AR ETN Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunda Zəfər Günü qeyd olunub + Foto ,Video Noy 07, 2025 | 14:31 / Tədbirlər
Azərbaycan xalqının qəhrəmanlıq tarixində əbədi iz qoymuş 8 Noyabr – Zəfər Günü Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunda böyük ehtiram və qürur hissi ilə qeyd olunub. Öncə institutun həyətində əməkdaşların, Vətən müharibəsi qaziləri və onların ailə üzvlərinin, eləcə də məktəblilərin iştirakı ilə toplantı keçirilib. Torpaqlarımızın azadlığı uğrunda canından keçmiş şəhidlərin əziz xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edilib və Azərbaycan Respublikasının Dövlət Himni səsləndirilib. Tədbiri institutun baş direktoru, akademik İradə Hüseynova açaraq iştirakçıları Zəfər Günü münasibətilə təbrik edib. İradə xanım Vətən müharibəsi qazilərinə dərin ehtiramını bildirib, onların fədakarlığını xalqımızın qəhrəmanlıq simvolu adlandırıb. Akademik tədbirdə iştirak edən qazi anası Nəsibə Abdullayevaya söz verib. Nəsibə xanım Vətən uğrunda döyüşən bütün oğullarımıza dua etdiyini, oğlu kimi minlərlə igidin sayəsində bu gün Azərbaycanın qalib ölkə kimi tanındığını bildirib. Vətən müharibəsi qazisi Ceyhun Abdullayev bu qələbənin hər bir azərbaycanlının qürur mənbəyi olduğunu qeyd edərək bildirib ki, bu günkü qalibiyyətimiz şəhidlərimizin qanı və qəhrəmanlığı sayəsində mümkün olub. Toplantıda məktəblilərin ifasında vətənpərvərlik nəğmələri səslənib, şeirlər oxunub.
Sonra tədbir institutun akt zalında davam etdirilib. Burada çıxış edən akademik İradə Hüseynova qeyd edib ki, 8 Noyabr – Zəfər Günü xalqımızın illərlə arzuladığı bir günün təntənəsidir. Bu Qələbə təkcə hərbi-siyasi uğur deyil, həm də xalqımızın milli qürurunun, dövlətinə və ordusuna inamının təcəssümüdür. 44 gün davam edən Vətən müharibəsi Azərbaycan xalqının iradəsini, qəhrəmanlığını və milli həmrəyliyini bir daha bütün dünyaya nümayiş etdirib. O vurğulayıb ki, Müzəffər Ali Baş Komandan İlham Əliyevin müdrik və qətiyyətli rəhbərliyi, xalqın birliyi və ordumuzun rəşadəti sayəsində Azərbaycan 30 il davam edən işğala son qoyaraq tarixi ədaləti bərpa edib. Bu gün biz böyük qələbənin nəticələrini yaşayırıq. Qarabağda həyat yenidən canlanır, kəndlərimiz, şəhərlərimiz bərpa olunur. Bu, hər bir azərbaycanlının qürur mənbəyidir. İradə xanım şəhidlərimizin ruhuna dərin ehtiramını ifadə edib, qazilərimizə can sağlığı, xalqımıza isə firavan gələcək arzulayıb.
Tədbirdə çıxış edən AMEA-nın müxbir üzvləri İbrahim Əzizov, Novruz Quliyev, İnstitutun Gənc Alim və Mütəxəssilər Şurasının sədri Aygün Sadiqova, 1-ci Qarabağ müharibəsi qazisi Şahvələd Məmmədov vurğulayıblar ki, 44 günlük Vətən müharibəsində xalqımızın birliyi, əsgərlərimizin igidliyi və şəhidlərimizin qanı ilə yazılan Böyük Zəfər Azərbaycan xalqının əzmini, ruh gücünü və məğrurluğunu bütün dünyaya göstərdi.

В Институте молекулярной биологии и биотехнологий МНО АР отметили День Победы + Фото ,Видео Ноя 07, 2025 | 14:31 / Мероприятия
8 ноября в Институте молекулярной биологии и биотехнологий с большим уважением и гордостью отметили День Победы, оставивший неизгладимый след в героической истории азербайджанского народа. Сначала во дворе института состоялся митинг с участием сотрудников, ветеранов Отечественной войны и членов их семей, а также школьников. Светлая память шехидов, отдавших свои жизни за свободу наших земель, была почтена минутой молчания и прозвучал Государственный гимн Азербайджанской Республики. Мероприятие открыла генеральный директор института, академик Ирада Гусейнова, поздравив участников с Днём Победы. Ирада ханум выразила свое глубокое уважение ветеранам Отечественной войны, подчеркнув, что их подвиг является символом героизма нашего народа. На мероприятии в речью выступила мать ветерана Карабахской войны Насиба Абдуллаева. Насиба ханум сказала, что молится за всех наших сыновей, сражавшихся за Родину, и что Азербайджан сегодня известен, как страна-победитель, благодаря тысячам героев, таких как её сын. Ветеран Отечественной войны Джейхун Абдуллаев отметил, что эта победа является источником гордости для каждого азербайджанца и она стала возможной благодаря крови и героизму наших шехидов. На встрече школьники исполняли патриотические песни и читали стихи.
Затем мероприятие продолжилось в актовом зале института. Выступившая здесь академик Ирада Гусейнова отметила, что 8 ноября – День Победы – это праздник, о котором наш народ мечтал долгие годы. Эта Победа – не только военно-политический успех, но и воплощение национальной гордости нашего народа, веры в своё государство и армию. Отечественная война, длившаяся 44 дня, вновь продемонстрировала всему миру волю, героизм и национальную солидарность азербайджанского народа. Она подчеркнула, что, благодаря мудрому и решительному руководству Верховного Главнокомандующего Ильхама Алиева, единству народа и мужеству нашей армии, Азербайджан восстановил историческую справедливость, положив конец 30-летней оккупации. Сегодня мы пожинаем плоды великой победы. В Карабахе возрождается жизнь, восстанавливаются наши села и города. Это – предмет гордости каждого азербайджанца. Ирада ханум выразила глубокое уважение к душам павших в боях шехидов, пожелала ветеранам крепкого здоровья и светлого будущего нашему народу.
Выступившие на мероприятии члены-корреспонденты НАНА Ибрагим Азизов, Новруз Гулиев, председатель Совета молодых учёных и специалистов института Айгюн Садыгова и ветеран Первой Карабахской войны Шахвелед Мамедов подчеркнули, что Великая Победа, сложенная из единства нашего народа в 44-дневной Отечественной войне, мужества наших солдат и крови наших шехидов, продемонстрировала всему миру решимость, духовную силу и гордость азербайджанского народа.