Akademik İradə Hüseynova: “Qlobal iqlim dəyişiklikləri elmin strateji məsuliyyətini daha da artırır” Okt 27, 2025 | 15:10 / Konfranslar, iclaslar
Bu gün biz artıq yeni bir mərhələyə – ekoloji baxımdan təmiz, texnoloji cəhətdən səmərəli ikinci “yaşıl inqilab” dövrünə qədəm qoyuruq.
Bu sözləri AMEA-da “COP29: Qlobal və milli çağırışlar, elmin vəzifələri” kitabının təqdimat mərasimində AMEA-nın vitse-prezidenti, Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun baş direktoru akademik İradə Hüseynova deyib.
Akademik İradə Hüseynova COP29-un təkcə ekoloji və iqlim diplomatiyası baxımından deyil, həm də qlobal elmi inteqrasiyanın, bilik və innovasiyaların birləşdiyi bir məkan kimi tarixə düşdüyünü söyləyib. O, Azərbaycanın bu mötəbər tədbirə ev sahibliyi etməsinin ölkəmizin qlobal ekosistem idarəçiliyində artan nüfuzunun, Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə formalaşmış “yaşıl transformasiya” kursunun və milli elmin dövlət siyasətinə dərin inteqrasiyasının parlaq göstəricisi olduğunu bildirib.
Alim “COP29: Qlobal və milli çağırışlar, elmin vəzifələri” adlı kitabın Azərbaycanın həm milli, həm də qlobal elmi məkan üçün strateji əhəmiyyətə malik olan COP29 tədbirlərinin məqsəd və vəzifələrinə, onun nəticə və çağırışlarına həsr olunmuş elmi fikir və analitik düşüncə məhsullarının toplanması, təhlili və ümumiləşdirilməsi yolu ilə ərsəyə gətirildiyini deyib. Bu nəşrin, eyni zamanda, milli elmin beynəlxalq elmi məkanla sintezini və inteqrasiyasını əks etdirdiyini vurğulayıb.
Qlobal iqlim dəyişiklikləri, biomüxtəlifliyin qorunması, su, qida və enerji təhlükəsizliyi kimi problemlərin bu gün elmin strateji məsuliyyətini daha da artırdığını söyləyən akademik İradə Hüseynova bu baxımdan təqdim olunan nəşrin həm elmi-nəzəri, həm də tətbiqi baxımdan dəyərli fikir və mülahizələrlə zəngin olduğunu bildirib.
Post-COP29 dövründə ekoloji təhsil, iqlim davranışı mədəniyyəti və gənc alimlərin bu sahədə aktivliyinin xüsusi əhəmiyyət kəsb etdiyini söyləyib.
O, artıq “elm üçün elm” mərhələsindən “dayanıqlı gələcək üçün elm” mərhələsinə keçidin baş verdiyini, bu gün elmin yalnız müşahidə edən deyil, həm də prosesləri yönəldən, proqnoz verən və qərarların qəbuluna elmi əsas yaradan mühüm qüvvə kimi çıxış etdiyini qeyd edib. Bildirib ki, təqdim olunan kitabda AMEA-da “Yaşıl dünya naminə həmrəylik ili” və COP29 çərçivəsində həyata keçirilmiş çoxsaylı tədbirlər sistemləşdirilmiş şəkildə təqdim olunub, topluda 30-dan çox kitab və monoqrafiya, eləcə də 50-dən artıq elmi konfrans, dəyirmi masa, seminar və sərgi haqqında məlumat yer alıb.
Alimin sözlərinə görə, Prezident İlham Əliyevin “Azərbaycan 2030: sosial-iqtisadi inkişafa dair Milli Prioritetlər” sənədində vurğulandığı kimi, təmiz ətraf mühitə və “yaşıl artım” modelinə əsaslanan inkişaf strategiyası dövlət siyasətinin prioritet istiqamətidir və elm bu siyasətin fundamental dayağını təşkil edir. “İnanırıq ki, AMEA və ölkənin digər elmi qurumları bu istiqamətdə elmi koordinasiyanı daha da gücləndirərək, COP29-un elmi irsini ölkəmizin ekoloji təhlükəsizliyi və innovativ inkişaf strategiyasına elmi platforma kimi daxil edəcək”, – deyə akademik İradə Hüseynova əlavə edib.

Академик Ирада Гусейнова: «Глобальное изменение климата ещё больше повышает стратегическую ответственность науки» Окт 27, 2025 | 15:10 / Конференции, встречи
Cегодня мы вступаем в новый этап – эпоху второй «зелёной революции», которая отличается экологичностью и технологической эффективностью.
Эти слова произнесла вице-президент НАНА, генеральный директор Института молекулярной биологии и биотехнологий, академик Ирада Гусейнова на презентации книги «COP29: глобальные и национальные вызовы, задачи науки» в НАНА. Академик Ирада Гусейнова отметила, что COP29 вошла в историю не только как этап экологической и климатической дипломатии, но и как место, где обьединяются глобальная научная интеграция, знания и инновации. Она подчеркнула, что проведение Азербайджаном этого престижного мероприятия является ярким свидетельством растущего влияния нашей страны в управлении мировыми экосистемами, курса на «зелёную трансформацию», сформированного под руководством президента Ильхама Алиева, и глубокой интеграции отечественной науки в государственную политику. Ученый отметила, что книга «COP29: Глобальные и национальные вызовы, задачи науки» создана путем сбора, анализа и обобщения научных идей и продуктов аналитического мышления, посвященных целям и задачам мероприятий COP29, имеющих стратегическое значение как для национального, так и для мирового научного пространства Азербайджана, а также их результатам и вызовам. Она также подчеркнула, что данное издание отражает синтез и интеграцию национальной науки с международным научным пространством. Академик Ирада Гусейнова, отметила, что такие проблемы, как глобальное изменение климата, защита биоразнообразия, водная, продовольственная и энергетическая безопасность, ещё больше повысили стратегическую ответственность науки сегодня и представленная в этой связи публикация, богата ценными научно-теоретическими и прикладными идеями и соображениями.  Она заявила, что в период после COP29 особое значение приобретают экологическое образование, культура поведения в условиях изменения климата и активность молодых учёных в этой области. Переход от этапа «наука ради науки» к этапу «наука для устойчивого будущего» уже состоялся, и, что сегодня наука выступает важной силой, которая не только наблюдает, но и направляет процессы, делает прогнозы и создаёт научную основу для принятия решений. Она добавила, что в представленной книге систематизировано отражены многочисленные мероприятия, проведенные в НАНА в рамках «Года солидарности ради зеленого мира» и COP29. Сборник содержит информацию о более чем 30 книгах и монографиях, а также о более чем 50 научных конференциях, круглых столах, семинарах и выставках. По словам ученого, в документе президента Ильхама Алиева «Азербайджан 2030: Национальные приоритеты социально-экономического развития», подчеркивается, что стратегия развития, основанная на чистой окружающей среде и модели «зеленого роста», является приоритетным направлением государственной политики, а наука — фундаментальной опорой этой политики. «Мы уверены, что НАНА и другие научные учреждения страны еще больше укрепят научную координацию в этом направлении и включат научное наследие COP29 в качестве научной платформы в стратегию экологической безопасности и инновационного развития нашей страны», — добавила академик Ирада Гусейнова.