Akademik İradə Hüseynova “Şöhrət” ordeni ilə təltif olunub Noy 06, 2025 | 01:17 / Mühüm hadisələr
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin Sərəncamı ilə ölkə elminin inkişafında göstərdiyi xidmətlərə və Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının 80 illik yubileyi münasibətilə AMEA-nın vitse-prezidenti, AR ETN Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun baş direktoru, akademik İradə Hüseynova “Şöhrət” ordeni ilə təltif olunub.
Bu yüksək dövlət mükafatı alimin uzun illər ərzində elmin təşkili, molekulyar biologiya və biotexnologiya sahəsində fundamental və tətbiqi tədqiqatların inkişafı, eləcə də gənc alimlərin yetişdirilməsində göstərdiyi əvəzsiz xidmətlərin dövlət səviyyəsində yüksək qiymətləndirilməsidir. İradə Hüseynovanın rəhbərliyi ilə institutda müasir elmi istiqamətlərin formalaşdırılması, beynəlxalq əməkdaşlıqların genişləndirilməsi və Azərbaycan elminin dünya elmi məkanında layiqli təmsil olunması istiqamətində mühüm işlər görülür.
Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun kollektivi adından akademik İradə Hüseynovaya möhkəm can sağlığı, yeni nailiyyətlər və gələcək fəaliyyətində uğurlar arzulayırıq.

Академик Ирада Гусейнова награждена орденом «Славы» Ноя 06, 2025 | 01:17 / Важные события
Указом Президента Азербайджанской Республики господина Ильхама Алиева за заслуги в развитии отечественной науки и в связи с 80-летием Национальной академии наук Азербайджана вице-президент НАНА, генеральный директор Института молекулярной биологии и биотехнологий Министерства науки и образования Азербайджанской Республики академик Ирада Гусейнова награждена орденом «Славы».
Эта почетная государственная награда является высокой оценкой на государственном уровне неоценимых заслуг ученого в организации науки, развитии фундаментальных и прикладных исследований в области молекулярной биологии и биотехнологии, а также в подготовке молодых ученых. Под руководством Ирады Гусейновой в институте проводится важная работа по формированию современных научных направлений, расширению международного сотрудничества и достойному представлению азербайджанской науки в мировом научном пространстве.
От имени коллектива Института молекулярной биологии и биотехнологий желаем академику Ираде Гусейновой крепкого здоровья, новых достижений и успехов в ее дальнейшей деятельности.