“Enerji, qida, ətraf mühit və iqlim təhlükəsizliyi sahəsində çağırışlar” mövzusunda beynəlxalq konfrans öz işini plenar iclasla davam etdirib + Foto Okt 16, 2025 | 17:00 / Konfranslar, iclaslar
Bakıda AR Elm və Təhsil Nazirliyi, Elm və Təhsil üzrə Dövlət Agentliyi və Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun birgə təşkilatçılığı ilə keçirilən “Enerji, qida, ətraf mühit və iqlim təhlükəsizliyi sahəsində çağırışlar” mövzusunda beynəlxalq konfrans öz işini plenar iclasla, dəvətli məruzəçilərin təqdimatları ilə davam etdirib.
ABŞ-nin Nebraska Universitetinin professoru Tahir Tahirovun və ABŞ-ın Ouburn Universitetinin professoru Rəşad Kərimovun moderatorluğu ilə keçirilən iclaslarda ABŞ-ın Emory Universitetinin Emerson Elmi Hesablamalar Mərkəzinin direktoru professor Camal Musayevin “Katalizdə mikro-mühitin və qeyri-kovalent qarşılıqlı təsirlərin rolları haqqında: Günəş enerjisinin kimyəvi enerjiyə çevrilməsi”, Almaniyanın Osnabrük Tətbiqi Elmlər Universitetinin professoru Ali Nazın “Yaşıl inqilab” və “Genom inqilabı”: kənd təsərrüfatının davamlı inkişafı üçün həll yolları”, Türkiyənin Bilkent Universitetinin dosenti Dr. Yunus Emre Türkmenin “Dörd, beş və altı üzvlü halqaların qurulması üçün dizayn prinsipləri: tsiklobutanlar, γ-laktamlar və flüorantenlər”, Qətər Krallığının Translasiya Araşdırmaları İnstitutunun professoru Aamir Ahmadın “Epigenetika və dəqiq onkologiya: bu günə qədər əldə olunan uğurlar”, professor Tahir Tahirovun “Pritelivir və amenamevir vasitəsilə herpesvirus helikaza-primas kompleksinin inhibisiyasının struktur əsasları”, Ege Universitetinin (İzmir, Türkiyə) professoru Aziz Eftekharinin “Yaşıl nanotexologiya: dayanıqlı gələcək naminə”, Dokuz Eylül Universitetinin (İzmir, Türkiyə) professoru Levent Çavaşın “Yaşıl kimya metodologiyalarından istifadə etməklə hidrogen istehsalı”, AR ETN Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun laboratoriya müdiri biologiya elmləri doktoru Yaşar Feyziyevin “Fotosistem 2-də kadmium, mis, sink və qurğuşun ionlarının oksigenin ayrılmasına təsirinin müqayisəli tədqiqi” adlı məruzələri konfrans iştirakçıları tərəfindən böyük maraqla qarşılanıb. Hər bir təqdimatdan sonra geniş müzakirələr aparılıb, suallar cavablandırılıb.

The international conference on "Challenges in Energy, Food, Environment, and Climate Security" continued its work with a plenary session + Photo Oct 16, 2025 | 17:00 / Conferences, assemblies
The international conference on "Challenges in Energy, Food, Environment, and Climate Security," jointly organized in Baku by the Ministry of Science and Education of the Republic of Azerbaijan, the State Agency for Science and Education, and the Institute of Molecular Biology and Biotechnologies, continued its work with a plenary session featuring presentations by invited speakers.
At the sessions, moderated by Professor Tahir Tahirov from the University of Nebraska, USA, and Professor Rashad Karimov from Auburn University, USA, Professor Jamal Musayev, Director of the Emerson Center for Scientific Computation at Emory University (USA) presented a lecture titled “On the roles of microenvironment and non-covalent interactions in the catalysis: solar energy to chemical energy conversion.” Professor Ali Naz from Osnabrück University of Applied Sciences (Germany) delivered a talk on “Green-revolution versus genome-revolution: solutions for a cultivated planet.” Dr. Yunus Emre Turkmen, Associate Professor at Bilkent University (Türkiye), presented “Design principles for constructing four, five, and six-membered rings: cyclobutanes, γ- lactams, and fluoranthenes.” Professor Aamir Ahmad from the Translational Research Institute of Qatar spoke about “Epigenetics and precision oncology: success so far.” Professor Tahir Tahirov delivered a presentation on “Structural basis of herpesvirus helicase-primase inhibition by pritelivir and amenamevir.” Professor Aziz Eftekhari from Ege University (Izmir, Turkiye) discussed “Green nanotech: for sustainable future.” Professor Levent Cavaş from Dokuz Eylül University (Izmir, Türkiye) presented “Hydrogen production by using green chemistry methodologies.” Dr. Yashar Feyziyev, Head of Laboratory at the Institute of Molecular Biology and Biotechnologies, Ministry of Science and Education of the Republic of Azerbaijan, presented his study “Comparative effects of cadmium, copper, zinc, and lead ions on oxygen evolution in Photosystem II. After each presentation, extensive discussions were held and questions were answered.