Beynəlxalq elmi dialoqdan strateji əməkdaşlığa: “Enerji, qida, ətraf mühit və iqlim təhlükəsizliyi” adlı beynəlxalq konfrans uğurla başa çatıb + Foto Okt 20, 2025 | 13:16 / Konfranslar, iclaslar
15-17 oktyabr 2025-ci il tarixlərində Azərbaycan Respublikasının Elm və Təhsil Nazirliyi, Elm və Təhsil üzrə Dövlət Agentliyi və Elm və Təhsil Nazirliyinin Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun birgə təşkilatçılığı ilə keçirilmiş və Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının 80 illik yubileyinə həsr edilmiş “Enerji, qida, ətraf mühit və iqlim təhlükəsizliyi sahəsində çağırışlar” mövzusunda beynəlxalq konfrans öz işini yüksək elmi və təşkilati səviyyədə başa çatdırıb. Tədbir Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının 80 illik yubileyinə həsr olunub və qlobal çağırışlara cavab verən elmi dialoqlar üçün mühüm platformaya çevrilib.
Bağlanış mərasimində çıxış edən AMEA-nın vitse-prezidenti, Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun baş direktoru, konfransın sədri akademik İradə Hüseynova tədbirin nəticələrini yüksək qiymətləndirərək bildirib ki, “bu konfrans yalnız elmi nəticələrin paylaşılması deyil, həm də yeni əməkdaşlıq körpülərinin qurulması baxımından mühüm əhəmiyyət kəsb etmişdir”.
Üç gün davam edən elmi forumda enerjidən səmərəli istifadə, ərzaq və qida təhlükəsizliyi, ətraf mühitin mühafizəsi və iqlim dəyişmələrinə qarşı mübarizə kimi bəşəri problemlər müasir elmi yanaşmalar əsasında müzakirə olunub. Plenar iclaslarda günəş enerjisinin kimyəvi enerjiyə çevrilməsi, bərpa olunan enerji mənbələrinin potensialı, “yaşıl inqilab” və “genom inqilabı”, bio- və nanomateriallar, epigenetika, rəqəmsal texnologiyaların kənd təsərrüfatı və ekoloji tədqiqatlara inteqrasiyası kimi istiqamətlərdə təqdim edilən məruzələr müasir dövrümüzdə elmin multidissiplinar xarakter daşıdığını bir daha nümayiş etdirib.
Seksiya iclaslarında 49 elmi məruzə dinlənilib, mühüm elmi nəticələr əks etdirən çoxsaylı posterlər təqdim edilib. Bütün bunlar konfransın fənlərarası və çoxşaxəli elmi müzakirələrə geniş meydan açdığının göstəricisi hesab edilə bilər.
Tədbir çərçivəsində təşkil edilən “Cəlal Əliyev qiraətləri” xüsusi elmi və mənəvi məzmunu ilə seçilib. Koreyanın Soqanq Universitetindən professor Byeong-ha Leenin “Bitkilərdə abiotik stressə dözümlülüyün artırılması strategiyaları” mövzusunda məruzəsi böyük maraq doğurub və birgə tədqiqatlar üçün yeni perspektivlərə yol açıb. İki ildən bir keçirilən bu mühüm elmi tədbir görkəmli alim, akademik Cəlal Əliyevin zəngin elmi irsinin və baxışlarının müasir elmlə nə qədər üzvi şəkildə səsləşdiyini daha bir dəfə nümayiş etdirib.
Tədbirin Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının 80 illik yubileyinə həsr olunmasını xüsusi vurğulayan akademik İradə Hüseynova bu elm ocağının yubileyinin Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin müvafiq sərəncamı ilə yüksək səviyyədə keçirilməsinin ölkəmizdə elmin təşkili, idarə olunması və inkişafında, eləcə də milli intellektual potensialımızın formalaşmasında AMEA-nın əvəzsiz rolunu bir daha təsdiqlədiyini bildirib. Bu yubiley milli elmin institusional və mənəvi sabitliyinin, dövlət səviyyəsində elmi fəaliyyətə verilən dəstəyin göstəricisidir.
