“Enerji, qida, ətraf mühit və iqlim təhlükəsizliyi sahəsində çağırışlar” mövzusunda beynəlxalq konfrans öz işinə seksiya iclasları ilə davam edib + Foto Okt 17, 2025 | 21:00 / Konfranslar, iclaslar
Azərbaycan Respublikası Elm və Təhsil Nazirliyinin, Elm və Təhsil üzrə Dövlət Agentliyi və Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun birgə təşkilatçılığı ilə keçirilən “Enerji, qida, ətraf mühit və iqlim təhlükəsizliyi sahəsində çağırışlar” mövzusunda beynəlxalq konfrans 17 oktyabr 2025-ci il tarixində öz işini seksiya iclasları ilə davam etdirib.
AR ETN Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun icraçı direktoru, b.ü.f.d. Ələmdar Məmmədovun və Özbəkistan Respublikası Elmlər Akademiyasının Mikrobiologiya İnstitutunun elmi işçisi Dr. Tokhir Xusanovun moderatorluğu ilə keçirilən iclaslarda yaşıl enerji və onun səmərəliliyi, biotexnoloji innovasiyalar, iqlim dəyişmələrinin bioloji sistemlərə təsiri, qida təhlükəsizliyi və ekoloji dayanıqlılıq mövzularında çıxışlar dinlənilib, aktual elmi istiqamətlər üzrə müzakirələr aparılıb. Simpoziumal məruzələrdə və institutun foyesində təşkil edilmiş poster sessiyasında bioenergetika, yaşıl texnologiyalar, aqrobiotexnologiya, mikrob müxtəlifliyi və ətraf mühitin qorunması və s. istiqamətlərində aparılan tədqiqatların nəticələri təqdim olunub. Təqdimatlarda həmçinin süni intellektin enerji, aqrar, biotibbi və ekoloji tədqiqatlarda tətbiqi, genetik ehtiyatların qorunması, iqlimə adaptasiya olunmuş bitki növlərinin seleksiyası, səmərəli biotexnologiyaların inkişafı kimi məsələlər, əldə edilmiş tədqiqat nəticələri təqdim edilib, geniş fikir mübadiləsi aparılıb.
Tədbirdə Azərbaycan, Özbəkistan, Türkiyə, Pakistan və digər ölkələrdən olan alimlər və gənc tədqiqatçılar fəal şəkildə iştirak ediblər.
Müzakirələrin yekununda qeyd olunub ki, elm və texnologiyanın inteqrasiyası, beynəlxalq elmi əməkdaşlığın genişləndirilməsi, aparılan multidissiplinar tədqiqatlar gələcəkdə ölkələrin enerji, qida və iqlim təhlükəsizliyinin təmin olunmasında mühüm rol oynayacaqdır.
Seksiya iclasları və poster sessiyası elmi mübadilənin, yeni ideyaların və birgə tədqiqat təşəbbüslərinin formalaşması baxımından səmərəli müzakirə platforması kimi dəyərləndirilib.

Международная конференция «Проблемы в области энергетики, продовольствия, окружающей среды и климатической безопасности» продолжила свою работу секционными заседаниями + Фото Окт 17, 2025 | 21:00 / Конференции, встречи
Международная конференция «Проблемы в области энергетики, продовольствия, окружающей среды и климатической безопасности», организованная Министерством науки и образования Азербайджанской Республики, Государственным агентством по науке и образованию и Институтом молекулярной биологии и биотехнологий, продолжила свою работу секционными заседаниями 17 октября 2025 года.
В конференции приняли участие исполнительный директор Института молекулярной биологии и биотехнологий Министерства науки и образования Азербайджанской Республики, доктор философии по биологии, Аламдар Мамедов и научный сотрудник Института микробиологии Академии наук Республики Узбекистан, д.б.н. Тохир Хусанов провели сессию, включавшую презентации по таким темам, как «зелёная» энергетика и её эффективность, биотехнологические инновации, влияние изменения климата на биологические системы, продовольственная безопасность и экологическая устойчивость, а также обсуждение актуальных научных направлений. Результаты исследований, проведённых в области биоэнергетики, «зелёных» технологий, агробиотехнологии, микробного разнообразия и охраны окружающей среды и др., были представлены в докладах симпозиума и на постерной сессии, организованной в фойе института. В докладах также обсуждались такие вопросы, как применение искусственного интеллекта в энергетике, аграрных, биомедицинских и экологических исследованиях, защита генетических ресурсов, селекция климатически адаптированных видов растений, разработка эффективных биотехнологий, а также полученные результаты исследований. Состоялся широкий обмен мнениями.
В мероприятии приняли активное участие учёные и молодые исследователи из Азербайджана, Узбекистана, Турции, Пакистана и других стран.
В завершение дискуссий было отмечено, что интеграция науки и технологий, расширение международного научного сотрудничества и проводимые междисциплинарные исследования будут играть важную роль в обеспечении энергетической, продовольственной и климатической безопасности стран в будущем.
Панельные и постерная сессии были оценены как эффективная дискуссионная площадка с точки зрения научного обмена, появления новых идей и формирования.