“Enerji, qida, ətraf mühit və iqlim təhlükəsizliyi sahəsində çağırışlar” mövzusunda beynəlxalq konfrans öz işini plenar iclasla davam etdirib + Foto Okt 16, 2025 | 17:00 / Konfranslar, iclaslar
Bakıda AR Elm və Təhsil Nazirliyi, Elm və Təhsil üzrə Dövlət Agentliyi və Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun birgə təşkilatçılığı ilə keçirilən “Enerji, qida, ətraf mühit və iqlim təhlükəsizliyi sahəsində çağırışlar” mövzusunda beynəlxalq konfrans öz işini plenar iclasla, dəvətli məruzəçilərin təqdimatları ilə davam etdirib.
ABŞ-nin Nebraska Universitetinin professoru Tahir Tahirovun və ABŞ-ın Ouburn Universitetinin professoru Rəşad Kərimovun moderatorluğu ilə keçirilən iclaslarda ABŞ-ın Emory Universitetinin Emerson Elmi Hesablamalar Mərkəzinin direktoru professor Camal Musayevin “Katalizdə mikro-mühitin və qeyri-kovalent qarşılıqlı təsirlərin rolları haqqında: Günəş enerjisinin kimyəvi enerjiyə çevrilməsi”, Almaniyanın Osnabrük Tətbiqi Elmlər Universitetinin professoru Ali Nazın “Yaşıl inqilab” və “Genom inqilabı”: kənd təsərrüfatının davamlı inkişafı üçün həll yolları”, Türkiyənin Bilkent Universitetinin dosenti Dr. Yunus Emre Türkmenin “Dörd, beş və altı üzvlü halqaların qurulması üçün dizayn prinsipləri: tsiklobutanlar, γ-laktamlar və flüorantenlər”, Qətər Krallığının Translasiya Araşdırmaları İnstitutunun professoru Aamir Ahmadın “Epigenetika və dəqiq onkologiya: bu günə qədər əldə olunan uğurlar”, professor Tahir Tahirovun “Pritelivir və amenamevir vasitəsilə herpesvirus helikaza-primas kompleksinin inhibisiyasının struktur əsasları”, Ege Universitetinin (İzmir, Türkiyə) professoru Aziz Eftekharinin “Yaşıl nanotexologiya: dayanıqlı gələcək naminə”, Dokuz Eylül Universitetinin (İzmir, Türkiyə) professoru Levent Çavaşın “Yaşıl kimya metodologiyalarından istifadə etməklə hidrogen istehsalı”, AR ETN Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun laboratoriya müdiri biologiya elmləri doktoru Yaşar Feyziyevin “Fotosistem 2-də kadmium, mis, sink və qurğuşun ionlarının oksigenin ayrılmasına təsirinin müqayisəli tədqiqi” adlı məruzələri konfrans iştirakçıları tərəfindən böyük maraqla qarşılanıb. Hər bir təqdimatdan sonra geniş müzakirələr aparılıb, suallar cavablandırılıb.

Международная конференция «Проблемы в области энергетики, продовольствия, окружающей среды и климатической безопасности» продолжила свою работу пленарным заседанием + Фото Окт 16, 2025 | 17:00 / Конференции, встречи
Международная конференция «Проблемы в области энергетики, продовольствия, окружающей среды и климатической безопасности», прошедшая в Баку при совместной организации Министерства науки и образования Азербайджанской Республики, Государственного агентства по науке и образованию и Института молекулярной биологии и биотехнологий, продолжила свою работу пленарным заседанием и докладами приглашенных докладчиков.
Модераторами сессий выступили профессор Тахир Тахиров из Университета Небраски (США) и профессор Рашад Каримов из Университета Оберн (США). В число выступавших вошли: профессор Джамал Мусаев - директор Центра научных вычислений Эмерсона, Университет Эмори (США), который выступил с докладом  на тему «Роль микроокружения и нековалентных взаимодействий в катализе: преобразование солнечной энергии в химическую»; профессор Али Наз из Университета прикладных наук Оснабрюка (Германия) с темой «Зеленая революция» и «Геномная революция»: решения для устойчивого развития сельского хозяйства; доцент, доктор Юнус Эмре Туркмен, представляющий Университет Билькента (Турция), ознакомил участников с докладом на тему «Принципы проектирования для построения четырех-, пяти- и шестичленных колец: циклобутаны, γ-лактамы и флуорантены»; профессор Аамир Ахмад из Института трансляционных исследований из Катара с темой «Эпигенетика и прецизионная онкология: прогресс на сегодняшний день». Доклады профессора Тахира Тахирова «Структурные основы ингибирования комплекса хеликаза-примас вируса герпеса прителивиром и аменамевиром», профессора Азиза Эфтехари  из Эгейского университета (Измир, Турция) на тему «Зелёные нанотехнологии: для устойчивого будущего», профессора Левента Чавуса из Университета Докуз Эйлюль (Измир, Турция) на тему «Получение водорода с использованием методов зелёной химии» и заведующего лабораторией Фотобиоэнергетики Института молекулярной биологии и биотехнологий МНО АР, доктора биологических наук Яшара Фейзиева, на тему «Сравнительное исследование влияния ионов кадмия, меди, цинка и свинца на выделение кислорода в фотосистеме 2», вызвали большой интерес участников конференции. После каждого доклада состоялись широкие дискуссии и были даны ответы на вопросы.