солевого стресса на рост и продуктивность растений, а также о рисках, которые засоление представляет для глобальной продовольственной безопасности. На мероприятии с докладом на тему «Вредное воздействие засоления на развитие сельскохозяйственных растений и современные биотехнологические и геномные стратегии повышения устойчивости» выступил заведующий лабораторией фотохимии хлоропластов Института молекулярной биологии и биотехнологий Академии наук Азербайджанской Республики, доктор биологических наук, член-корреспондент НАНА, профессор Ибрагим Азизов. Затем докладчик ответил на вопросы участников семинара, и состоялись обсуждения по актуальным темам. Информация и научные результаты, представленные профессором Ибрагимом Азизовым, были встречены с большим интересом профессорско-преподавательским составом и студентами и было отмечено, что подобные семинары вносят значительный вклад в научно-образовательную деятельность факультета.