AR ETN Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar Institutunun Xloroplastların fotokimyası laboratoriyasını aparıcı elmi işçisi, b.ü.f.d., dosent Ülkər İbrahimova Pakistan İslam Respublikasının Pəncab, Baba Quru Nanak və İqtisad Universitetlərinə “Keynote Speaker” kimi dəvət olunub. 13-14 oktyabr tarixlərində Lahor şəhərində yerləşən Pəncab Universitetində keçirilən 8-ci Tərbiqi Zoologiya üzrə Beynəlxalq Konfransda (İCAZ-2025) “Azərbaycanda dayanıqlı kənd təsərrüfatının inkişafı və innovativ yolları” mövzusunda və 15-17 oktyabr tarixlərində Baba Quru Nanak Universitetində keçirilən 2-ci Tətbiqi Elmlər və Texnologiya üzrə Beynəlxalq Konfransda (İCAST-2025) “Buğdada davamlılığı təmin edən morfofizioloji, biokimyəvi və genetik mexanizmlər" mövzusunda çıxış edib və sertifikatlarla təltif olunub. Pakistanda olduğu müddətdə Ülkər İbrahimova Pəncab və Baba Guru Nanak Universitetlərinin Biologiya və Kimya fakültələrində bakalavr və magistratura pilləsində təhsil alan tələbələrlə görüşərək onlarla elmi və praktiki təcrübəsini bölüşüb, tələbələrin suallarını ətraflı şəkildə cavablandırıb.

PhD in Biology, Associate Professor Ulkar Ibrahimova delivers presentations at international conferences in the Islamic Republic of Pakistan + Photo ,Video Oct 28, 2025 | 08:45 / Conferences, assemblies
Ulkar Ibrahimova, PhD in Biology, Associate Professor, Leading Researcher at the Laboratory of Photochemistry of Chloroplasts of the Institute of Molecular Biology and Biotechnologies of the Ministry of Science and Education of the Republic of Azerbaijan, was invited as a Keynote Speaker to the Punjab University, Baba Guru Nanak University, and the University of Economics of the Islamic Republic of Pakistan.
On October 13–14, she delivered a presentation on “Development of Sustainable Agriculture in Azerbaijan and Innovative Approaches” at the 8th International Conference on Applied Zoology (ICAZ-2025) held at the University of the Punjab in Lahore. On October 15–17, she gave another talk on “Morphophysiological, Biochemical, and Genetic Mechanisms Ensuring Sustainability in Wheat” at the 2nd International Conference on Applied Sciences and Technology (ICAST-2025) hosted by Baba Guru Nanak University. She was awarded certificates for her contributions.
During her stay in Pakistan, Ulkar Ibrahimova also met with bachelor’s and master’s students of the Biology and Chemistry faculties at the University of the Punjab and Baba Guru Nanak University, where she shared her scientific and practical experience and answered students’ questions in detail.