“Enerji, qida, ətraf mühit və iqlim təhlükəsizliyi sahəsində çağırışlar” mövzusunda beynəlxalq konfransda mühüm təqdimatlar dinlənilib + Foto Okt 16, 2025 | 18:00 / Konfranslar, iclaslar
AR Elm və Təhsil Nazirliyi, Elm və Təhsil üzrə Dövlət Agentliyi və Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun birgə təşkilatçılığı ilə keçirilən “Enerji, qida, ətraf mühit və iqlim təhlükəsizliyi sahəsində çağırışlar” mövzusunda beynəlxalq konfrans 16 oktyabr 2025-ci il tarixində öz işini dəvətli məruzəçilərin təqdimatları ilə davam etdirib.
Ege Universitetinin (Türkiyə) professoru Aziz Eftekharinin və ADA Universitetinin (Azərbaycan) əməkdaşı biologiya elmləri doktoru Mehrac Abbasovun moderatorluğu ilə keçirilən iclaslarda Birləşmiş Krallığın Kembric Universitetinin professoru Pawel Dydio “Mexanistik dizayn və multikataliz vasitəsilə kimyəvi innovasiyalara nail olmaq”, ABŞ-ın Ouburn Universitetinin professoru Rəşad Kərimov “Keçid metalları ilə kataliz oluna bilən heteroarenlərin deformasiyası vasitəsilə piperidinin sintezi”, Koreya Respublikası Soqang Universitetinin laboratoriya müdiri, professor Byeong-ha Lee “Daha təkmil bitki yaratmaq: abiotik stressə davamlılıq üçün “əsaslara qayıdış” yanaşması”, Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun doktorantı Məryəm Qafarzadə “Polien makrolid antibiotikləri: kimyəvi funqisidlərin ekoloji cəhətdən təmiz alternativləri”, Almaniyanın Maks Plank Kömür Tədqiqatları İnstitutunun doktorantı Dilqəm Əhmədli “Ariltiantrenium duzları vasitəsilə mürəkkəb kiçik molekulların diversifikasiyası üçün standartlaşdırılmış yanaşma”, Özbəkistan Respublikası Elmlər Akademiyası Mikrobiologiya İnstitutunun direkor müavini professor Shaxlo Miralamova “Qida təhlükəsizliyi və dayanıqlı ekosistemlər üçün mikrob mənşəli innovasiyalar”, AR ETN Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun laboratoriya müdiri Aynura Paşayeva “Düyü bitkisinin enerjidən asılı sönmə prosesində və stresə davamlılığında tilakoidlərin PSBS ilə tənzimlənən fosforlaşması”, Türkiyənin Dokuz Eylül Universitetinin əməkdaşı İbrahim Kırkız “Dəniz nəqliyyatında biofouling əsaslı enerji problemləri və antifouling üsulları”, Özbəkistan Respublikası Elmlər Akademiyasının Mikrobiologiya İnstitutunun elmi işçisi Dr. Tokhir Xusanov “Bacillus velezensis TM-in fitopatogen göbələklərin inkişafını zəiflətməsi və tütün mozaika virusuna (TMV) qarşı bitki davamlılığını artırması”, biologiya elmləri doktoru Mehrac Abbasov “Buğdanın davamlılığının yaxşılaşdırılması üçün SNP markerləri vasitəsilə Aegilops tauschii Coss.-un genetik müxtəlifliyinin müəyyən edilməsi”, Ege Universitetinin elmi işçisi Dr. Anastasia Asanova “Gümüş nanohissəciklərinin müxtəlif bioloji modellər əsasında ekotoksikoloji qiymətləndirilməsi”, Elmi-Tədqiqat Əkinçilik İnstitutunun laboratoriya müdiri biologiya elmləri doktoru Tofiq Allahverdiyev “Quraqlığa davamlı buğda genotiplərinin seleksiyasında fizioloji xüsusiyyətlərin öyrənilməsi” mövzularında elmi məruzələrlə çıxış ediblər.

Significant presentations were delivered at the international conference on "Challenges in Energy, Food, Environment, and Climate Security." + Photo Oct 16, 2025 | 18:00 / Conferences, assemblies
Organized jointly by the Ministry of Science and Education of the Republic of Azerbaijan, the State Agency for Science and Education, and the Institute of Molecular Biology and Biotechnologies, the international conference on "Challenges in Energy, Food, Environment, and Climate Security" continued its work on October 16, 2025, with presentations by invited speakers.
The sessions, moderated by Professor Aziz Eftekharin from Ege University (Turkey) and Dr. Mehraj Abbasov from ADA University (Azerbaijan), featured scientific presentations on the following topics: Professor Pawel Dydio from the University of Cambridge, United Kingdom, spoke on "Unlocking chemical innovation through mechanistic design and multicatalysis"; Professor Rashad Karimov from Auburn University, USA, presented on "Piperidine synthesis through transition metal-catalyzed heteroarene dearomatization"; Professor Byeong-ha Lee, Head of the Laboratory at Sogang University, Republic of Korea, discussed "Building a better plant: a "back-to-basics" approach to abiotic stress tolerance"; PhD student Maryam Gafarzade from the Institute of Molecular Biology and Biotechnologies presented on “Polyene macrolide antibiotics: eco-friendly alternatives to chemical fungicides”; PhD student Dilgam Ahmadli from the Max Planck Institute for Coal Research, Germany, spoke on "Standardized approach for diversification of complex small molecules via aryl thianthrenium salts"; Professor Shakhlo Miralamova, Director of the Institute of Microbiology of the Academy of Sciences of the Republic of Uzbekistan, presented on "Microbial innovations for food security and sustainable ecosystems"; Laboratory Head Aynura Pashayeva from the Institute of Molecular Biology and Biotechnologies discussed "Psbs-regulated thylakoid phosphorylation in energy-dependent quenching and stress tolerance in rice plants"; Dr. Ibrahim Kırkız from Dokuz Eylul University, Turkiye, spoke on "Biofouling-based energy problems in maritime transportation and antifouling solutions"; Dr. Tokhir Khusanov from the Institute of Microbiology of the Academy of Sciences of the Republic of Uzbekistan presented on "Bacillus velezensis tm inhibits the growth of phytopathogenic fungi and enhances plant resistance to tobacco mosaic virus"; Dr. Mehraj Abbasov discussed "Genetic diversity of aegilops tauschii coss. revealed by snp markers for sustainable wheat improvement"; Dr. Anastasia Asanova from Ege University presented on "Ecotoxicological assessment of silver nanoparticles using a diverse set of biological models"; and Dr. Tofig Allahverdiyev, Laboratory Head at the Research Institute of Crop Husbandry, spoke on "Study of physiological traits in the selection of wheat genotypes for drought resistance."