Konfransın gələcəyə yönəlmiş strateji baxışların formalaşdırılması üçün əhəmiyyətli platformaya çevrildiyinə diqqət çəkən natiq deyib: “Burada səslənən fikirlər göstərdi ki, iqlim dəyişmələri, enerji böhranı, bio və ərzaq təhlükəsizliyi kimi qlobal problemlərin həlli ancaq sinergetik və multidissiplinar yanaşmalarla mümkündür. Bu istiqamətdə mühəndislik və biotexnologiya, kimya və biokimya, ekoloji və aqrar elm, ətraf mühit və biotibb sahələrinin inteqrasiyası zəruridir. Konfransda iştirak edən gənc alimlərin fəallığı, onların beynəlxalq tədqiqat şəbəkələrinə qoşulmaq marağı xüsusilə sevindirici hal kimi qeyd oluna bilər. Bu, elmin davamlı inkişafı üçün ən mühüm zəmanətdir”.
Çıxışının sonunda konfransın sədri bütün iştirakçılara, təşkilatçılara, məruzəçilərə və gənc alimlərə səmimi təşəkkürlərini bildirib, konfransın nəticələrinin reallaşacağına, burada səslənən ideyaların yeni layihələrə çevriləcəyinə və beynəlxalq elmi əlaqələrin daha da dərinləşəcəyinə inamını ifadə edib.
Sonra bağlanış mərasimində ABŞ-nin Nebraska Universitetinin professoru Tahir Tahirov, Türkiyənin Akdeniz Universitetinin professoru, AMEA-nın müxbir üzvü Tərlan Məmmədov, Almaniyanın Osnabruk Tətbiqi Elmlər Universitetinin professoru Ali Naz, Koreyanın Soqanq Universitetinin professoru, Bitki Gen Tənzimlənməsi Laboratoriyasının müdiri Byeong-ha Lee, Türkiyənin Dokuz Eylül Universitetinin professoru Levent Çavaş, Qətər Krallığının Translasiya Araşdırmaları İnstitutunun professoru Aamir Ahmad, Türkiyənin Ege Universitetinin professoru Aziz Eftekhari, AR ETN Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun laboratoriya müdiri, biologiya elmləri doktoru Yaşar Feyziyev, Özbəkistan Milli Elmlər Akademiyasının Mikrobiologiya İnstitutunun direktoru professor Şahlo Miralimova və b. çıxış edərək, konfransın yüksək səviyyədə keçirildiyini, müvafiq istiqamətlərdə beynəlxalq multidissiplinar əməkdaşlıq əlaqələrinə yeni imkanlar yaratdığını vurğulayaraq, onun işində iştirakdan məmnunluqlarını ifadə ediblər, təşkilatçılara səmimi təşəkkürlərini bildiriblər.
Tədbir çərçivəsində AR ETN Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutu ilə Özbəkistan Milli Elmlər Akademiyasının Mikrobiologiya İnstitutu arasında əməkdaşlıq haqqında Anlaşma Memorandumunun imzalanması mərasimi keçirilib. Akademik İradə Hüseynova və professor Şahlo Miralimova konfrans iştirakçıları qarşısında sənədə öz imzalarını atıblar.
Daha sonra akademik İradə Hüseynova konfransın xaricdən dəvət edilmiş məruzəçilərinə Bakını və konfransı xatırladacaq hədiyyələr təqdim edib.
Bağlanış mərasiminin iştirakçılarının kollektiv fotosu ilə beynəlxalq konfrans öz işini rəsmi şəkildə yekunlaşdırıb.

From International Scientific Dialogue to Strategic Cooperation: The International Conference on “Challenges in Energy, Food, Environment, and Climate Security” ccessfully Concluded + Photo Oct 20, 2025 | 13:16 / Conferences, assemblies
The international conference on “Challenges in Energy, Food, Environment, and Climate Security,” jointly organized by the Ministry of Science and Education of the Republic of Azerbaijan, the Science and Education Development Agency, and the Institute of Molecular Biology and Biotechnologies of the Ministry of Science and Education, was successfully held on October 15–17, 2025, at a high scientific and organizational level. The event, dedicated to the 80th anniversary of the Azerbaijan National Academy of Sciences, became an important platform for scientific dialogue addressing global challenges.
