“Enerji, qida, ətraf mühit və iqlim təhlükəsizliyi sahəsində çağırışlar” mövzusunda beynəlxalq konfransda mühüm təqdimatlar dinlənilib + Foto Okt 16, 2025 | 18:00 / Konfranslar, iclaslar
AR Elm və Təhsil Nazirliyi, Elm və Təhsil üzrə Dövlət Agentliyi və Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun birgə təşkilatçılığı ilə keçirilən “Enerji, qida, ətraf mühit və iqlim təhlükəsizliyi sahəsində çağırışlar” mövzusunda beynəlxalq konfrans 16 oktyabr 2025-ci il tarixində öz işini dəvətli məruzəçilərin təqdimatları ilə davam etdirib.
Ege Universitetinin (Türkiyə) professoru Aziz Eftekharinin və ADA Universitetinin (Azərbaycan) əməkdaşı biologiya elmləri doktoru Mehrac Abbasovun moderatorluğu ilə keçirilən iclaslarda Birləşmiş Krallığın Kembric Universitetinin professoru Pawel Dydio “Mexanistik dizayn və multikataliz vasitəsilə kimyəvi innovasiyalara nail olmaq”, ABŞ-ın Ouburn Universitetinin professoru Rəşad Kərimov “Keçid metalları ilə kataliz oluna bilən heteroarenlərin deformasiyası vasitəsilə piperidinin sintezi”, Koreya Respublikası Soqang Universitetinin laboratoriya müdiri, professor Byeong-ha Lee “Daha təkmil bitki yaratmaq: abiotik stressə davamlılıq üçün “əsaslara qayıdış” yanaşması”, Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun doktorantı Məryəm Qafarzadə “Polien makrolid antibiotikləri: kimyəvi funqisidlərin ekoloji cəhətdən təmiz alternativləri”, Almaniyanın Maks Plank Kömür Tədqiqatları İnstitutunun doktorantı Dilqəm Əhmədli “Ariltiantrenium duzları vasitəsilə mürəkkəb kiçik molekulların diversifikasiyası üçün standartlaşdırılmış yanaşma”, Özbəkistan Respublikası Elmlər Akademiyası Mikrobiologiya İnstitutunun direkor müavini professor Shaxlo Miralamova “Qida təhlükəsizliyi və dayanıqlı ekosistemlər üçün mikrob mənşəli innovasiyalar”, AR ETN Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun laboratoriya müdiri Aynura Paşayeva “Düyü bitkisinin enerjidən asılı sönmə prosesində və stresə davamlılığında tilakoidlərin PSBS ilə tənzimlənən fosforlaşması”, Türkiyənin Dokuz Eylül Universitetinin əməkdaşı İbrahim Kırkız “Dəniz nəqliyyatında biofouling əsaslı enerji problemləri və antifouling üsulları”, Özbəkistan Respublikası Elmlər Akademiyasının Mikrobiologiya İnstitutunun elmi işçisi Dr. Tokhir Xusanov “Bacillus velezensis TM-in fitopatogen göbələklərin inkişafını zəiflətməsi və tütün mozaika virusuna (TMV) qarşı bitki davamlılığını artırması”, biologiya elmləri doktoru Mehrac Abbasov “Buğdanın davamlılığının yaxşılaşdırılması üçün SNP markerləri vasitəsilə Aegilops tauschii Coss.-un genetik müxtəlifliyinin müəyyən edilməsi”, Ege Universitetinin elmi işçisi Dr. Anastasia Asanova “Gümüş nanohissəciklərinin müxtəlif bioloji modellər əsasında ekotoksikoloji qiymətləndirilməsi”, Elmi-Tədqiqat Əkinçilik İnstitutunun laboratoriya müdiri biologiya elmləri doktoru Tofiq Allahverdiyev “Quraqlığa davamlı buğda genotiplərinin seleksiyasında fizioloji xüsusiyyətlərin öyrənilməsi” mövzularında elmi məruzələrlə çıxış ediblər.

На международной конференции «Проблемы в области энергетики, продовольствия, окружающей среды и климатической безопасности» были заслушаны важные доклады + Фото Окт 16, 2025 | 18:00 / Конференции, встречи
Международная конференция «Проблемы в области энергетики, продовольствия, окружающей среды и климатической безопасности», организованная совместно Министерством науки и образования Азербайджанской Республики, Государственным агентством по науке и образованию и Институтом молекулярной биологии и биотехнологий, продолжила свою работу 16 октября 2025 года докладами приглашенных докладчиков.
Модераторами сессий выступили профессор Эгейского университета (Турция) Азиз Эфтехари и сотрудник Университета AДA доктор биологических наук Мехрадж Аббасов. В сессиях были рассмотрены следующие темы: «Достижение химических инноваций посредством механистического дизайна и мультикатализа» (профессор Кембриджского университета, Великобритания, Павел Дидио:  «Синтез пиперидина посредством деформации гетероаренов, катализируемой переходными металлами» (профессор Рашад Керимов из Обернского университета (США),  «Создание более совершенных растений: подход «назад к основам» для устойчивости к абиотическим стрессам» (директор лаборатории Университета Соган (Республика Корея) профессор Бён-ха Ли: «Полиеновые макролидные антибиотики: экологически чистые альтернативы химическим фунгицидам» докторант Института молекулярной биологии и биотехнологий Марьям Гафарзаде:  «Стандартизированный подход к диверсификации сложных малых молекул с помощью солей арилтиантрена» (докторант Института угля Общества Макса Планка Исследования, Германия Дильгам Ахмедли, «Микробные инновации для продовольственной безопасности и устойчивых экосистем» (директор Института микробиологии Академия наук Республики Узбекистан профессор Шахла Мираламова),  «PsbS-регулируемое фосфорилирование тилакоидов в энергозависимом процессе тушения и стрессоустойчивость растений риса» (Заведующий лабораторией Института молекулярной биологии и биотехнологий МНО АР Айнура Пашаева),  «Энергетические проблемы, основанные на биообрастании, и методы борьбы с обрастанием в морском транспорте»( сотрудник Университета Докуз Эйлюль, Турция Ибрагим Кыркыз),  «Bacillus velezensis TM подавляет развитие фитопатогенных грибов и повышает устойчивость растений к Вирусу табачной мозаики (ВТМ)» (зав. лабораторией  Института микробиологии Академии наук Республики Узбекистан доктор Тохир Хусанов), «Определение генетического разнообразия Aegilops tauschii Coss. посредством SNP-маркеров для повышения устойчивости пшеницы» (доктор биологических наук Мехрадж Аббасов),  «Экотоксикологическая оценка наночастиц серебра на основе различных биологических моделей» (доктор биологических наук Анастасия Асанова),  «Изучение физиологических особенностей при селекции засухоустойчивых генотипов пшеницы» (заведующий отделом НИИ земледелия МСХ АР, доктор биологических наук Тофик Аллахвердиев).