At the closing ceremony, the Vice-President of the Azerbaijan National Academy of Sciences (ANAS), Director General of the Institute of Molecular Biology and Biotechnologies, and Chair of the Conference, Academician Irada Huseynova, highly evaluated the outcomes of the event, stating that “this conference was not only significant for the sharing of scientific results but also crucial for establishing new bridges of cooperation.”
During the three-day scientific forum, global challenges such as efficient energy use, food and nutrition security, environmental protection, and combating climate change were discussed based on modern scientific approaches. Presentations delivered at the plenary sessions on topics including the conversion of solar energy into chemical energy, the potential of renewable energy sources, the “Green Revolution” and the “Genomic Revolution,” biomaterials and nanomaterials, epigenetics, and the integration of digital technologies into agricultural and environmental research further demonstrated the multidisciplinary nature of contemporary science. During the sectional sessions, 49 scientific presentations were delivered, and numerous posters reflecting significant scientific findings were exhibited. All of these highlight the conference’s role as a broad platform for interdisciplinary and multifaceted scientific discussions.
Within the framework of the event, the “Jalal Aliyev’s Lectures” were distinguished for their unique scientific and moral significance. The presentation by Professor Byeong-ha Lee from Soogang University, Korea, on “Strategies to enhance abiotic stress tolerance in plants” attracted great interest and opened new prospects for collaborative research. This important scientific event, held every two years, once again demonstrated how the rich scientific heritage and vision of the prominent scientist, Academician Jalal Aliyev, resonate organically with contemporary science. Emphasizing that the event was dedicated to the 80th anniversary of the ANAS, Academician Irada Huseynova noted that the high-level celebration of this milestone, as decreed by the President of the Republic of Azerbaijan, Ilham Aliyev, once again confirmed ANAS’s indispensable role in the organization, management, and development of science in the country, as well as in shaping our national intellectual potential. She added that this anniversary reflects both the institutional and moral stability of national science and the state’s support for scientific activity.
Highlighting that the conference had become an important platform for shaping future-oriented strategic visions, the speaker stated: “The discussions held here demonstrated that addressing global challenges such as climate change, the energy crisis, and bio and food security is only possible through synergistic and multidisciplinary approaches. In this regard, the integration of engineering and biotechnology, chemistry and biochemistry, environmental and agricultural sciences, as well as environmental and biomedical fields, is essential. The active participation of young scientists and their interest in joining international research networks can be particularly noted as a gratifying development. This represents the most important guarantee for the sustainable advancement of science.”
At the conclusion of her speech, the Chair of the Conference expressed her sincere gratitude to all participants, organizers, presenters, and young scientists. She conveyed her confidence that the outcomes of the conference would be realized, that the ideas presented would lead to new projects, and that international scientific collaborations would be further strengthened.
Then, at the closing ceremony, Professor Tahir Tahirov from the University of Nebraska, Professor and Corresponding Member of ANAS Tarlan Mammadov from Akdeniz University, Turkey, Professor Ali Naz from Osnabrück University of Applied Sciences, Germany, Professor Byeong-ha Lee, Head of the Plant Gene Regulation Laboratory at Soogang University, Korea, Professor Levent Çavaş from Dokuz Eylül University, Turkey, Professor Aamir Ahmad from the Translational Research Institute, Qatar, Professor Aziz Eftekhari from Ege University, Turkey, Dr. Yashar Feyziyev, Head of Laboratory at the Institute of Molecular Biology and Biotechnologies of MSE RA, and Professor Shahlo Miralimova, Director of the Institute of Microbiology at the National Academy of Sciences of Uzbekistan emphasized that the conference was held at a high level, created new opportunities for international multidisciplinary collaboration in relevant fields, expressed their satisfaction in participating, and extended their sincere thanks to the organizers.
Within the framework of the event, a signing ceremony was held for a Memorandum of Understanding on cooperation between the Institute of Molecular Biology and Biotechnologies of MSE RA and the Institute of Microbiology of the National Academy of Sciences of Uzbekistan. Academician Irada Huseynova and Professor Shahlo Miralimova signed the document in the presence of the conference participants.
Following this, Academician Irada Huseynova presented gifts to the foreign invited speakers as mementos of Baku and the conference.
The international conference was officially concluded with a group photo of the participants at the closing ceremony.